CİLT HASTALIĞINA ÇAMURLA TEDAVİ

Çeşme termali ve çamuru, özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde ?mucize? etkisi gösteriyor.Kaplıcada 15 seans sonra başta sedef ve egzama olmak üzere selülit ve vücuttaki istenmeyen kokular yok oluyor.

 

Çeşme'nin çamur ve termalinin cilt hastalıklarına iyi geldiği 500 yıl önce bir tesadüf sonucu anlaşıldı. Şimdiki Ildırı yöresindeki Erythrai Kralı?nın kızı amansız bir cilt hastalığına yakalanır ve hiç bir yöntemle tedavi edilemez. Kralın kızının cilt hastalığına yakalandığı günlerde, kralın köpeğinde de yaralar ve tüy dökülmeleri olmuştur. Kral ava gittiği günlerde, köpeğinin Şifne çamur banyolarındaki çamurun içine yatarak vücuduna çamur sıvadığını ve daha sonra termal havuzlarda yıkandığını izler. Bu uygulamalar sonucunda, köpeğin vücudundaki yaraların iyileştiğini ve dökülen tüylerin tekrar çıktığını görür. Bunun üzerine kral, çamur ve termal banyo uygulamalarını kızında dener. Kızı amansız cilt hastalığından kurtulur. O günden bu yana, Şifne çamur banyoları, cilt hastalıklarının giderilmesi, cildin kendini yenileyip canlılık ve zindelik kazanması için kullanılmaktadır.

 

Şifne Termal Otel

Şifalı su ve çamuru ile bilinen Şifne ve yakınındaki Ilıca'nın en büyük ve modem tesisi Şifne Otel'dir. Otel, Çeşme'ye 7,5 kilometre, Ilıca?ya 15 kilometre uzaklıkta, Ildır yolu üzerinde. Modern otelde 40 oda ve 80 yatak bulunuyor. Otelde aralarında 4 masör ve fizyoterapistin de bulunduğu toplam 22 kişi hizmet veriyor.

 

Termal suyun özellikleri

Çeşme ve Şifne yöresindeki termal su, deniz suyunun magmaya inerek doğal yoldan ısınıp dezenfekte olduktan sonra, doğal thalasso terapi ve termal suya dönüşmüş halidir. Bu nedenle şifa değeri ülkemizde ve dünyada bulunan tüm termal sulardan daha farklı ve daha etkilidir. Buradaki suların sıcaklığı 58 dereceye ulaşıyor, içinde sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür bulunan sular, cilt hastalıklarının yanı sıra romatizmanın kronik her şekli, gut, şişmanlık gibi metabolizma bozuklukları ile raşitizm, kadın hastalıkları, karaciğer ve idrar yollarının ağrılı hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

 

Sedef ve egzama için birebir

Dermatolog Dr. Davi Habif, termal suyun sedef hastalığı ve egzama için kullanıldığını açıkladı. Termal suyun içerisindeki minerallerin bu tür cilt hastalıklarına iyi geldiğini belirten Habif, "Termal sular ve çamur banyolarının cilt sağlığı üzerine etkileri, tecrübeye dayalı bilgilerdir. Modern tıp henüz bu tür bilgileri kanıt-layamamıştır. Kaplıcaların güneşle birlikte cilde iyi geldiği yönünde bilgiler mevcuttur." diye konuştu.

Şifne Termal Otel'de görevli fizyoterapist ve eczacı Vedat Akar, Ilıcıa ve Şifhe'deki termal su ve şifalı çamurun 10-15 seansta sonuç verdiğini açıkladı. 15 seans sonra ciltteki hücreler yenilenir,sedef hastalığı, şişmanlık, selülit, ödem ve varis gibi cilt hastalıkları ortadan kalkar.?? Dedi.

Cildin, boşaltım sisteminin çok önemli bir organı olduğunu belirten Akar, vücuttaki zararlı maddelerin yani toksinlerin atılmasında büyük rol oynayan ciltteki dokuların zamanla yaşlandığına, stres ve karaciğer yetmezliği gibi nedenlerle gözeneklerin kapandığına dikkat çekti. Akar, ?yaşın ilerlemesi, stres ve karaciğer bozuklukları nedeniyle cilt, işlevini yapamaz hala gelir.Buradaki çamur ve termal su , cilde bu fonksiyonlarını yeniden kazandırıyor.Vücuda sürülen çamur, içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle büzülüyor.Büzülme sayesinde ciltteki kirli kan temizlenmek üzere dolaşım sistemine püskürtülüyor.Bu sırada, çamurdaki tek hücreli amiplerden oluşan organik maddeler de ciltteki gözenekleri açıyor.Kalbe ulaşarak temizlenen kirli kan, yeniden cilde dönerek hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.Böylece cilt kendini yenileyerek güzellik ve sağlık kazandığı gibi sedef, kaşıntı, istenmeyen kokular gibi cilt hastalıkları da ortadan kalkıyor?? dedi.

 

Yabancıların gözdesi

Şifne Termal Otel, 1980?li yılların başına kadar sadece yerli turizme hizmet verirken, çamurun ve termal suyunun dünya genelinde tanınması ile özellikle Avrupa ülkelerinde şifa arayan hastaların akınına uğramaya başladı. Danimarka, Norveç, İsveç gibi İskandinav ülkeleri ile Almanya, Fransa, Hollanda ve İsviçre?den yüzlerce kişi her yıl hastalıklarına çare bulabilmek için Çeşme?ye geliyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN