BAHÇENİZDEKİ YAŞAM PINARLARI: PAPATYA

İlkbaharın gözde bitkilerinden biri olan papatya insanlığın bitkileri keşfetmeye başladığı ilk zamanlardan itibaren vazgeçilemez bir yer edindi kendine. Dünyanın hemen her yerinde yetişebilen bu bitki binlerce yıldır geleneksel olarak ve yüzyıllardır da resmi olarak hekimlikte kullanılmaktadır. Papatyanın etrafındaki diğer bitkileri iyileştirdiği yazılmış Yunanlılarca. Eski Mısırlılar sıtma nöbetlerinde sık tekrarlanan ateşi düşürmek için papatyayı günümüzdeki herbalistlerin uyguladığı yollarla uygulamışlar hastalarına. 1616-1654 yılları arasında yaşamış ünlü herbalist Nicholas Culpeper papatyanın ateş düşürücü, ağrı giderici, idrar söktürücü olduğunu, papatya ile yapılan kürlerin safra ve böbrek taşlarını eritebildiğini ayrıca eklem yangılarında ve kas spazmlarında papatyanın oldukça yararlı olduğunu kaydetmiş.

Papatya birden fazla bitkiye verilen genel bir isimdir aslında. Papatyanın iki türü tıbbi olarak kullanılmaktadır. Tarih boyunca da bu iki papatyanın isimleri birbirine karıştırılmıştır. Bitki sınıflandırıcılarının verdiği son karara göre bu iki türün latince isimleri şöyle:

Anthemis nobilis: Mayıs papatyası veya Rumi papatya.

Matricaria recutita veya Matricario chamomilla: Alman papatyası Asteraceae (Compositae) familyasına mensuptur. Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da yetişir. Nisan-Mayıs aylarında çiçeklidir. İnce, tüylü, yumuşak yapraklıdır. Çiçekleri sarı merkez etrafına dizili beyaz ince petallerden oluşur.

Kullanılan kısmı: Çiçekleri

Toplama zamanı: Mayıs-Ağustos . Toplarken üzerinde çiğ ve yağmur olmamalı. Kuruturken çok sıcak olmayan, kuru ve havadar bir yer seçilmeli.

Karakteri: Yin

Yönetici gezegeni: Ay

İçeriği: Azulen, çeşitli alkoller, esterler , bir miktar monoterpen, çok küçük oranda fenol ve ketonlar bulunur.

Etkisi: Analjezik (Ağrı kesici), antiallerjik (allerji önleyici), antikonvülsan (Konvülsiyon giderici) antidepresan (depresyon giderici) antiinflamatuor (yangı giderici), antispazmodik, diüretik, sudorifik (terlemeyi artırıcı), midevi.

Kullanma şekli: Uçucu yağ ve kurutulmuş bitkiden; masajlar, banyolar, kompres, buhar banyosu, infüzyon.

Son dönemlerde papatyanın farmasötik preparatlarda kullanılışı giderek yaygınlaşmakta. Bunun sebebi ise kurutulmuş papatya çiçeklerinden buhar distilasyonu sonucu elde edilen uçucu yağda azulen adlı esterin bulunması. Bu madde Alman papatyasından elde edilen uçucu yağda daha yüksek miktardadır ve ona kuvvetli antiinflamatuar etki kazandırır. Bu özelliği ağrı giderici ve sakinleştirici etkisi ile birleşince pek çok ağrılı durumda kullanılmasını olanaklı kılar. Örneğin; çeşitli baş, diş ve kulak ağrıları, adet sancıları, romatizmal ağrılar, karaciğer ve dalaktan gelen ağrılar. Yine inflamasyon giderici etkisi ile konjoktivit, dermatit, gastrit, ishal gibi rahatsızlıklar antispazmodik ve diüretik etkisi sebebi ile astım, bronşit ve sistitte ve bazı böbrek taşlarından kaynaklanan yangılarda uzman herbalist ve aroma terapistler tarafından başarı ile kullanılmakta.

Ben papatyayı çok seviyorum! Bunun iki nedeni var: Kişisel olarak papatya benim çocukluk anılarımda en güzel yere sahip bitkilerden biri. İlkbaharda ormanın güneş gören her yerini beyaza boyayan papatyaların bazen kıyısında bazen içinde oynardık oyunlarımızı. Taçlar, kolyeler, bilezikler yapardık annemize hediye. Üstüne uzanıp gökyüzünü seyrederdik, papatyadan bulutların üstünde neşe içinde seyahat ederdik çocuk dünyalarımızda. Bu yüzden papatya benim için çocuk saflığının, mutluluğunun temsilcisi ve en güzel baharların kokusu. İkincisi ise bir aromaterapist olarak; papatya uçucu yağının zihinsel ve ruhsal dünyamızda yaşanan bazı sorunları gidermedeki hüneri papatyayı benim için vazgeçilmez kılıyor. Papatya sedatif, antidepresan ve antiallerjik etkisi nedeni ile hem duygusal hem de fizyolojik olarak aşırı hassas kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

Bunun dışında aynaya bakınca karşınızda duran huysuz, kararsız veya herşeye gücenip sinirlenebilen biriyse eğer, papatyayı ondan esirgemeyin lütfen. Yolda rastladığınız bir arkadaşınız size merhaba dediğinde aslında demek istediğinin "beni rahat bırak" olduğunu sezinlediğinizde ona hediye olarak papatya çayı ile birlikte bir demet mayıs papatyası hediye etmeniz çok yerinde bir davranış olur. Çünkü papatya bu ve benzeri duygularımızı dengelemek için ideal bir seçimdir. Çocuklar da zaman zaman sabırsız, gergin, huysuz olurlar. Neden olmasın? Karın ağrıları veya diş ağrılarının altında bu nedenler olabilir. Ya da gece yansı kötü rüyalarla uyanıp yanınıza gelebilirler. Bu gibi durumlarda çocuklannıza sevgiyle hazırlayacağınız bir bardak papatya çayı veya karnına uygulayabileceğiniz kompresi, hatta banyosu çok iyi gelecektir.

Papatya ile evde hazırlayabileceğiniz bazı tarifler:

Çay: İnfüzyon şeklinde hazırlanır. İki tatlı kaşığı papatya üzerine iki bardak kaynar su ilave edip, on dakika demlendirin. Bu çayı adet sancısı ve adet öncesi sendromunda, idrar yolu enfeksiyonlarında, sinirsel mide spazmı, yine sinirsel gaz ve bağırsak sancılarında, ayrıca stresli huzursuz ve uykusuz dönemlerde yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Paptyanın hafif diüretik etkisi nedeniyle gece tuvalete kalkmak istemiyorsanız eğer hazırladığınız çayın içine bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Kompres: Yarım litre suya yukarıdaki gibi infüzyon hazırlayın. Temiz yumuşak bir bezi bu ılınmış suya batırın ve problemli bölgede beş dakika bekletin. Ardından birkaç kez tekrar edin. Diş ve baş ağrılarında yüze, idrar yolu enfeksiyonu, adet sancısı, gaz sancısı gibi durumlarda alt karın kısmına uygulayabilirsiniz. Ayrıca kuru ve hassas bir cildiniz varsa bu kompresi yüzünüz için de kullanabilirsiniz.

Banyo: Yine infüzyon olarak hazırladığınız su ile konjonktivit ve yorgun gözler için göz banyosu, ağızda gelişen yangılarda gargara olarak kullanılabilir, cildinizi ve sinir sisteminizi rahatlatmak için küvetinize ilave edebilirsiniz.

Buhar banyosu: Ağzı geniş bir kaba koyduğunuz iki çay kaşığı kurutulmuş çiçek üzerine kaynar su ilave edin. Başınızı 20-25 cm. kadar bu suya yaklaştırın ve üzerine bir havlu örterek derin nefes alın. 5 dakika kadar devam edin. Bahar alerjileri ve bronşit için uygulayabilirsiniz. Masajlar papatya uçucu yağı kullanılarak yapılır. Uzman bir aroma terapist tarafından veya tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Papatyayı kendinizden ve sevdiklerinizden esirgemeyin.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN