AIKIJITSU

Aikijitsu en geniş anlamda fiziksel, zihinsel, ruhsal gelişme sağlama metodudur. Gerçek, iyilik ve güzellik arayışıdır. Hareketin üç boyutu olan, beyin(bakış açısı), vücut(hareket), ve teknik(birlik) birleştirmek için uygulanır. Çeşitli zihinsel ve fiziksel çatışmaları çözümlemeyi öğrendikce içsel sakinlik yakalanır. Yumuşaklık, ritmik hareketler, kontrollü nefes ve odaklanma ile onurlu bir sükunet sağlanır.

Aikitjitsu yaşamın kendisi gibi çok yönlü ve tutarsızlıklarla doludur, dolayısıyla kolayca tanımlanamaz. Acemi bir uygulayıcıya Aikijitsu nedir diye sorulursa, büyük olasılıkla teknik detayları anlatacak veya felsefesi üzerine konuşacaktır. Ancak bu sanatın bir ustasına aynı soru yöneltilirse, o büyük olasılıkla sadece "bilmiyorum" diyecektir. Kaçamak davrandığı için veya yapay tevazuudan dolayı değil. Aksine, onun cevabı, Aikitjitsu biliminin bilincine ve derinliğine varmış olmasından kaynaklanmaktadır. O, bir ömür boyu çalışılsa bile, Aikijitsu Do'nun anlatılamaz ve gizemli kalabileceğinin bilincindedir.

Doğruluk, gerçek, iyilik ve güzellik arayışı, Aikijitsu uygulamasının esasını oluşturan unsurlardır. Rakibine odaklanacağı yerde, öğrenci kendi içindeki düşüncelere ve davranışına odaklanırsa ve bunları tertemiz, sakin ve duru bir hale getirebilirse, bilir ki bedeni de kendini düzeltip tekniği kendiliğinden mükemmelleşecektir. Bunu başarmak için, öğrenci üç şeyi birleştirmelidir: zihin(tutum), beden(hareket) ve teknik(birleşme).

Bu düzeyde, insanla insan veya insanla evren arasında hiç mesafe kalmaz - herşey mükemmel bir uyum içerisindedir. İçerisinde nezaket, hoşgörü, ahlak, ve saldırgan olmayan defansı da barındıran iyilik kavramı, gerçek arayışı ile yakından bağlantılıdır. Diğer yanda, düzgün tutum ve davranış, basit nezaketle birleşince, zamanla bir yaşam tarzı şekline dönüşen zihinsel ve bedensel sükuneti yaratır.

Öğrenci, Aikijitsu Do yaparken oluşan çeşitli zihinsel ve bedensel çatışmaları çözmeyi öğrendikçe içsel huzur oluşur. Doğal olarak, öğrenci bunu daha iyi yaptıkça daha başarılı bir şekilde mushin - muşin (içsel sükunet) haline ulaşır. Yumuşaklık, ritmik hareket, kontrollü nefes alış ve odaklanma, asalet ve zerafetin ayrılmaz parçalarıdır. Kaizen Aikijitsu Do'nun kavramı daha iyisini başarma çabasıdır.

Genellikle insanlar, değişimden korkarlar ve bildiklerinin sınırları içinde kalmayı, yeni birşey öğrenmenin taşıdığı başaramama riskine yeğlerler. Öğrenme, insana gelişme fırsatı veren bir deneyimdir.

İnsan, başarısızlığa yenilmemenin önemini anlamalıdır. Bir deyim vardır: " Kazananlar asla pes etmez, pes edenler asla kazanamaz". Bu zihinsel tutum içerisindeki insan, egosuz bir zihin-beden mükemmelliği haline erişmek için çabalar. Mükemmellik çoğunlukla teknik beceri ile ölçülür ancak teknik yetenek sınırlıdır. Beden, ne kadar çalıştırılsa bile, yaşlanır ve fiziksel yetenek zamanla yokolur. Bunu hatırlamak gerekir. Oysa zihin, daha doğrusu ruh sınırsız gelişime açıktır.

Bu potansiyeli geliştirmenin yolu Aikijitsu uygulamalarında olasılıkların sonsuz olduğunu anlamaktan geçer. Ödül, mükemmelliğe erişmekte değil, kendini tanıma öğretisinin bitmeyen arayışındadır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN