BEYİN ve DAVRANIŞ

Sürekli sinyaller gönderen milyarlarca sinir hücresiyle beyin son derece gürültülü bir organ. Ne var ki bu gürültü sorun yaratmaktan çok beynin işlem gücünü daha da körüklüyor. Kanada British Columbia Üniversitesi sinirbilim uzmanlarından Keiichi Kitajo beynin içindeki gürültünün optimum düzeylere getirilmesiyle bu organın işlevini çok daha iyi görebileceğine dikkat çekiyor. Gerçekten öyle ise, gelişi güzel seslerin kimi durumlarda beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olması gerekiyor.

Beyindeki sinir hücreleri tarafından doğal olarak üretilen sesin denetim ve ölçümü hiç de kolay değildir. Bu nedenle Kitajo ve Tokyo Üniversitesi’nden Yoshiharu Yamamato sesin beynin görsel korteksi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla deneklere bir bilgisayar ekranından kimi sinyaller gösterme yoluna gittiler. Araştırmacılar sesin girişini doğrudan gözlerden alan beynin görsel korteksi üzerinde çarpıcı bir etki yarattığına tanık oldular.

Beyindeki titreşim ile davranış arasında ilk kez bir bağlantı kuran bu araştırmanın, yetersiz ışıkta daha iyi görmeyi sağlayacak bir sistemin geliştirilmesine olanak tanıyabileceği, bu sistemlerin arabalara yerleştirilerek geceleri araba kullanmanın daha güvenli duruma getirilebileceğine inanılıyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN