BİTKİLERLE SAĞLIK

Fesleğen

Birçok kullanım alanı olan fesleğenin birkaç çeşidi vardır. Saksıda yetişen küçük yapraklı fesleğen, iri yapraklı fesleğen bu çeşitlerden ikisidir. Bunlar rahatlıkla ve keyifle sofralarda kullanılabilir. Yemeklerde (pişirme esnasında katılmak koşuluyla) lezzetlendirici olarak kullanılan fesleğen özellikle pizza, makarna sosu, çorba ve balıkla mükemmel sonuçlar verir. Bu güzel bitkinin çayı yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliktedir (Bu çayı yudumlamak için 1 çay kaşığı fesleğeni 1 su bardağı sıcak su ile demlemek yeterli). Bu küçümen, güzel kokulu, belki de sihirli bitki alkolün içinde bekletildiğinde tonik etkisi meydana getirir. Bu tonik hem içilebilir, hem de vücuda sürülerek haşerelerden uzak kalma fırsatı yakalanabilir. Bu yaz bitkisinden kendinizi ve evinizi mahrum etmemeniz dileğiyle...

Alman Papatyası

Genelde ?tüm papatyalar içilebilir? gibi bir kanı vardır. Bu, ne yazık ki yanlış bir savdır. Çünkü tüm papatyaların antibiyotik etkisi yoktur. Sadece Alman papatyası ve mayıs papatyasının antibiyotik etkisi bulunur. Alman papatyası kaynatıldığı zaman saç rengini açmak için de kullanılabilir. Bunun için 20 gr Alman papatyası 1lt su içinde 10 dk kaynatılır ve süzülür. Buzdolabında bekletilerek kullanılabilir.

Gelincik

Günümüzün en önemli sorunlarından biri stres ve stresin neden olduğu uyku bozuklukları ise, güzeller güzeli gelincik de uykusuzluk uykusuzluk derdine mükemmel ve doğal bir devadır. Bir çorba kaşığı öğütülmüş gelinciği, iki su bardağı suda demleyerek hazırlayabileceğiniz gelincik çayı uyumanıza yardımcı olacaktır. Yatmadan bir saat kadar önce içildiğinde etkili olur. Dikkat edilmesi gereken bir nokta bu nazenin bitkiciğin sadece ?uykudan önce? içilmesi gerektiğidir. Günlük yaşamda, özellikle de araç kullanmanız söz konusuysa, gelinciksiz bir yaşam daha sağlıklı ve iyidir.

Soya Lesitin ve Yeşil Çin Çayı

Yaz aylarından çıktığımız şu günlerde birkaç kilo fazlalıklarından hala kurtulmak isteyenler için soya lesitin ve yeşil Çin çayı ile dengeleyecekleri bir diyet önerebiliriz. Soya lesitin sabah, öğlen ve akşam birer tatlı kaşığı kadar alındığında, yağ parçalayıcı özelliği ile vücut ölçülerinize istediğiniz vefayı gösterir. Aynı zamanda kolesterol düşürücü, hücre yenileyici, karaciğer yağlanmasını önleyici etkisi olan takviye bir besindir soya lesitin. Yeşil Çin çayı ise yağ eritici, kemik erimesine destek sağlayıcı ve antioksidan özellikleriyle düzenli kilo vermede etkilidir. Bunun için gerekirse gözleri yumup günde beş, altı su bardağı yeşil Çin çayı içmekte sonsuz fayda vardır. Bu besin takviyeleri, sağlam bir irade ile uygulandığı taktirde kilo fazlalıkları kolayca verilebilir. Herhangi bir hormon probleminiz yoksa, yiyeceklerinize de dikkat etmek şartıyla ayda 2-2,5 kilo vermeniz ve bize teşekkür etmeniz işten bile değildir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN