BAHARDA KABUK DEĞİŞTİRİN

Kimsenin cildi mükemmel değildir. Hepimiz zaman zaman, ayna karşısında sivilce patlatıp ve siyah nokta sıkıyoruz. Oysa bu minik kabusları hayatımızın en büyük dertleri haline getirmek yerine bilinçlenmemiz gerekiyor. İşte ciltte en sık rastlanılan 10 problem ve tedavi yöntemleri.

1. Akne

Her üç kadından birinde ergenlik döneminin sivilceleri, 20-40 yaşları arasındaki yetişkin aknelerine dönüşüyor. Çikolata düşkünlüğü ve hijyen eksikliği, sanılanın aksine bu aknelerden yok denecek kadar az sorumlu. Asıl suçlu, deri altındaki yağ bezelerinde. Bir de bunların çalışmasını kontrol eden ve kadınlarda da eser miktarda bulunan erkeklik hormonu, yani testeron.

Tedavisi: Akne ve sivilcelerle uğraşmamanın en etkili yolu; bol bol su içmek ve sağlıklı beslenmek. Düzenli olarak kullanılan temizleyici ve nemlendiriciler de son derece etkili. Bir sonraki adım için benzol peroksit veya salisilik asit (siyah noktalar için bire bir) ve antibiyotik içeren losyonlar önerilebilir. Son zamanlarda cilt uzmanları, çok güçlü bir ilaç olan, sentetik A vitamini, Roaccutane (isotretinoin) öneriyor. Ancak çok cildi çok kuru olanlar ve hamile kadınlar bundan kesinlikle uzak durmalı. Wales Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir lazer yöntemiyse, cilt altındaki kan dolaşımım hızlandırarak cilde anti-bakteriyel etki yapıyor. Böylece akne tedavisinde olumlu sonuçlar alınıyor.

2. Tahriş olmuş ciltler

Cildi tahriş eden bir dolu şey var. Sayalım; bazı bitkiler, metaller, ilaçlar (antibiyotikler ve anestezik maddeler dahil), kozmetikler, sanayi ve temizlik ürünleri. Bunları cildi sadece tahriş etmiyor, alerjik reaksiyona da yol açabiliyorlar. Tahriş olmuş cildin görüntüsü genellikle yanığa benziyor.

Tedavisi: Ciltteki hassasiyetin geçmesinin belli bir zaman alacağı göz önüne alınırsa, tedavinin en az dört ay sürdürülmesi gerekir. Cildiniz tepki verdiği ürünü kullanmayın ve bölgeyi hemen yıkayın. Kortikosteroid kremler ciltte yanmaya neden olabileceğinden kullanma talimatlarım dikkatle uygulayın. Eğer doğru kullanılmazsa düşük yoğunluktaki steroidler bile cilde zarar verebilir. Ciddi vakalarda yanma hissini gideren ilaçlar kullanılabilir. Bir uzmanın önereceği nemli bez uygulaması ve tahrişe karşı losyonlar da faydalı olabilir.

3. Alerjik ciltler

En çok karşılaşılan dermatolojik sorunlardan biri de alerjik ya da aşın hassas ciltlerdir.

Tedavisi: Antihistamin içeren kremler cildin rahatlamasını sağlar. Ancak ciltte yanma ve kızarıklık devam ediyorsa, antihistaminik haplara da başvurulmalıdır.

4. Yağlı ciltler

Kalıtım ve hormonlar cildin yağ oranım belirler. Sağlıklı beslenme alışkanlığı hormon dengesin! koru-yacağmdan, her şeyin kötüye gitmesini de durdurur.

Tedavisi: Yağlı ciltten kurtulmanın en iyi formülü, cildi her zaman temiz tutmak. Yağ ve sabun içermeyen temizleyiciler ve ılık suyla cildin günde iki kez temizlenmesi de çok önemli.

5. Hassas ciltler

Kolayca tahriş olan ciltlerdir. Olumsuz hava şartlarından, regl dönemlerinden en çok etkilenen bu cilt tipi, genellikle kılcal damarların çatlaması ve kırmızı lekelerle kendini belli eder.

Tedavisi: Her şeyin en azı tavsiye edilir. Kullanılacak herhangi bir ürün öncelikle kol içindeki deride test edilmelidir. 24 saat sonunda deride herhangi bir tahriş görülmezse ürün kullanılabilir. Doğal bitkilerden hazırlanan ürünler tercih edilmeli.

6. Zona

Deride ucu irinli beneklerle kaplı para şeklinde kızarıklıklar şeklinde görülür. Özellikle aşırı stres, hastalığın artmasına neden olur. Aniden başlayıp aniden bitebilir.

Tedavisi: Eczacınızın önereceği ilaçlar altı hafta içinde yanıt vermezse bir cilt doktoruna başvurulmalıdır.

7. Atopik egzama

Bu tip egzama çoğunlukla cilt yüzeyinde kuruma, kaşıntı ve pul pul dökülmelerle ortaya çıkar. Belirtiler genellikle kol dirsek, bacak, omuz ve yüzde görülür. Kısa sürede tedavi edilmezse iltihaplanabilir.

Tedavisi: Etkili formül, yaşam tarzının alerjik ürünlerden uzak durulacak şekilde değiştirilmesi ve uygun bir nemlendiricinin kullanılmasıdır. Bandajlama metodu, antibiyotik ilaçların kullanımı, antihistaminik kremlerin sürülmesi egzamayı durduracaktır. Daha ağır egzamalarda ultraviyole tedavisi de gerekebilir.

8. İrinli egzama

Atopik egzamayla aynı belirtilere sahiptir. Ancak cilt yüzeyinde pullanmalarla kendisin! belli eder. Pullanmaların ardından yağ bezelerinin ortaya çıkması ve san başlı aknelerin görülmesi bu tip egzamanın en tipik belirtileridir. Ekstrem hava şartları, obezite, stres, alkol içerikli kozmetik ürünlerinin sık kullanımı tipik sebeplerdendir.

Tedavisi: Akne giderici şampuanlarla cilt günde iki kez yıkanmalı. Selenyum ve ketazonol içeren ürünler de tedavi sırasında faydalı olacaktır. Egzamadan ötürü iyice kuruyan cilde, özellikle kuru ciltler için hazırlanan ürünler uygulanmalıdır.

9. Kuru ciltler

Avrupa'da yaşayan her beş kişiden birinin mustarip olduğu kuru cilt problemi, özellikle egzama problemlerine davetiye çıkarması açısın-dan dikkate alınmalı.

Tedavisi: Kaçınılması gereken en önemli şey, sabun. Sabun yerine cilt yapışma uygun bir krem ya da temizleyici tercih edilmeli. Kuru ciltler için ideal olan yağlar da kullanılabilir. Nemlendiriciler mutlaka düzenli olarak kullanılmalı.

10. Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, kendisini genellikle 20'li yaşlarda kendini belli eder. Cilt üzerinde görülen minik kızarıklıklar ve gümüşi pullanmalar en belirgin özellikleri. Daha çok avuçiçi, dizler ve baldırlarda görülür. Sedef hastalığı genellikle cilt hücrelerinin fazla hızlı büyümesinden kaynaklanır. Stres, kadınlık hormonları ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar da hastalığın gelişimim hızlandırır.

Tedavisi: Tedavisi mümkün değildir. Ancak A ve D vitamini içeren krem ya da ilaçlarla lekeleri azaltabilirsiniz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN