BİLİM ADAMLARINA GÖRE KÜRESEL ISINMANIN NEDENİ

Küresel ısınmanın insanoğlunun işi olup olmadığı yolundaki tartışmalar sürerken, bilim adamları arasında yapılan araştırma, bu çevrenin insanoğlunun sebep olduğu bir küresel ısınmanın hakikat olduğuna inandığını ortaya koydu.

Illinois Üniversitesi’nden akademisyenlerin 3,146 bilim adamı arasında yaptığı ankete göre, bilim adamlarının büyük bölümü son 200 yıldır yeryüzünde ortalama sıcaklığın arttığına ve insan faaliyetlerinin ısının artmasında önemli bir unsur olduğuna inanıyor.

CNN`in haberine göre, araştırmaya katılan bilim adamlarına konuyla ilgili 9 soru soruldu. Bunlardan ikisi, 1800 yılı öncelerine kıyasla yeryüzünde ortalama ısının değişip değişmediği, diğeri de bunda insanoğlunun parmağı olup olmadığıydı.

Bilim adamlarının yüzde 90 kadarı ilk soru, yüzde 82`si ikinci soruyla mutabık oldukları cevabını verdiler. Küresel ısınmanın nedeni konusunda en büyük görüş birliğinin iklim bilimciler arasında olduğu belirlendi. İklim bilimcilerin yüzde 97`si ısınmadan insanoğlunu sorumlu tuttu.

Petrol jeologları ile meteorologların ise bu konuya en çok şüpheyle bakan kesim olduğu ortaya çıktı. Jeologların yüzde 47`si, meteorologların ise yüzde 64`ünün küresel ısınmada insanların rolü bulunduğuna inandığı görüldü.

Illinois Üniversitesi yeryüzü ve çevre bilimleri uzmanı Peter Doran, "Petrol jeologlarının cevabı pek de şaşırtıcı gelmedi, ancak meteorologlarınki çok ilginçti. İnsanlar meteorologların iklimi bildiğini düşünür, ancak bunların çoğu kısa dönemli hava olayları üzerinde çalışır" dedi.

İklim bilimcilerin bu konuda hemen hemen görüş birliği içinde olmasının ise kendisini şaşırtmadığını belirten Doran, "İklim bilimi alanında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, küresel ısınmaya ve insanoğlunun bu ısınmadaki rolüne de o kadar çok inanırsınız," diye konuştu.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN