Bu meditasyonda egzersiz de var: ÇİGONG

Uğraştığınız sporda konstanrasyonunuzu artırmak mı istiyorsunuz? Ya da amacınız işyerinde veriminizi artırmak ve beyin gücüyle rakibinizi mat etmek mi? Yoksa amacınız sadece günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak mı? Bunların hiç biri zor değil,Yapacağınız tek şey içinizdeki yaşam enerjisini keşfetmek ve güçlendirmek. ?İyi de bu nasıl olacak? diyorsanız işte cevabı:

Bir tür meditasyon olan sağlık egzersizleriyle. Yani Çigong'la..

Antik Çin'in kültürel mirası olan Çigong, bir tür yoga ve meditasyon olarak tanımlanıyor. Aslında fiziksel ve ruhsal gücü artırma amacını taşıyan sağlık egzersizleri bütünü. Kişinin kendi özünde bulunan yaşam enerjisini keşfetme ve güçlendirme esasına dayanıyor. ?Çi? evrenin temelindeki enerji, doğal güç ve canlıların bedenlerindeki yaşam enerjisi; ?Gong? ise iş, kararlı çalışma anlamına geliyor. Çigong'un geçmişi antik çağa kadar uzanıyor. Tarihi kayıtlar 4000 yıl önce Çin'de insanların, dans karakterli bir hareket dizisiyle hastalıklarını tedavi ettiklerini enerji ve solunumlarını düzenlediklerini gösteriyor, Çigong büyük ölçüde Budacı ve Doğucu alıştırma kültürü, Hint ve Tibet kökenli enerji uygulamaları ve geleneksel Çin tıbbının enerji bilimleri birikimi üzerine kurulu. Budacılık ve Doğuculuk başta olmak üzere, bu köklü kültürlerin uygulamaları, insan zihnini ve bedenini birlikte eğiterek, beraberinde daha yüksek bir bilinç düzeyi ve daha iyi bir yaşam düzeyi sunuyor. İnsanın gerçek kimliğini ve bütünle bağlantılarını aradığı ruhsal gelişme sürecini teşvik ediyor. Tıbbi Çigong, geleneksel Çin tıbbının önemli bir parçası ve Çin'e özgü koruyucu bir sağlık yöntemi olarak algılanıyor. Geleneksel Çin tıbbına göre, birçok hastalık zihindeki dengesizliklerden kaynaklanıyor. Bedendeki yaşam enerjisi döngüsü ise zihinle bağlantılı olarak açıklanıyor. Yani sağlığın korunmasında zihnin ve yaşam enerjisinin düzenlenmesi büyük önem taşıyor.

Hangi alanlarda kullanılıyor?

Eğitmen Hakan Onum, Çigong'un ruhanilik, spor, savunma, sahne sanatları ve özel yetenek alıştırmaları gibi birçok alanda kullanıldığını belirtiyor. Ruhsal alandaki Çigong uygulamaları bilinci genişletmek, ruh ve beden bütünlüğünü sağlamak amacını güdüyor. Savunma alanında Çigong, öğrenilen savunma tekniklerinin etkinliğini artırmak amacıyla uygulanıyor. Çigong aynı zamanda diğer spor dallarında da başarı kapasitesini artırıcı nitelik taşıyor. Spor ve sahne sanatları alanlarındaki Çigong alıştırmaları ise zihni ve bedeni işbirliği içinde çalıştırarak verimi ve konsantrasyonu artırıyor. Batı'da çocuk ve erişkinlerde olmak üzere travmalıların ve öğrenme güçlüğü çekenlerin iyileşmesinde de kullanılıyor.

Fiziksel dayanıklılığı artırıyor

Hakan Onum, Çigong'un koruyucu sağlık üzerindeki etkisini; hareket ve duruşlarıyla, soluk

düzenlemesi ve düşünce denetimiyle, bünye geliştirme ve bedenin direncini kuvvetlendirme yollarıyla gösterdiğini ifade ediyor. Aynı zamanda Çigong uyku kalitesini iyileştiriyor, yorgunluğu gideriyor, fiziksel ve zihinsel açıdan güçlenme sağlıyor. Fiziksel dayanıklılık ve çalışma etkinliğinin artmasına da yardımcı oluyor.

Adım adım Çigong

Çigong'da kendi başına yapılan uygulamalar beden, soluma, zihin ve yaşam enerjisi düzenleme temelleri üzerine kurulu. Belli duruş, devinim, soluma, titreşim, imgeleme, zihin odaklama ve kendi kendine masaj yöntemlerini içeriyor.

Hareketsiz içe yönelik çalışmalar

Sessizliğe giriş: Bu oturuş pozisyonunda, ön ve arka kas grupları eş ölçüde esnetiliyor ve yorgunluk yaratmayacak şekilde gövdeye derin karın solunumu fırsatı veriliyor. Gövde ve baş dik bir şekilde tutuluyor, dil ise üst damağa temas ediyor. Bu çalışma, zihnin dinlendirilmesi amacını taşıyor. An be an düşünce yokluğu ve boş bir zihin olması için çalışılıyor. Ancak bu zihin boşluğu sürekli olamıyor. Çünkü arada düşüncelerin baskısı oluyor. Soluma başta olmak üzere bütün uyarılar eş ölçüde algılanıyor.

Güç toplama solunumu: Bu duruş, temel Çigong duruşunun esaslarını içeriyor. Ayaklar omuz açıklığında ve birbirine paralel, ayak ucunu geçmeyecek şekilde dizleri bükerek oturuluyor. Bu arada dizler önce biraz, dışarı, sonra içeri döndürülüyor ve sonunda serbest bırakılıyor. Dizler büküldüğünde kuyruk sokumu ve karın içeri doğru hareket ediyor, bel çukuru ve omurga ise düzleşiyor. Göğsün dışarı çıkarılmaması gerekiyor. Baş en tepe noktasından görünmeyen bir iple yukarı çekiliyor gibi dik bir pozisyon almalı. Gözler içeri ışık sızabilecek şekilde kapalı olmalı, dil üst damağa temas edecek şekilde konumlanmalı. Bu çalışmada sürekli burundan nefes alıp verili or. Her soluk alışta dikkat, rahmin merkezinin olduğu yere odaklanıyor ve bedenin enerjisi sanki buraya çekiliyor. Her hareketsiz çalışmada fiziksel anlamda görünebilecek bir hareket yok, ama enerji hareketi içte oluyor. Çünkü rahmin tam merkezinin olduğu yere odaklanılıyor ve oraya doğru hayali olarak soluk alınıyor. Çünkü bedenin yaşam enerjisinin büyük oranda bu noktada depolandığı görüşü hakim.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN