BİTKİLERİN TEDAVİDE KULLANILIŞI

Bitkilerin tedavi amacıyla kullanımı ne yeni keşfedilmiş bir tedavi yöntemi ne de alternatif tıp değildir.Yeryüzünde insanlar var olduğundan beri bitkiler gerek gıda, gerek tedavi amacıyla ve gerekse zehir olarak kullanılmaktadır.İlk insanlar çevrelerindeki bitkilerin yararlarını ve zararlarını gözlemleri sonucunda keşfetmişlerdir.İlk önce besin olarak yararlandıkları bitkilerden zamanla tedavi amacıyla da yararlanmaya başlamışlardır.Deneyimleri sonucunda zehirli etkilerini keşfetmişler ve bu bitkileri avcılıkta kullanmışlardır.

Anadolu insanı Yontmataş çağından beri bitkileri tedavi maksadıyla kullanmaktadır (yaklaşık M.Ö. 50.000 yılları). Hakkari?nin hemen güneyinde yer alan Şanidar Mağarası?nda ortaya çıkarılan Neanderthal mezarlar içinde bulunan bitki örnekleri bu varsayımın sağlam kanıtlarıdır.

Dünya üzerinde 1.000.000 civarında bitki türünün bulunduğu tahmin edilmektedir.Dünya Sağlık Teşkilatının 91 ülkenin farmakopelerine ve tıbbi bitkileri üzerinde yapılmış yayınlara dayanarak hazırladığı bir araştırmaya göre tedavi amacıyla kullanılan tıbbi bitkilerin toplam miktarı 20.000 civarındadır.Türkiye?de ise bu miktar en az 500 civarındadır.

Bitkiler tedavide aşağıdaki başlıklar altında kullanılır:

- Fitoterapi : Hastalıkların taze veya kurutulmuş bitkiler ve onun doğal ekstreleri ile tedavisidir.

- Gemmoterapi : Dal ve kök taze tomurcuklarının kullanılması esasına dayanır.

- Aromaterapi : Aromatik esansları etken madde olarak kullanan tedavi şeklidir.

- Oligoterapi : Sabit yağlar ile yapılan tedavi şeklidir.

Bitkiler ile tedavinin kökenlerine baktığımızda, bitkilerin tedavi amacıyla kullanılışına ait en eski yazılı kaynaklardan biri Çinlilere aittir. M.Ö. 3200 senelerinde imparator Shen Nung tarafından yazılan eser bitkisel, hayvansal ve mineral kaynaklı 300?den fazla drog içermektedir.Mezopotamyada M.Ö. 3000 yıllarına ait Asur tabletlerinde çok sayıda bitkisel drog ve reçete kayıtlıdır. Mısır?da M.Ö. 1550 senelerinde yazılmış olan Ebers papirüsünde 700 civarında bitkisel, hayvansal ve mineral drog ve 800?den fazla reçete kayıtlıdır. Istanbul Arkeoloji Müzesinde Hititlilerden kalma kil tabletlerde bitkisel droglarla ilgili bilgiler vardır.

Tamamlayıcı Tıp olarak kullandığımız bitkilerin kullanımında dikkat edilecek hususlar şunlardır :

- Doğru bitkiyi toplamak

- Doğru zamanda toplamak

- Saklanma koşullarına dikkat etmek

- Saflığa önem vermek

Bitkisel ilaç şekilleri :

-Tıbbi Çaylar

-Galenik Preparatlar

-Hazır İlaçlarlar

Bitki çayları tek bitkiden oluşabildiği gibi , karışım şeklinde de kullanılabilir.

Örnek :

Papatya , yumuşatıcı,spazm giderici,ateş düşürücü ,idrar söktürücü, gaz söktürücü, ishalde,kolitte, iştahsızlıkta,nevraljik ve artritik ağrılarda ,baş ağrılarında tek başına demleme olarak kullanıldığı gibi; nane, ıhlamur,mine çiçeği ile beraber sıkıntı,sinirselgerginlik ve uykusuzlukta karışım demleme şeklinde de kullanılır.

 

BİTKİLERİN KOZMETİKTE KULLANILIŞI

İnsanoğlu tarih boyunca bedenini güzelleştirmek için çareler aramıştır. Bunun en belirgin örneği ilkel toplulukların yüzlerini bitkisel veya madensel boyalarla boyamalarıdır.Bedenimizin gereksindiği minerallere, vitaminlere,eser elementlere vb. cildimizinde gereksinimi vardır.Bitkiler insanlar var olduğundan beri gerek gıda,gerek tedavi gerekse zehir olarak kullanıldıkları gibi bitkisel yağlar, bitkisel losyonlar ve tonikler,çeşitli masklar vs. olarak tarih boyunca kullanılmıştır.Bugünde artan kimyasallara karşı bitkisel kozmetikler sağlıklı ve doğal oldukları vede güvenle kullanılabildikleri için çok daha fazla tercih edilir olmuşlardır.

Örnek:

Gülsulu tonik (cildi uyarıcı) :

5 çorba kaşığı alkol

1 çorba kaşığı gliserin

10 çorba kaşığı biberiye losyonu

17 çorba kaşığı gülsuyu

Biberiye losyonu önceden hazırlanır.Alkol ile gliserin karıştırılır.Gülsuyu ve biberiye losyonu katılıp şişeye konur.

 

Elma Maskı (normal cilde) :

Bir miktar rendelenmiş elma

Biraz süt

Rendelenmiş elma çok az miktarda sütle pişirilir,ılıkken yüze sürülür.Kuruyunca yüz gülsuyuna daldırılmış bir parça pamukla silinir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN