ASTIM KAMPINDA MUTLU YÜZLER

4-15 yaş arası 70 çocuk... Ortak özellikleri astım hastası olmaları... Ve onlar, Türkiye'de ilkokul çağındaki çocuklarda görülme sıklığı yüzde 10'lara varan astım hastalığı şikayeti bulunan yüzlerce çocuktan sadece 70 kadarı. Amaçları, astım hastalığı bulunan yaşıtlarına da doğru ve düzenli tedavi ile aktif hayat sürdürebilmenin mümkün olduğu mesajını iletmek. Çocuk Solunum Hastalıkları Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleşen ve Merck Sharp Dohme ilaçları tarafından desteklenen Astım Kampı'nda 70 astım hastası çocuk, aileleri yanlarında olmaksızın doktor gözetiminde, tenisten yüzmeye, resimden heykel çalışmalarına kadar dolu dolu bir hafta geçirdiler. Bursa İznik'te bulunan DSİ Tesislerinde, Uludağ Üniversitesi Çocuk Alerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan önderliğinde ve denetiminde gerçekleşen kampa gelen çocuklar diğer astım hastası yaşıtlarına, umut aşılayan mesajlar verdiler.

Doğru ve düzenli tedavi şart

2000'li yılların başından itibaren tek dozluk oral tabletli tedavi ile astım hastası çocukların ve yetişkinlerin diğer sağlıklı insanlar gibi aktif hayatlarını sürdürebilmelerinin mümkün olduğuna işaret eden Prof. Dr. Nihat Sapan, vücutta bir uyarana karşı aşırı cevap sonucu havayollarının inflamasyonu ve geçici daralması ile ortaya çıkan astım hastalığının günümüzde doğru ve düzenli tedavi ile kontrol altına alına bileceğini belirterek şunları söyledi: "Türkiye'de yapılan araştırmalardan ortaya çıkan sonuçlara göre, tedavi altında olan astım hastalarının yarısından fazlasının astım şikayetleri devam etmektedir. İdeal olan ise hastaların hiçtir şikayet yaşamamasıdır. Günümüzde doğru ve düzenli tedaviler ile astım hastalığı çok rahat bir şekilde kontrol altına alınmakta ve hastaların hayat kalitesi yükselebilmektedir."

Yüzme çok yararlı

Astım hastası olan veya bu hastalık tanısı yeni konmuş bir çocukta son derece yanlış bir yaklaşımla ilk yapılan şeyin onların aktif yaşantısının kısıtlanması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sapan, her yıl Haziran ayında gerçekleşen "Astım Kampı" ile astımlı çocuklara onların da sağlıklı normal çocuklar gibi sağlıklı ve hareketli bir hayat sürdürebilmelerini öğrettiklerini söyledi ve şöyle devam etti: "Astımlı bir çocuğun egzersiz ve spor yapması zararlı değil. Özellikle yüzme, astımlı hastalar için çok büyük yarar sağlıyor. Hem genel vücut sağlığı hem de göğüs kaslarını çalıştırdığı solunumu düzenlediği için çok ideal. Diğer spor dalları için de bunlar geçerli."

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN