80 TRİLYONLUK DEV TESİS AÇILDI

Toplam 320 bin metrekarelik alanda, 32 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilen tesise getirilen çöpler kağıt, plastik, metal, cam, kül ve toprak gibi kompost oluşumunu engelleyecek maddelerden arındırılıyor. Ardından fermantasyon ünitesi bölümünde işleme tabi tutuluyor. 8 ünitede birer hafta işlenen çöplerin kompostlaştırma süreci tamamlanmış oluyor. Üretilen gübreler ilk etapta Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün şehir genelinde yaptığı ağaç dikim ve yeşillendirme çalışmalarında kullanılacak. Bir süre sonra da ilçe belediyeleri ve vatandaşlara satılacak.

 

Çöplerin geri dönüşümü için 1998 yılında istanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kemerburgaz'da yapımına başlanan 'Kompost Gübre Üretim Tesisi' dün törenle hizmete açıldı. Açılışı Vali Erol Çakır ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından yapılan ve yıllık 100 bin ton kompost gübre üretme kapasitesine sahip tesis bu alanda dünyanın ikinci büyük tesisi konumunda.

 

Gürtuna, törende yaptığı konuşmada 48 milyon dolar (yaklaşık 80 trilyon lira) tutarındaki tesisin İstanbul'da günde toplanan 10 bin ton çöpün 1000 tonunu işleyerek, günde 250 ton kompost gübre üreteceğim söyledi. Vali Erol Çakır da, "Başkanın dediği gibi 'Çöpünüz çiçek açıyor' sevgili İstanbullular. Bu tesisin özeti bu. Alanında dünyanın ikinci büyük tesisi" dedi. Törende cam ve seramik sanatçısı Remzi Köklü, çöpten elde ettiği camlarla gösteri yaptı. Vali Çakır ile Başkan Gürtuna da, camlara mühür vurdular. Araçlarla tesis gezildi ve çöpün hikayesi sergisi ile çöpün hikayesi filmi izlendi. Davetliler törene, içinde kompost gübreli çiçek bulunan küçük saksılarla davet edildi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN