BIOFEEDBACK

İnsanın fiziksel ve zihinsel durumundaki değişiklikleri ölçen makine ve aygıtlar arasında Amerika'da polis tarafından ve mahkemelerde kullanılmakta olan 'yalan makineleri' sayılabilir. Tedavi amaçlı kullanıldığında, hastalar beyin dalgalarında veya vücut ısılarında olduğu gibi, kendilerindeki değişimleri gözlemler. Sonra hasta, imgeleme, gevşeme, nefes ve meditasyon gibi teknikler kullanarak bu değişimleri kontrol etmeyi öğrenir. Bu yönteme 'biofeedback eğitimi' adı verilir.

Aygıtlar beden üzerinde hiçbir etki yapmaz, sadece bilgi verir. Kişi kendi tepkilerini farkedip tanımakta zamanla ustalaştıkça, endişe veya tansiyon yükselmesi gibi durumları giderek kontrol edebilmektedir. Biofeedback eğitimi sayesinde bedenimizin ne kadar gevşek veya gergin olduğunu etkileyen sinir sistemimizi kontrol altına alabiliriz. Buna otonomik sinir sistemi denir ve cilt ısısı, tansiyon, hazım, adele gerginliği gibi tepkileri kapsar. Yakın zamana kadar bu tepkilerin bilinçdışı otomatik verildiği sanılırken, biofeedback sayesinde birçok insanın kişisel tepkilerini kontrol altına alabileceği görülmüştür.

Biofeedback aygıtları tıpta ve araştırmada kullanılmakta olan bilimsel aletlerdir. Bu aygıtlar arasında şunları sayabiliriz: endişe sonucu soğuyan elleri ölçmek için "el derecesi", yalan makinesine benzeyen ESR (electric skin resistance) elektrik cilt direnci aygıtı. Korku ve endişe ellerin terlemesine neden olduğundan cildin direnci düşerek küçük bir elektrik akımına dönüşür.

1970lerde yürütülen bilimsel araştırmalarda, yüksek tansiyon hastalarının üçte birinin ilaç almadan tansiyonlarını düşürmeyi başardıkları görülmüştür. Bir başka deneyde ise, beş migren hastasından dördünde semptomların ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN