ÇATLAK KOVA

Hindistan'da bir sucu boynuna astığı uzun bir sopanın iki ucuna taktığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış. Sağlam olan kova ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu her seferinde dolu olarak tamamlarken, çatlak kova içine konan suyun sadece yarısını eve  ulaştırabilmekteymiş.

Bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş. Sucu her seferinde patronunun evine sadece 1,5 kova su götürebilmiş. Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş.

Iki yılın sonunda bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş:
"Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum."

"Neden?..." diye sormuş sucu.
"Niye utanç duyuyorsun?..."
Kova cevap vermiş:
"Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Sen bu kadar çalısmana rağmen, benim kusurumdan dolayı emeklerinin karşılığını tam olarak alamıyorsun."

Sucu şöyle demis:
"Patronun evine dönerken yolun  kenarındaki çiçekleri farketmeni istiyorum."
Gerçekten de çatlak kova tepeyi tırmanırken patikanın bir yanındaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş. Fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş.

Sucu kovaya sormuş:
"Yola baktığında, sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını farkettin mi?... Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. İki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim. Sen böyle olmasaydın, patronum evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı."

Hepimizin kendimize özgü kusurları vardır.
Hepimiz aslında çatlak kovalarız.
Aslında hiçbir şey ziyan edilmez.
Kusurlarımızdan korkmayalım.
Onları sahiplenelim...
Kusurlarımızda gerçek gücümüzü bulacağımızı bilirsek eğer, biz de güzelliklere sebep olabiliriz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN