CIRCIRBÖCEGİ 2003 yılının böceği

Yaşam alanı günden güne kısıtlanan cırcırböceği, Berlin'deki Böcek Enstitüsü tarafından yılın böceği ilan edildi. Cırcırböceği, çekirge familyasından olmasına rağmen uçma yetisine sahip değildir. 2 cm boyundaki parlak siyah kafalı ve uzun dokunaçlı cırcırböceği özellikle de kuru topraklı yamaçlarda ve tarla kenarlarında yaşar. Berlin'deki böcek enstitüsünün açıklamasına göre sıcak iklimi seven böcek, Avrupa dışında kuzeybatı Afrika'da da yaygın.

50m uzaklıktan duyulabilen cırcır sesi böceğin hızlı kanat çırpışıyla ortaya çıkmakta. Ancak bu "davet sesini" çıkarma yetisine sadece erkek cırcırböceği sahip. Cırcır sesini duyan dişi böcek çiftleşmeye hazır bir durumda erkek cırcırböceğine doğru uçar ve çiftleşme yüzünden erkek cırcırböcekleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanır. Bununla birlikte cırcırböceği çok korkaktır. Böceğe yaklaşmaya çalıştığınızda kıyıda köşede gizlenmiş deliklere kadar kaçar.

Almanya'da tehdit altında bulunan böcekler yılın böceği ilan edilerek korunmaya çalışılmakta. 2002 yılının böceği Gonepteryx rhamni kelebeği idi. Daha önceki yıllarda da altın böcek ve su kelebeği vb böcekler tanıtılmıştı.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN