BEYAZ CENNET'TE STRESTEN KURTULUN

Pamukkale?nin traverterlerini oluşturan termal su, stres ve dolaşım sistemi hastalıkları baştaolmak üzere onlarca hastalığa ii geliyor.aynı zamanda güzelleştiren ve kilo verdiren Pamukkale termallerini her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce kişi ziyaret ediyor.

Dünyayı şaşırtan, büyüleyen Pamukkale Travertenleri'ni besleyen termal suyun yeraltı sularının yeryüzüne yakın kısımlarda soğumasını tamamlamış, magma tarafından ısıtılan kayaçlar ve paleozoik mermerler etkisiyle oluştuğu sanılıyor. MTA'nın yaptığı çalışmalar Pamukkale termallerinde kalsiyum bikarbonat miktarının son derece yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Pamukkale termallerindeki şifalı suyun yanı sıra, travertenlere yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Karahayıt kasabasında bulunan kırmızı renkli su da yüzyıllardır insanlara şifa dağıtıyor. Buradaki suyun kırmızı akmasının nedeni olarak içindeki demir miktannın fazla olması gösteriliyor. Karahayıt'ta 100 e yakın tesis sağlık turizmine hizmet veriyor. 3 bin 500 yatak kapasitesine sahip olan tesisler çoğunlukla ev pansiyonculuğu şeklinde işletiliyor.

Bölgedeki en önemli termal sağlık tesisi Colossae Termal Otel'dir. 224 oda, 6 süiti ve sağlık programlarıyla komple bir termal tesis özelliği gösteren Colossae, şifalı suyu en güzel şekilde hastaların veya tatilcilerin hizmetine sunuyor.

Pamukkale ve Karahayıt'taki termal kaynaklar, "stres düşmanı" olarak tanınıyor. Uzmanlar, termal suyun içerdiği mineral ve elementler sayesinde insanları rahatlatıcı özellik gösterdiği belirtiyor. Uzmanlar, zihin yorgunluğunun strese, stresin de bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine ve organ fonksiyonlarının bozulmasına neden olduğunu söylüyor. Termal suyun ise, vücudu rahatlatarak stresi yok ettiği belirtiliyor. Termal tesislerde uygulanan 3-4 ve 7 günlük programlarla uzmanlar eşliğinde stresten kurtulmak mümkün.

Pamukkale termalleri bunun dışında dolaşım sistemi hastalıkları, kalp damar hastalıkları, hemoroid, astım, gut, uyuz gibi deri hastalıkları, akut eklem ağrıları, damar sertliği, tansiyon gibi şikayetleri ortadan kaldırıyor. Termal su içildiğinde spazmlı midelere iyi geliyor. İdrar yolları sorunlarını giderir. Böbreklerdeki kum ve taşları düşürür. Damar iltihapları ve reyno hastalığının tedavisinde de Pamukkale termalleri öneriliyor.

"Beyaz Cennet?? aynı zamanda "doğal güzellik merkezi" durumundadır. Buradaki şifalı suyun cildi canlandırdığı ve yaşlanmayı geciktirdiği biliniyor. Ayrıca, gözenekleri açarak pürüzsüz bir tenle birlikte güzellik de sağlıyor.

Bunun yanı sıra, Pamukkale termalleri, "obezite" olarak adlandırılan şişmanlık hastalığına yakalananlara da tavsiye ediliyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN