AKUPUNKTUR

Çin Tıp anlayışına göre, tüm evrene yayılmış Çİ adlı bir enerji denizinin içinde yaşıyoruz. Tüm vücudunuzu kuşatan bir iletim sistemi içinde 24 saat boyunca kesintisiz olarak dolaşıyor. Bu dolaşımdaki bir tıkanıklık veya aşırılık, o enerji hattıyla ilgili organlarımızda hastalık durumu yaratıyor. Ve bu hatlar üzerinde adeta bir ?vana? ya benzetebileceğimiz akupunktur noktaları bulunuyor.

Akupunktur, M.Ö.3000'li yıllarda yaşamış olan Efsane imparator (Huang Di)'dan günümüze ulaşmış bilgelik dolu bir tedavi sistemidir. Çin?liler "Cen Ciu" diyorlar. Akupunktur ismi Batı?lılar tarafından verilmiştir. Latince "iğne" anlamındaki "acus" ile "batırmak" anlamındaki "punctura" sözcüklerinden meydana gelmektedir.

AKUPUNKTUR VE HASTALIK ANLAYIŞI

Çin Tıp anlayışına göre, tüm evrene yayılmış Çİ adlı bir enerji denizinin içinde yaşıyoruz. Çİ, tüm canlılığın ölçüsüdür. Bir insanın Çİ enerjisi üç yoldan sağlanıyor: Birincisi, doğum sırasında herkes belirli bir Çİ enerjisi potansiyeli ile doğuyor, ikincisi, soluduğumuz hava ile Çİ enerjisi sağlanıyor. Üçüncüsü, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle Çİ enerjisi alıyoruz. Bütün bunların dengeli ve kaliteli olması sağlık durumumuzu etkiliyor.

Çİ enerjisi tüm vücudumuzu kuşatan bir iletim sistemi içinde 24 saat boyunca kesintisiz olarak dolaşıyor. Çin tıbbına göre, bu dolaşımdaki bir tıkanıklık veya aşırılık, o enerji hattıyla ilgili organlarımızda hastalık durumu yaratıyor. Bu hatlar üzerinde adeta bir "vana"ya benzetebileceğimiz akupunktur noktaları bulunuyor. Bu hatları ve üzerindeki akupunktur noktalarını iyi bilen bir akupunktur uzmanı, belirleyeceği noktaları iğneleyerek enerji dolaşımını yeniden düzenliyor. Bunun sonucunda hastalık belirtileri azalıyor veya ortadan kalkıyor.

Akupunktur doktorları, genellikle belirli bir tek hastalıkla uğraşmak yerine vücudun genel sağlık durumuyla ilgilenirler. Hastalığın önlenmesi en büyük idealdir. Bunun için de koruyucu tedaviye çok önem verilir. En eski akupunktur kitabındaki şu bilgi çok çarpıcıdır: "Oldukça ilerlemiş hastalıkları tedavi etmek, susadıktan sonra kuyu kazmaya başlayan veya savaşa girdikten sonra silahına davranan kişilerin davranışına benzer."

YİN - YANG DENGESİ

Çin?lilere göre, evrende birbiriyle dengede olan iki güç vardır: YİN ve YANG. Birbirine karşıt olan bu iki güç, aynı zamanda birbirini dengeliyor. Evrende varolan her şey bu iki güce göre sınıflanır. Örneğin kadın YİN, erkek YANG'dır. Birbirlerini tamamlarlar. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı kadın, yarısı erkektir. Örnekleri biraz daha çoğaltırsak Ay YİN, Güneş YANG; yer YİN, gök YANG; gece YİN, gündüz YANG'dır. YİN ve YANG güçlerini simgeleyen ünlü sembol evrendeki her şeyde varolan iki karşıt gücün birbirini nasıl tamamladığını ve diğeri olmadan öbürünün varolmayacağını açıklar.

AKUPUNKTUR VE HASTALIK TEŞHİSİ

Çin Tıbbı?nın hastalığı teşhis için kullandığı geleneksel yöntemler, günümüzde de modern tıbba büyük yardımcıdır. En başta NABIZ TEŞHİSİ geliyor. Hastalığın hangi enerji hattındaki enerji (Çi) düzensizliğinden olduğunu anlamak için akupunktur doktoru sağ elinin üç parmağını hastasının sol bileğindeki nabzı üzerine, sol elinin üç parmağını ise hastasının sağ bileğindeki nabzı üzerine yerleştirerek bir süre dinleyip değerlendirme yapar.

Tecrübeli bir akupunktur uzmanı bu şekilde, tüm vücuttaki enerji hatları hakkında bilgi sahibi olabilir. Ayrıca hastanın diline bakılarak hastalığın durumu hakkında bilgiler pekiştirilir. Çin tıbbına göre dil, adeta vücudun aynasıdır. Dilin kökü böbreklerin, dil kenarları safra kesesi ve karaciğerin, dilin ortası mide ve dalağın, dilin ucu ise kalbin ve akciğerlerin durumunu yansıtır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Akupunktur tedavisi, hastalığın durumuna göre uygulanmaktadır. Örneğin felç ve bel-boyun fıtığı vakalarında her gün; migrende günaşırı; zayıflama vakalarında ise ortalama haftada iki kez yapılır. Yine de kesin karar, hasta görülüp değerlendirildikten sonra verilmelidir. Seans süreleri 20 dakikadan 45 dakikaya kadar uzayabilir. Bir hastalığın tedavisindeki toplam seans sayısı da her hastalığa ve hastaya göre değişebilirse de, ortalama 15-20 seans sürer.

Tedavide kullanılan iğneler, bildiğimiz iğnelerden çok farklıdır. Akupunktur iğneleri normal iğnelerden dört beş misli daha ince olduğu için, el becerisi iyi gelişmiş kişilerin yaptığı uygulamada acı hissedilmez. Ayrıca her hasta için steril iğne kullanılmaktadır. Bu iğnelerin steril hale getirilmesi son derece kolay ve ucuz bir yöntemle yapılmaktadır ama günümüzde, tek kullanımlık iğne uygulaması hastalar tarafından tercih edilmektedir. Akupunktur ile tedavi edilen hastalıklar: Ağrılı hastalıklar (migren ve diğer baş ağrıları, boyun ve bel fıtığı, omuz-sırt ve diz ağrıları), yarım felç ve yüz felçleri, trigeminal nevralji, sigara bırakma, yatak ıslatma, uykusuzluk, zayıflama, iştahsızlık-kilo alamama, stres tedavisi, alerjik astım, sinüzit.

DEĞİŞİK AKUPUNKTUR TÜRLERİ

Klasik akupunktur tedavisi denince akla vücuda uygulanan akupunktur iğneleri gelir. Bunun yanında değişik akupunktur türleri de vardır, kulak akupunkturu, saçlı deri (scalp) akupunkturu, el akupunkturu bunların başında gelir. Kulak akupunkturunda, anne karnında yatan cenine benzetilen kulak kepçesindeki - vücuttaki tüm organları gösteren noktalara iğne batırılarak veya tohum (semen vaccaria) yapıştırılarak tedavi yapılır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN