Check-Up Nedir?

İnsan bedeni çok karmaşık fonksiyonları olan bir biyolojik makine olarak da görülebilir. Hemen her fonksiyon bir test ile değerlendirilebilmektedir. Tıptaki gelişmeler sayesinde, gün ve gün bu testlerin daha hassas ve özel olması da sağlanmaktadır. Birtakım problemlerin görünür olmadan fark edilmesi, bazı kronik enfeksiyonların tanınması ve kanser gibi çok sinsi seyreden hastalıkların erken dönemlerinde yakalanması maksadıyla bir grup testin düzenli aralıklar ile yapılması önerilir. Bu gruplandırılmış testlere genel olarak Check-Up ismi verilir. Konu ile ilgili olarak İstanbul İnternational Hastanesi'nin Check-Up programlarından genel Check-Up programı örnek olarak aşağıda verilmiştir.

 

GENEL BİR CHECK-UP PROGRAMI

 

1. Kan ve Hematolojik Tetkikler

2. Kalp Risk Faktörleri

3. Metabolizma ve Karaciğer Fonksiyon Testleri

4. Böbrek Fonksiyon Testleri ve Tam idrar Analizi

5. Enfeksiyon

6. Akciğer Foksiyon Testleri

7.Radyoloji Uzmanı Tarafından;

İki yönlü akciğer grafileri (göğüs boşluğundaki organların incelenmesi) batın ultrasonu (karın içi organların fiziki incelenmesi).

8. Uzman Diş Doktoru Tarafından;

Panaromik diş röntgeni (tüm dişlerin izlenebildiği bir röntgen filmi çekilmesi).

9. İç Hastalıkları Uzmanı Tarafından;

Komple fizik muayene ve sonuçların değerlendirilmesi, tavsiyeler, raporlama.

Erkekler için:

Sadece erkekler için uygulanan programlarda kanda total protein miktarı, albumin (yumurta proteini olarak bilinen protein), kalp risk faktörlerinde Laktat Dehidrogenaz (kalp kasınca yapılan bir enzim), metabolizma da kalsiyum tayini, prostat testleri olarak sensitif PSA (prostattan salınan bir enzim), enfeksiyonda dışkı incelemesi ve dışkıda kan tayini, kulak burun boğaz uzmanınca da odiyometri (duyma sınırları tespiti testi), Göz hastalıkları uzmanınca göz dibi kontrolü, visyon testleri (görme testleri), tonometri (göz tansiyonu ölçümü) ekleniyor.

Kadınlar için:

Kadınlara uygulanan programda erkekteki testlerden prostat testleri yerine kadın doğum uzmanı tarafından muayene ve patoloji uzmanınca PAP smear değerlendirilmesi yapılır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN