BEL FITIĞI

Ünlü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Eser Alptekin, bel fıtığı olduğunu bilmeden yaşayan binlerce insan olduğunu söyledi. Kadınlarda erkeklere nazaran bel fıtığı riskinin daha fazla olduğuna dikkat çeken Dr. Alptekin, herkesin rahatlıkla yapabileceği, basit yürüyüş, oturma ve spor önerilerinde de bulundu.

Hamileler dikkatli olsun
Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha riskli olduğunu gösteriyor. Kadınların kemik yapısı farklı, kas güçleri az, ayrıca hamilelik süreçleri var. Hamilelikte vücudun kas sisteminde çok büyük değişiklikler oluyor. Eğer kişiye doğru bir hamilelik rehabilitasyonu uygulanmazsa, ani kilo alıp verme döneminde çok önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Hamilelikte rehabilitasyon programları dünyada yaygın şekilde uygulanıyor ama bu konu pek gelişmiş değil. Hamileler kendilerine önerilen egzersizleri yaparak hem bel fıtığını önlerler, hem de rahat bir doğum için ön hazırlık yapmış olurlar.

Hangi sporlar fıtığı önler
Sporların kişinin fiziki yapısına ve kondisyonuna göre yapılması şarttır. Bel fıtığının önlenmesi ve tedavisinde etkili, en yararlı spor yüzmedir. Özellikle serbest ve sırt üstü yüzme kasları ahenkli bir şekilde çalıştırır. Yüzme hem sırt, hem de karın kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. 40 yaşın üzerindeki hastalarıma ise ağırlıklı olarak yürüyüşü öneriyorum. Ağırlık kaldırma ve sert hareketler gerektiren sporlar bel fıtığı olanlar için çok tehlikelidir. Aynı şekilde, vücudu eğerek bisiklete binmek de bu hastalar için sakıncalıdır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN