BİZİ BİZ YAPAN ŞEY GENLER Mİ, ÇEVRE Mİ?

Time dergisi, insanın hayatına ve kişiliğine yön veren şeyin genler mi yoksa çevre etkisini olduğu tartışmasını son sayısında haber konusu yaptı. ?Hangisi daha kuvvetli doğa mı, beslenme mi?? diye soran dergi, en son bilimsel gelişmelerin genler ve deneyimlerimizin tüm hayatımız üzerinde etkili olduğunu gösterdiğini yazdı. ?Bilim adamları genlerimizin dış uyarılara cevap verdiğini keşfettiler? diyen Time bazı özelliklerimizin nasıl şekillendiğini söyle sıraladı:

ERGEN ERGENLİK: Babasız evlerde büyüyen kız çocuklar ergenliği daha erken yaşıyorlar. Bu zamanlama değişikliği, hala esrarını koruyan bir gen grubunun çevre koşullarına tepkisinden kaynaklanıyor. Bilim adamları kaç gen setinin böyle davrandığını henüz bilmiyorlar.

EŞCİNSELLİK: Eşcinsel erkeklerin, eşcinsel kadınlarda ve heteroseksüel erkeklerde görüldüğünden daha fazla ağabeyleri var. Bunun nedeni, ilk erkek ceninin annede bir bağışıklık tepkisini etkileyerek anahtar cinsiyet genlerinde yer değiştirmesine yol açıyor.

İKİZLERDE BOŞANMA: Eğer ikiz kardeşlerden biri boşanırsa, diğer ikizin de yüzde 30 boşanma ihtimali var. Eğer ikizler tek yumurta ikizi ise birinin boşanmasından sonra diğerinin boşanma ihtimali yüzde 45?e çıkıyor.

SUÇA YATKINLIK: Gangster ailelerin öz çocuklarının suç işlemeye evlatlık aldıkları çocuklarından daha yatkın olmasının nedeni nedir? Genler, insanların suç işlenen bir çevreye tepkisinde etkili olabilir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN