ADAÇAYI (Salvia officinalis)

İngilizce: Sage / Fransızca: Savge

Yöresel adları: Dişotu

Drog adı: Salviae folium / yaprak

Tentür: Salvia officinalis D1-D2

Toplama-kurutma: Bitki yaprakları çiçeklenme öncesi, mayıs-haziran aylarında toplanır. Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır, iyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır.

Bileşim: Eterli uçucu yağlar, %30 Thujon, %5 Cineol, Linalol, Bomeol, Salven, Pinen ve kafur; tanenler, triterpenoitler, flavonlar; östojen benzeri maddeler; reçineli bileşikler.

Etkileri: Gaz söktürücü, kramp çözücü, antiseptik, terlemeyi azaltıcı, deriyi ve mukozayı sıklaştırıcı / sağlamlaştırıcı

Kullanım alanları: Değişik alanlarda kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir. Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir. Bitki çayı, dişeti, ağız boşluğu, dil, yutak ve bademcik iltihaplarında veya ülserlerinde çalkalama ve gargara biçiminde kullanılan klasik bir ilaçtır. Aşın terlemeyi ve annelerin süt üretimini durdurur. Mide ve bağırsakları rahatlatır, gaz dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır. Dıştan kullanımda da, gargara ve çalkalamaları yanı sıra, yara kompresi olarak da başarıyla kullanılabilir. Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilir. Bu çay, tahriş kaynaklı öksürüklerde de başarılıdır.

Karışımlar: Gargaralarda ve çalkalamalarda kekikle, sindirim sorunlarında ise mayıs papatyası ile eşit oranda karıştırılır.

Kullanım şekli: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu yaprak, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir.

Çalkalama/gargara: 2-3 tatlı kaşığı yaprak, 2 bardak soğuk suya eklenir, kaynayınca 15 dakika demlenir ve süzülür. Günde 5-10 dakika süreli gargaralar yapılır.

Tendür kullanımı: Günde 3 kere, 15-20 damla kadar tentür D2, yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır.

UYARILAR: Aşırı kullanımda tansiyon yükselebilir. Rahim kaslarını uyardığı için, gebelik sürecinde kullanılmaz. Önerilen dozajlara uyulduğunda, bilinen başka bir yan etkisi yoktur.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN