BAKANLIKTAN STRESE KARŞI ÖNLEMLER

Pek çok rahatsızlığın ve hastalığın oluşmasını kolaylaştıran ya da doğrudan kaynağı olan stresten kurtulmak için her gün, her yerde karşımıza yeni öneriler, yöntemler çıkıyor. Stresin önüne geçebilmek için reçeteler sunuluyor. Sağlık Bakanlığı da bu konuda harekete geçerek stresi azaltmak ve daha sağlıklı yaşayabilmek için kullanılacak temel bazı yöntemleri sıralayan bir broşür hazırladı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan broşürde, stres 'kişinin bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durum' olarak açıklanıyor. Stresin, 'yaşamın doğal ve kaçınılmaz bir parçası' olarak kabul edilmesi gerektiği anlatılan broşürde, aşırı stresin ise insan sağlığına büyük zarar verdiği ve uzun dönemde beden, ruh ve sosyal sağlığı olumsuz etkilediği anımsatılıyor.

Sağlık Bakanlığı, stresle başa çıkmak için, doğru ve derin nefes almanın öğrenilmesini, yeterli ve dengeli beslenilmesini ve stres yaratan durumların başkalarıyla paylaşılmasını öneriyor. Beden sağlığı açısından, kroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, sindirim sistemi hastalıkları gibi sorunlar yaratan stres, cinsel sorunlara da neden oluyor. Uyku bozuklukları, kronik kaygı, ciddi depresyon dönemlerine neden olan stres, aile içi huzursuzluk, boşanma ve ayrılıklar, arkadaş çevresinden ve toplumsal ilişkilerden kopma, işte, okulda uyumsuzluk ve başarısızlık gibi sorunların da sebebi.

Stres, verimliliği düşürebildiği gibi hayattan zevk almayı da engelliyor ve önemli-önemsiz konularda kararsızlık yaşatabiliyor. Uyku düzenini bozan, değersizlik, yetersizlik, güvensizlik ve terkedilmişlik duyguları yaşatabilen stres ayrıca öfke, düşmanlık ve kızgınlık dalgalanmaları yaratabiliyor. Sağlık Bakanlığı, "Bu sorunlardan bazılarını yaşıyorsak çözüm kendimizde. Stresle başa çıkmak ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla durumu veya duruma verilen tepkileri değiştirebilmeye stres yönetimi denir. Stresle, bedensel, psikolojik, sosyal olarak başedebilirsiniz" uyarısında bulunuyor.

Öneriler

Stresle başa çıkmak için doğru ve derin nefes almanın öğrenilmesi gerektiğini belirten bakanlık, broşürde şu önerilerde bulunuyor:

Doğru nefes, ağır, derin ve sessiz olmalı. Nefes verirken gerginliğin kaybolup, vücudun gevşediğini ve rahatladığının hissedin. Nefesi, burundan alıp ağızdan verin.

Günde 10-15 dakikalık fiziksel egzersizleri alışkanlık hale getirin.

Yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın.

Çeşitli yiyeceklerle ideal kilonuzu koruyun, aşırı yağ, şeker ve tuzdan kaçının, alkollü içecekleri makul ölçüde alın. Yiyeceklerinizi küçük lokmalara halinde yavaş ve iyece çiğneyerek yiyin.

Bol su için.

Aynı saatlerde uyuyup uyanmayı alışkanlık haline getirin.

Uyumak için yatağa yatın, sıkıntı, üzüntü, başarısızlık veya hataları yatakta düşünüp çözüm aramayın.

Uyumamaktan korkmayın, yatakta sessizce geçirilen saatler de uyku kadar dinlendirir. O gün yaşadığınız güzel anlardan 5 tanesini tekrar hatırlayarak uyumaya çalışın.

Kendinizle olumlu diyaloglar kurun. Problemi saptayıp, küçük parçalara ayırın. Çözüm için seçenekleri belirleyin, bir tanesini seçip uygulayın. Sonuçları değerlendirip öğrendiklerinizi gözden geçirin. Sonuç olumluysa kendinizi ödüllendirin. Olumsuz bir sonuç çıkarsa başka seçenekleri deneyin, vazgeçmeyin, mutlaka uygun bir çözüm vardır.

Stres yaratan durum veya durumları arkadaşlarınızla, yakınlarınızla paylaşın.

Öfkeliyken ani kararlar vermeyin.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN