BEYNİN GIDASI ISPANAK VE BÖĞÜRTLEN

Temel Reis'in ıspanakla gelen gücü belki bir çizgi filmin hayal sınırları içinde kalabilir. Ancak bilim ıspanağın çok daha önemli faydalarını ortaya çıkartıyor.

Ispanak ve böğürtlenin, beyinde yaştan kaynaklanan öğrenme ve hafıza sorunlarını gidermede önemli rol oynadığı ortaya çıktı.

Güney Florida Üniversitesi bilim adamlarının bulgularına göre, ıspanak yaşlılıktan kaynaklanan öğrenme sorunlarının en büyük ilacı. Böğürtlen ise yine yaşlılık kaynaklı hafıza problemlerinin giderilmesinde önemli rol oynuyor.

Nöroloji Derneği'nin San Diego'da gerçekleştirilen yıllık toplantısında sunulan verilere göre, yüzde 2 dondurulmuş ıspanak içeren gıdalarla beslenen kobay hayvanlar, diğer hayvanlara göre daha hızlı refleks gösterebiliyor. Ispanak katkılı bir beslenme rejimine tabi tutulan kobaylar duydukları seslere gözlerini daha hızlı kırparak tepki gösteriyorlar.

Antioksidanlar açısından oldukça zengin bir meyve olan böğürtlenlerse yaşlılıktan kaynaklanan hafıza kayıplarını önlüyor. Dört ay boyunca böğürtlen katkılı gıdalarla beslenen yaşlı kobayların, genç hemcinsleri gibi gördükleri cisimleri bir saat sonra bile hatırlayabildikleri belirtildi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN