BAZILARI SICAK SEVER

Yaz özlemine daha fazla dayanamayanlar kardan kıştan kaçıp kendilerini sıcak ülkelere atıyor. Ekvator ülkeleri ile şimdi yaz mevsiminin yaşandığı güney yarımkürede mevsim kuşağında yer alan ülkelere adeta akın var.

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde sıcak ülkelerde tatil yapmaya ne dersiniz? Uzun zamandır tatil yapmak isteyip nereye gitsem telaşı içindeyseniz size sıcak ülke alternatifleri.

BARBADOS

Masmavi denizi, bembeyaz kumlarla kaplı sahilleri, gece eğlenceleri, turunç bahçeleri, palmiyeleri ile Barbados görülmeye değer bir cennet. Barbados son yıllarda özellikle Avrupa jet sosyetesinin en ünlü balayı mekanı, bu sebeple evlenmek için Barbados'a gidenlerin sayısı bir hayli fazla. Bir mercan adası olan Barbados'un beyaz kumları palmiyelerle renkleniyor. Güney Amerika'nın kuzeyindeki bu küçük ada, yüzölçümü ile en kalabalık ülke özelliğine sahip. Uzun yıllar İngiliz himayesinde yaşayan Barbados'un resmi dili İngilizce, başkenti ise Bridgetovvn. Yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı ülkenin geçim kaynağı, şeker kamışı, Hindistan cevizi ve balıkçılık. Denizin dibi ise sualtıyla ilgilenenler için farklı bir öneme sahip. Gözlerinizin çok fazla yanmasından şikayet etmiyorsanız, deniz dibindeki güzellikleri gözlüksüz bile görebilirsiniz. Koylarda deniz kaplumbağalarını seyretmek için turlar düzenleniyor.

ZANZİBAR

Pemba, Zanzibar ve birçok ufak adacıktan oluşan takımadalar, Hint Okyanusu'nda Tanzanya sahillerine 25 mil uzaklıkta ve ekvatorun 6 derece güneyinde yer alıyor. Zanzibar'ın en eskişehri ve kültürel merkezi olan Stone Town pazarların, camilerin, dar sokakların, büyük Ara evlerinin şehri.

UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul dilmiş olan Stone Town'da 19. yüzyılda yapmis ve günümüze dek güzelliğinden bir taş kaybetmemiş evler bulunuyor.Hiçbir şey satın almak istemiyorsanız bile, burası gezmek için çok uygun. Yakıcı güneş altını insanlar hummalı biçimde alıyor ve satıyorlar. Herkes kendi ürettiği malları getiriyor ve kendi köylerinde bulamayacakları şeyleri satın alıyorlar. En çok da khangas adı verilen bir çeşit giyim eşyası rağbet görüyor. Kültürel Mirası Koruma Fonu tarafından başarıyla restore edilen taş binalar Zanzibar ziyareti sırasında mutlaka görülmeli.

BALİ

Gizemli koyları, yanardağları, yağmur ormanları, olağanüstü rafting ve katamaran imkanları ile Bali, unutulmayacak bir tatil imkanı sunuyor. Bir Endonezya adası olan, pirinç tarlaları, yemyeşil ormanları, dağları, muhteşem gölleri ve sahilleriyle tanınan Bali, kış ayları için iyi bir tatil seçeneği. İnce işlenmiş bir oya gibi duran doğa manzaraları, renk cümbüşü, Hindu tanrılarına sunulan adakları, nazik halkı, karmaşık ve bir o kadar da zarif tapınakları ile muhteşem mistik bir ortam sunan Bali Adası'na her sene binlerce turist akın ediyor. Bali adasında güneş her sabah 6.30'da kendini göstermeye başlarken akşam yine 6.30'da ışıklarını okyanusun derinliklerine gömüyor. Müzik ve dans Bali'de bir hayat biçimi. Her köyün bir müzik ve dans grubu var. Popüler dans temaları ise, bir Hint destanı olan Ramayana'dan alınmış. Bir de sıkça yapılan kuklalar, Bali'de en fazla rastlanan ürünler.

FAS

Eski Yunan mitolojisine göre, tanrıların yediği altın elmaların yetiştiği bahçelerin bulunduğu Fas, egzotizm ve modernizmin harmanlandığı şehirleriyle görenleri büyülüyor. Fas'ın altın elmaları bugün de meşhur ama portakalları ve hurmaları daha da meşhur. Son derece otantik bir ülke olan Fas, Kazablanka, Rabat, Meknes ve Marakeş gibi şehirlerinde; 'Medina' denilen bir eski şehir ve Avrupa kentlerini aratmayacak kadar planlı ve düzenli bir 'yeni şehir' bulunuyor. II. Dünya Savaşı'nın kararlarının verildiği ve savaşın ilk zamanlarının konu edildiği unutulmaz 'Casablanca' adlı filmle de sinema tarihi mekanları arasında önemli bir yer edinen Kazablanka, egzotik çarşılarıyla ziyaretçilerini bambaşka alemlere götürüyor. Birçok el işçiliği ürünün satıldığı Fas'ta çarşıların yanı sıra ülkedeki hemen tüm şehirlerin modern taraflarında çok katlı alışveriş merkezleri bulunuyor.

MALDİVLER

Maldivler, Hint Okyanusu'nda ve Sri Lanka'nın güneyinde yer alan, Asya'daki en küçük bağımsız ülke. Hint Okyanusu'nda 1200 adet küçük adadan meydana gelen, 764 kilometre uzunluğunda, 129 kilometre genişliğinde bir adalar topluluğu. Adaların en büyüğü 13 kilometrekarelik bir alana sahip. Bütün alanın yüzde 99'u denizle kaplı muhteşem güzelliği ile bilinen bu adacıklar, sayısız isimde ve türde balıkları sualtı gözlem ve su sporlarıyla mükemmel bir tatil ülkesi. "Son cennet" olarak da anılan Maldivler son yıllarda, "balayı tatili" turlarıyla ilgi çekiyor. Çiftlerin hayalini süsleyen Maldivler, kristal mavisi sularla kaplı. Sadece uçakla gidilebilen Maldivler'e vize alma zorunluluğu da bulunmuyor. Renk cümbüşü ve hareketlilik dalgıçlıkla, sualtı fotoğrafçılığıyla uğraşan insanlar için de bulunmaz bir ortam yaratıyor. Ayrıca Maldivler'de tropikal bitkiler oldukça sık. Bunlar arasında hindistancevizi ağaçları en fazla yer tutuyor.

MISIR

Yılda bir kaç kez yağmur alan egzotik Mısır'a özellikle sonbahar ve kış aylarında yoğun ilgi yaşanıyor. Ülke turizminin can damarı, yapımları yıllarca süren piramitlerin en ünlüleri Keops, Kefren ve Mikerinos. Egzotik bir seyahatin adresi olan Mısır'ın piramitlerin yanma kadar ulaşan Kahire kenti ve çevresi, turistlerin akınına uğruyor. Şehrin en gözde mekanlarından biri birinci ve ikinci, Ramses mumyalarının da bulunduğu Mısır Ulusal Müzesi. Kahire'deki bir diğer uğrak yeri ise Sultan Ahmet Camii'nin taklidi Mehmet Ali Paşa Camii. Mısır'da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Nil nehri üzerindeki bir adacıkta ucuz figüranların rol yaptığı Firavun Köyü. Uçsuz bucaksız çölde Kızıl Deniz kıyısında yer alan ' Hurghada, Avrupa'da 'deniz dibi turizminin en revaçta bölgesi kabul ediliyor. Tüplü, tüpsüz dalma imkanları yanında denizaltı ile gezmek de mümkün. Bütünü ile turistlere hitap eden bölgede birçok balık çeşidini yapacağınız tek bir dalışta görmeniz mümkün. Egzotik bir Arap kentinden çok modern dünyanın tüm olanaklarını barındıran Dubai, ihtişamı ile görenleri büyülüyor

DUBAİ

Egzotik Birleşik Arap Emirlikleri'nin en güzel kıyı kentinden çok modern olarak anılan Dubai, tropikal iklimi nedeniyle her dem yaz yaşamak isteyen tatilcilerin gözdesi. Egzotik bir Arap kentinden çok

Avrupa'nın en şık merkezlerinden birini andıran Dubai, turizmciler tarafından 'Altın kent' olarak anılıyor. Şehrin panoramik turunda modern ve tarihi yönleri bir arada görme fırsatı sunuluyor.

Şehir, Dubai Creek'in yani şehri ikiye bölen halicin kıyısındaki eski binaları ve çarşısı ile ziyaretçilerine egzotik esintiler de sunuyor. İslam sanatının en modern örnekleri de şehirdeki Ulucami ve Jumeira Camii. Muhteşem mimarisi ile Jumeirah Camii'nin dışında, Ortadoğu'nun en yüksek yapılarından biri olan Dünya Ticaret Merkezi ve Dubai'yi yöneten hanedana ait binalar görülecek yerler arasında.

SAFARİ TURLARI

Belgesellerde gördüğümüz vahşi hayvanları, yerinde gözlemlemek için düzenlenen safari turları keşfetmenin heyecanını yaşatıyor.Safari turlarının tehlikeleri zamanla ortadan kaldırıldığı için, artık güvenle tercih ediliyor Tatilde değişiklik, keşif ve biraz da macera arayanların tercih ettiği turlar daha önce yalnız Afrika'nın vahşi ormanlarına yapılırdı. Şimdi artık çeşit çeşit safari turları var. Ralli safarisi, jeep safari, çöl safari, foto safari bunlardan bazıları. Safari, Afrika'da 'Svvahili' dilinde 'yolculuk' anlamına geliyor. Ancak safari, zamanla daha geniş anlamlarda kullanılarak, vahşi hayvanları doğal ortamlarında görmek ve fotoğraflarını çekmek için yapılan yolculuk biçimini aldı. Safari turunda; yol boyunca göreceğiniz, susuzluğa dayanıklı antilop, kiloları 7 tona ulaşan fil, kral aslan ve saatte yaklaşık 50 - 60 kilometre koşabilen zürafaları ve birbirleriyle olan yaşam savaşlarını yerinde izleyemiyorsunuz.

AVUSTRALYA

Engin toprakları, kanguru ve koala gibi özgün hayvanları ile ilgi çeken Avustralya'da yaz tüm hızıyla hüküm sürüyor. Romantik tepeleri, göz kamaştırıcı koyları ve plajlarıyla dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Sidney'de, Port Jackson adı verilen liman 20 kilometre içeri girerek Parramatta Nehri'ne ulaşıyor. Sydney Limanı Ulusal Parkı yürüyüş yapmak için uygun bir yer. Maniy feribotuna binmek, Nielsen Parkı'nda yüzmek, Maniy'den Spit Köprüsü'ne yürümek, Watson Koyu'nda bir şeyler içmek, Balmoral veya Circular Quay'de Rose Koyu'na bakarken akşam yemeği yemek öneriler arasında.

Kraliyet Ulusal Parkı Sydney'in 35 kilometre güneyinde yer alıyor. Dünyanın en eski ulusal parkı. Park?ın kuzeyindeki çalılıklar 1994 yılında çıkan yangınlar nedeniyle zarar gördü. Ancak ormanlık vadiler ve plajlar bu yangınları hiçbir zarar görmeden atlatabildi. Audiey'de nehir kıyısında piknik ve ayrıca botla nehir turu da yapılabilir.

KÜBA

Karaiplerin dans ve ritim rüzgarı Havana başınızı döndürecek!..Yüzlerce gece klubünde gününüzü gün edin. En iyi puro, en iyi rom ve en iyi kahveyi içmek, aşk ve ihtilaller ülkesi Küba'nın sıcak insanlarını tanımak isteyenler, tatil planlarınıza burayı da ekleyin!.. Farklı bir mutfak, farklı insanlar, farklı bir yaşam tarzı. Küba'da restoranların büyük bir bölümü devlete ait. Fazla seçenek bulunmamakla birlikte fiyatları da turistlere özel. Restoranlara ilginç alternatif de evlerin salonlarında işletilen Paladorlar. Küba yemeklerinde de fazla seçenek yok. Yemekteki seçimleriniz, dana biftek, tavuk ızgara, salam dilimi ızgara, tava balık veya domuzdan ibaret. Her yemekle birlikte sofraya siyah fasulye ile birlikte pişirilmiş pilav, haşlanmış patates veya kızarmış muz, yanında da salata niyetine doğranmış lahana servis edilir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN