ASTRONOT ÖRÜMCEK

GELECEĞE IŞIK TUTACAKLAR

Avustralya?da yaşayan Golden Orb örümcekleri, ağlarını mükemmel simetride örüyor ve dünyanın en sağlam ipliğini yapıyorlar. 16 Ocak?ta uzay yolculuğuna çıkacak olan bu zehirsiz örümceklerin ağlarının yerçekimsiz ortamdan etkilenip etkilenmediği araştırılacak.

Yerçekimsiz ortamda yapacakları ağın etkilenip etkilenmeyeceğiyle ilgili denemelerde kullanılacak 30 örümcek arasından seçilen sekizi, Melbourne hayvanat bahçesinden Florida'daki Cape Canaveral uzay üssüne gönderildi. örümcekler, 16 Ocak'ta başlayacak ve 16 gün sürecek uzay yolculuğuna gönderilecek.

En sağlam iplik

Zehirli olmayan minik Golden Orb örümcekleri, mükemmel simetride ağlar örüyor. Melbourne Üniversitesi'nde 4 yıl önce başlatılan projeyle ilgili çalışmalar ışığında, örümceklerin, ağ yapmak için dünyanın en sağlam ipliklerini ürettiğini saptayan Avustralyalı bilim adamları, bu tip iplikleri yapay ortamda imal ederek, uzay yolculuklarında, uzay istasyonlarının inşasında ve cerrahi tıpta kullanılmasını tasarlıyorlar. Proje, ABD'nin ilgisini çekti, ancak çalışmalar birkaç kez ertelendi.

Larvayla beslenecek

İki aylık olan örümcekler, uzaydaki yolculukları sırasında meyve sineği larvalarıyla beslenecek ve ağ yapmaları beklenecek. Birbirlerini yedikleri için, örümcekler ayrı ayrı bakılacak. Yaptıkları düzgün ağlar yerçekiminden etkilenirse, hemen ve kolaylıkla fark edilecek. 1973 yılında NASA, Anita ve Arabella adlı iki melez Amerikan örümceğini uzaya yollamıştı. Örümcekler, açlıktan ölmüştü.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN