AROMATERAPİ

Rahatsızlıkları konsantre edilmiş bitki yağları ile tedavi etmeye Aromaterapi denir. Kuvvetli kokulara sahip bu özler - ki bunlara esans veya özyağlar(essential oils) denir - bitkilere kendilerine özgü kokusunu veren maddeleri içerir.

Özyağlar bitkinin ve ağacın yaprağından veya sapında bulunan minik salgı bezlerinden elde edilir. Doğada bu özyağlar yavaş yavaş bitki tarafından salgılanır, ancak ısıtılınca veya ezilince yağ bezleri patlar ve bitkinin esansı çok daha kuvvetli bir şekilde salgılanır. Saf özyağlar elde etmek için özel bir damıtma yöntemi kullanılır. Bu metodla, bitki esansı önce buharlaştırılır, sonra soğutularak su ve özyağ birbirinden ayrılır.

Özyağların kullanımı çeşitli şekillerde olur. Genellikle masajda ancak banyo suyuna damlatılarak, içine çekilerek veya kompres şeklinde de kullanılabilir. Saflığı garantilenmiş özyağlar bazen yutulabilir, içine çekme en çabuk etkileyen yöntemdir çünkü kokunun beyne doğrudan etkisi vardır. Bilim adamları özyağların, ter delikleri ve saç diplerinden cilde derhal nüfuz ettiğini göstermişlerdir. Bu şekilde özyağlar vücut sıvıları ve kana karışarak içerden bedende etkili olurlar.

Konsantre özyağlar bazen alerji veya ciltte tahrişe neden olabileceğinden, mutlaka dikkatli kullanılmalıdır. Ancak tıp doktorların denetiminde yutulmalıdır.

Çok eski bir sanatın canlanması

Kimse çok eskilere dayanan aromaterapi sanatının nerede ve nasıl başlamış olduğunu bilmemektedir. Bitki yağlarının tıbbi kullanımına en eski Çin yazıtlarında bile rastlanır. Eski İranlılar da gül ve portakal çiçeğinden damıtılarak elde edilen suları gerek hastalıklar için gerekse kozmetik amaçlı kullanmışlardır. 11.yüzyılda İranlı doktor ve bilim adamı Avicenna damıtma sürecini geliştirerek saf özyağlar elde etmeyi başarmıştır. 20.yüzyıl başlarında doğal tedavi yöntemlerine artan ilgi sonucu hakiki bitki yağlarına talep arttı. Modern tıpta özyağları ilk olarak kullanan Fransız eczacı Prof. René Gattefosse oldu. Yanık elini kaza ile lavanta yağına daldıran Gattefosse elindeki yanığın ve su toplamasının iz bırakmadan ve kısa zamanda geçtiğini gördü. Gattefosse bundan sonra 1.Dünya Savaşında yaralanan askerleri tedavi ederken bir çok yeni yağı da keşfetti. Onun çalışmalarını, yine Fransız olan Dr. Jean Valnet ve Fransız biokimyacı Marguerite Maury geliştirdiler. Valnet özyağlarla kanser, diabet, verem vb ciddi hastalıkları tedavi etti ve birçok başarı sağladı. Maury ise özyağlar ile masaj, güzellik uygulamaları, cilt bakımı teknikleri geliştirdi.

Beden ve Zihin için Özyağlar

Özyağ oluşturmak için yüzlerce bitkiden yararlanılmıştır. Ama aromaterapistler genelde 30 yağ ile birçok rahatsızlığı çözebilmektedirler. Özyağlar üç ana kategoriye ayrılır:

· Bedeni canlandıran ve enerji veren

· Ana vücut fonksiyonlarını düzenleyen

· Beden ve zihin üzerinde rahatlatıcı etki yaratan

Aşağıdaki listede iyi bilinen özyağlardan bazıları sıralanmıştır.

Sık kullanılan Aromaterapi Yağlarından bazıları:

YAĞ

Fesleğen(Basil)

Günlük, buhur (Frankinsence)

Portakal çiçeği

Asılbent(Benzoin)

Sardunya, ıtır çiçeği (Geranium)

Patchouli

Bergamot

Çördük, zufa otu(Hyssop)

Nane ruhu

Karabiber

Yasemin

Çam iğnesi

Kafur(Camphor)

Ardıç (Juniper)

Papatya

Sedir ağacı(Cedarwood)

Lavanta

Gül

Adaçayı (Clary sage)

Limon

Biberiye

Selvi(Cypress)

Limon otu

Adaçayı

Okaliptüs

Mercanköşk (marjoram)

Çay ağacı

Rezene, dereotu

Mür (myrrh)

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN