ADRENALİNİ KONTROL SANATI

Dağcılık, yamaç paraşütü, kaya tırmanışı söz konusuysa, bir bilene danışmakta fayda var. 'Adrenalin' bu alanda bilgi, eğitim ve malzeme hizmeti veren bir kuruluş. Daha öğrencilik hayatında malzeme satımı ve malzeme kullanımındaki bilgileri paylaşmak düşüncesinden hareketle 'Adrenalin'i kuran Yankı Tansuğ, Caner Odabaşoğlu ve Ulaş Ersin, 1999 yılında da merkezlerinde eğitim hizmetine başlamış.

Önceleri yakın çevreleri bile, bunun 'istikrarlı' bir iş olacağına inanmamış. Ama bugün Adrenalin kampçılık, kaya tırmanışı, dağcılık, yamaç paraşütü ve doğa fotoğrafçılığı gibi 15 programla eğitim veren ve geniş bir malzeme hizmeti sunan bir merkez.

'Adrenalin'de eğitmenlik de yapan Yankı Tansuğ'a göre doğa sporları o kadar tehlikeli değil, tabii dikkatli olunduğu sürece...

Doğa sporları bildiğimiz kadarıyla oldukça pahalı uğraşlar... Buna rağmen gösterilen ilgiyi nasıl buluyorsunuz?

Doğa sporlarının hepsinin pahalı olduğu düşünülüyor, oysa bu daha çok dağcılık için geçerli. Çünkü dağcılık için kaliteli malzemeye ihtiyaç var. Sadece kampçılık ya da doğa yürüyüşü yapacaksınız, diğer sporlardan farklı bir maliyeti yok. Ve doğa sporlarının temelinde kampçılık ve yürüyüş olduğu için tercihler de bundan yana. Katılımdan gayet memnunuz. Geçtiğimiz üç ay boyunca kampçılık eğitimimiz yapıldı ve bu eğitime 400'ün üstünde katılım oldu.

 

Kampçılık ve yürüyüş gözde

Doğa sporlarını kimler tercih ediyor?

Genel bir tanımlama mümkün değil. Her yaştan ve meslekten insan eğitime katılıyor. Kampçılık için 20 yaşında öğrenciler kadar 60 yaşına gelmiş kişiler de başvuruyor. Doğa sporları hobi olarak görüldüğünden, zaman bulabilen herkesin yakın ilgisi var.

Peki en revaçta olan hangi alan?

En çok tercih edilen spor, yürüyüş ve kampçılık. Çünkü yediden yetmişe herkesin yapabileceği, malzemesi az ve daha ucuz olan bir spor. Dağcılık daha çok üniversite öğrencilerinin ilgilendiği bir alan. Zaten bu spora genelde öğrencilik yıllarında başlanıyor. Daha fonksiyonlu, daha güvenli ve daha sportif bir aktivite olan kaya tırmanışı ise Türkiye'de yeni yeni popülerleşiyor.

Sizin aradığınız koşullar neler?

Eğitim vermek için tek şartımız kişinin tamamen sağlıklı olması. Bunun için herhangi bir rapor istemesek de katılımcının kalp rahatsızlığı, sara, alkol bağımlılığı gibi sorunlarının olmadığını beyan etmesi gerekiyor. Eğitmenlerimiz eğitimde pek çok soruna müdahalede bulunabiliyor olsalar da tırmanış sırasında doktor gibi mühim bir hastalığa müdahale etmeleri beklenemez.

Doğa sporları risk taşıyor. Güvenlik koşullarını nasıl sağlıyorsunuz?

Güvenliğin sağlanması hem verilen eğitime hem de bireyin kendisine bağlıdır. Bizim sağlayacağımız güvenlik öncelikli olarak malzemeyle ilgili. Uluslararası Dağcılar Birliği ya da Avrupa Birliği onaylı teknik güvenlik malzemeleri kullanıyoruz. Bunlar kullanılmadan önce gerekli kontrolleri yapıyoruz. Malzemeden yana problem kalmadığında eğitim ve eğitmenlerle ilgili güvenliğe sıra geliyor. Türkiye'de bu işi profesyonel olarak gerçekleştiren önemli isimlerle çalışıyoruz. Kişiye sadece işin nasıl yapılacağını değil risk kavramıyla ilgili bir bilinç verebilmek de eğitimimizin kapsamında. Çünkü her bireyin alabileceği risk farklıdır. Bir kimse için risk olasılığı kampçılıkta oluşurken bir başkasında kaya tırmanışında ortaya çıkar. Doğa sporlarında en önemli kural kendi sınırlarını bilmektir.

Yapay kaya tırmanışı doğa sporlarına iyi bir alternatif haline geldi mi?

Normal bir kaya tırmanışı için uygun koşulların olması gerek. Zemin kuru olmalı, kaygan olmamalı. Yaşadığınız yere göre de uygun bir yere gidip tırmanışınızı yapmak üç-dört ay kadar sürebilir. Dolayısıyla insanlar kapalı mekânda tırmanma yolunu seçebiliyorlar. Kaya tırmanışı diğer sporlardan farklı olarak hareket çeşitliliği sınırsız; hem zihinsel çözümleme hem bedensel efor sarf edilen bir spor. Türkiye'de bu dal çok yaygın değil ama Avrupa'da sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca doğadakinden daha güvenli, kolay. Hem de çok vakit gerektirmiyor.

Son yıllarda bungee-jumping'in heyecanı sıkça konuşulmaya başlandı...

Bungee-jumping'in birçok versiyonu çıksa da düz bungee-jumping, yani bir kuleden bir vinçten ya da bir köprüden atlamak en çok adrenalin salgılatan aktivitelerden. Bu işten böyle heyecan duyulmasının sebebi, düşme eyleminin insan doğasına ters olması. Doğada yaptığımız aktivitelerde kontrol edemediğimiz koşullar var. Ama bungee-jumping'de güvenlik sistemleri oturmuş. Yine de bungee-jumping 'çok riskli' göründüğü için yoğun ilgi görüyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN