BİTKİ KURUTULUNCA "ZEHİRİ" YOK OLMAZ

ŞİFALI bitkiler, yeterince tanımayan kişiler için yarar sağlayacağı yerde aksine zararlı sonuçlara neden olabilir. Bitki zehirlenmeleri, önemli bir tehdittir. Ve bu zehirlerin, yapılan araştırmalarda bitkilerin içindeki alkaloidler, glikozidler, saponinler, organik asitler, eterik yağlar ve sakızlardan ileri geldiği belirlenmiştir. Birçok insan, bitkileri kurutmanın, zehirlerini yok ettiğini düşünse de bu yanlış bir inanış olur. Zehir yok olmaz, belirli oranda azalır. Hatta bazı cins bitkilerde (keneotu, hintyağı otu) zamanla azalır, örneğin acıbadem içi ve diğer çekirdekli bitkilerde bir kaç yıl devam eder. Unutulmamalıdır ki zehir, haşlama veya kaynatma işlemleriyle de yok olmaz.

Bazısının kökü, bazısının sapı

Bitkilerin içeriğinde bulunan zehir, gelişmeye başlamalarından itibaren başlar. Ama zehir yaymak, bitkinin yaşı ile de ilgilidir, örneğin bazı bitkilerde en fazla çiçek açma devresine kadar, bazılarında çiçek açma veya meyvelerin olgunlaşma devresine kadar sürer. Zehirli maddeler, bitki aksamına aynı derecede dağıtmış değildir. Bazı bitkilerin en zehirli kısmı meyveler, bazılarında kökler, bazılarında ise çiçek, yaprak veya kabuklarıdır. Aynı cins bitkilerde de zehirlilik derecesi eşit miktarda değildir. Toprak cinsine iklim şartlarına, ve coğrafi dağılışlarına göre değişiktir.

Bitkilerde zehirlenme, genellikle birkaç yoldan olur:

Bitki aksamından bazı kısımları veya zehirli bölümü ağız yoluyla almak,

Vücudun veya cildin belli bölümlerinin bitkiyle teması,

Zehirli bitkinin toz halinde havaya dağılması halinde insanlar tarafından teneffüs edilmesi.

 

Temasla da zehirleniyor

Bitkilerden zehirlenmeler en çok ağızdan alınmak suretiyle meydana gelir. Bu gibi zehirlenmeler genellikle bu konuda hiç bilgisi olmayan kişilerin ilaç olarak zehirli bitkileri kullandırmaları veya kendilerinin kullanmalarından dolayı meydana gelir. Bazen de dış görünüş benzerliği olan tıbbi bitkilerin bilinmemesi ve aranan zararsız bitkinin yerine kullanılmasından dolayı olur. Zehirlenmeler, bitkilerin insan teni ile temas etmesi yoluyla da gerçekleşebilir. Bu temas, iltihaplanma suretiyle deride, tahribatlar yaratır. Bazı vakalarda cilt zehirlenmeleri bütün vücudun zehirlenmesine sebep olur. Mesela yaban defnesi ağacı bitkisinde olduğu gibi. Solunum yolu ile zehirlenmeler ender görülen vakalardandır, genellikle mesleki hastalıklara dahildir. (Örneğin şerbetçiotu, çöpleme, çöven vs. gibi bitkileri toplayanlarda görülür), İyi havalandırılmayan binalarda büyük demetler halinde bırakılan manolya, haşhaş gibi bitkiler de, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlara sebep olabilir.

Zehirlenmede mide yıkanmalı

Bitkiler yoluyla gerçekleşen zehirlenmelerde, organizma üzerinde zehirlenme belirtileri görüldüğünde, sebepler araştırılmadan, ilk yardım yapılmalıdır. Öncelikle zehir, sindirim sisteminden bertaraf edilmeli. Hasta kusmazsa suni olarak kusturulmalı.

Kimyasal analiz şart!

Zehirlenmeden birkaç saat daha geçmiş olsa da, midenin yıkanması asla ihmal edilmemeli. Zehirlenmenin nedeninin bulunması için kimyasal analiz yapılmalı. Bunun içinde ağızdan çıkan dışkı saklanmalı. Bitkilerden zehirlenmeler karşı kullanılan en iyi araç tıbbi kömür ve oksimagnezyum karışımıdır. Zehirlenmeye karşı kullanılan mahlül, alkaloidler ve glikozidleri çökertir, uçucu maddeleri yok eder. Zehirli asit ve esansları etkisiz bırakır. Zehirlenmeye karşı kullanılan bu ilaçlar, kısa bir süre için etkilidir. 20-30 dakika sonra mide yeniden yıkanmalı, bundan sonra müshil verilmelidir.

Doktor gözetimi önemli

Zehirlenen kişi yatarak dinlenmeli ve temiz hava almalıdır. Vücut sıcak tutulmalı, çay ve kahve gibi sıcak içecekler içirilmelidir. Bu ilk yardım ardından hasta, bir doktor gözetimine bırakılmalıdır. Zehirle maddelerin cilde teması halinde, cilt sabunla yıkanmalı, daha sonra permanganat ile silinmelidir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN