BİYOENERJİ (BIOENERGETICS)

Bioenerji uygulayanlar, beden ve zihin arasında bağ oluşturarak fiziksel ve ruhsal durumumuzu etkileyen bir cins enerji olduğuna inanırlar. Qi (Çi), prana, yaşam gücü, canlılık vs. gibi adlar verilen bu enerjiyi, bugüne kadar kimse tespit etmeyi veya ölçmeyi başaramamış olsa da, herkesi etkilediğine inanılır. Uzmanların sıklıkla veriği bir örnek, insanların kendilerini zinde ve enerjik hissettiği "iyi" günleri ve yorgun, durgun hissettikleri "kötü" günleri oluşudur.

Zihin-beden enerjisi kavramı, Yoga, T'ai Chi Chuan ve Akupunktur gibi gibi doğu kaynaklı sağlık yöntemlerinin özünü oluşturur. Psikoanalizin babası Sigmund Freud, libido veya psişik enerji adını verdiği benzer bir kavram geliştirmiştir. Onun izindekilerinden Wilhelm Reich, bu fikri geliştirerek adına "orgon" demiş ve bunu cinsel enerjiyle bağdaştırmıştır.

Zamanla Reich'ın teorileri kabul görmese de, onun öğrencilerinden olan Amerikalı Dr. Alexander Lowen, Reich'ın fikirlerinden esinlenerek 1960'larda Bioenerji Teorisi'ni geliştirmiştir. Günümüzde bioenerji birçok psikiatrist tarafından geçerli bir tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir.

Günlük konuşmamızda, çoğu kez bedenimizi doğrudan etkileyen duygularımızı ifade ederiz. Örneğin, "üzüntüden ezilmek", "utançtan kızarmak", "heyecandan içinde kelebekler uçuşmak" gibi.

Bioenerji uzmanlarına göre, kişisel psikolojik sorunlar, stres, olumsuz tutumlar ve duygular, duruşumuzdan oturup kalkmamıza, hareketlerimizden nefes alışımıza kadar bizi etkiliyor.

Bioenerji terapisinin amacı, kişinin alışılmış duruş ve hareketlerini ve onları etkileyen duyguları anlamasını sağlamaktır. Sonuçta, esas duygusal sorun açığa çıkarılıp tedavi süreci başlayabilir.

Uzakdoğu tıbbının 5000 yıllık bir geçmişi vardır ve temeli olan akupunktur vücutta dolaşan "Qi" enerjisini dengeleyerek tedaviyi amaçlar. Bedende eksi ve artı enerjilerin dengesi bozulduğunda sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Akupunkturda iğnelerle sağlanan bu denge, bioenerji uygulamalarında daha güçlü enerjisi olan kişinin daha zayıf enerjili bir kişiye enerji aktarması şeklinde gerçekleşmektedir. Evrensel enerji yer küresinin etrafında oluşan güçlü elektromanyetik alandır. Kaynağı doğa ve büyük ölçüde güneş enerjisidir. Bioenerji uygulayıcısı, kişi ile evrensel enerji arasında bir kanal rolü üstlenir ve enerji dengesi bozulmuş kişiye enerji aktarır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN