BİTKİSEL BESLENME TİPLERİ

Vegan: Hiçbir hayvansal gıda tüketmezler (bazıları bal dahi kullanmaz). Bunun yanında birçok vegan, deri, ipekli - yünlü giysileri ve mezbaha yan ürünlerinden yapılmış ürünleri de kullanmaz. Birçok vejetaryen yumurta ve süt tüketirken veganlar, insanın doymak bilmeyen istekleri karşısında hayvanların eziyet çekmesiyle daha çok ilgilidirler. (Çoğu peynir türünün yapımında, danalardan elde edilen bir enzim kulanılır.)

Ovo-vejetaryen: Et, süt ve süt ürünleri tüketmezler. Yumurta yerler.

Lakto-vejetaryen: Hayvan etini yemedikleri gibi, potansiyel bir hayata son veriyor olma kaygısıyla yumurta tüketmekten de kaçınırlar. Süt ve süt ürünlerine yasak yoktur.

Ovo-lakto vejetaryen: Et yemeyip, yumurta ve süt ürünlerini tüketirler. Günümüzde en çok uygulanan vejetaryen diyetidir. Kuzey Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, vejetaryenlerin %90-95'i bu gruba girmektedir.

Çiğ beslenme: Veganlar gibi beslenmekle beraber, çiğ beslenenler, dogaya ve yaşama saygılarından dolayı, pişirilmiş ya da saflığı bozulmuş besinleri tüketmezler ve sadece doğadaki haliyle, çiğ olarak yenebilecek şeyleri yerler. Çiğ beslenenlere göre, sadece insan, besinlerini bozarak, doğal halini değiştirerek tüketir.

Pesketaryen: Et olarak sadece balık eti yerler. Bu diyeti uygulayanlar süt ve yumurta da tüketir.

Frutaryen: Meyveciler olarak da adlandırabileceğimiz bu grup, veganlar gibi beslenirler, fakat toplanırken bitkiyi öldürmeyen meyve sebzeleri yerler. (Elma, ağacına zarar vermeden toplanırken havuç bu gruba girmez.)

Makrobiyotik: Yin ve Yang değerler arasında denge kurarak ruhsal, zihinsel ve fiziksel yönden doğa kurallarına uyarak beslenme ve sağlıklı kalma düşüncesinden kaynaklanır. Makrobiyotik diyette yenen besinlerin yüzde 70-90'ı tahıl, yüzde 30-10`u sebze ve meyvelerden oluşur.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN