CHI GONG

Chi gong antik Çin'in önemli kültürel miraslarından birisidir. Genel olarak yaşam enerjisi ya da can (chi) ile ilgili, zaman ve emek gerektiren her çalışma ve incelemeye (gong) chi gong denir. Chi gong gerçek tayfı ve araştırma alanı sağlığı korumak ve hastalık tedavi etmekten çok daha geniştir. Ruhanilik, spor, savaş, sahne sanatları ve özel yetenek alıştırmaları gibi birtakım alanlarda kullanılır. Dinsel chi gong, savaşçı chi gong, sporcu chi gong vb. Chi gong?un amacı insanın atıl tuttuğu güçlerini ortaya çıkartmaktır.

Sağlık açısından bakıldığında chi gong, geleneksel Çin tıbbının önemli bir parçası ve Çin'e özgü bir koruyucu sağlık yöntemi olarak görülür, geçmiş antik çağa kadar gider, en azından dört bin yılık bir tarihi vardır. Tarihi kayıtlar, dört bin yıl önce Çin'de insanların, dans karakterli bir hareket dizisiyle hastalıkları tedavi etkilerini, enerji ve solunumlarını düzenlediklerini göstermektedir. Tıbbi chi gong alıştırmalarının ereği hastalıkları önlemek ve tedavi etmek, bünyeyi kuvvetlendirmek, yaşlanmayı geciktirmek ve ömrü uzatmaktır.

Bedensel gevşeme ve zihinsel dinginlik chi gong?un iki temeli, soluma, zihinsel yoğunlaşma (dikkati odaklama) ve duruş ya da hareket üç sacayağıdır. Chi gong bu üç teknik grubun bütünleşmesiyle etkili olur. Yatarak, oturarak ve ayakta yapılan uygulamaları her bünyeye uyacak esnekliktedir. Chi gong, chi masajını, dışarıdan uygulanan chi aktarımlarını ve beslenmeyi de kapsar. Binlerce türü olmasına karşın temelleri aynıdır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN