DAĞCILIK SPORUNUN GELİŞİMİ

Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, son dönemde dağcılık sporunun hızla geliştiğini ve yaygınlaştığını belirterek, "Son 5 yıl içinde dağcılık kulübü sayısı 30'dan 68'e, lisanslı sporcu sayısı da binden üç bine ulaştı" dedi. Alaattin Karaca, federasyon başkanlığı görevini yaklaşık beş yıldır sürdürdüğünü hatırlatarak, dağcılık sporunu ülke geneline yaymak, yaygınlaştırmak ve tekelleşmeden kurtarmak için çaba harcadıklarını söyledi.

Federasyon başkanı olarak görev yaptığı dönem içinde dağcılık sporunun yapıldığı il sayısının 25'ten 66'ya çıktığını anlatan Karaca, şunları söyledi:

"Görevi devraldığımız zaman dağcılık sporunu yapan kulüp sayısı 30'du. Yaptığımız girişimler sonrası bu sayı 68'e yükseldi. Ayrıca bin lisanslı dağcı vardı. Bu sayı şimdi üç bine ulaştı. Ayrıca dağcı eğitmen belgesi olanların sayısı yok denecek kadar azdı. Bir yönetmelik hazırlayarak eğitim programları düzenleyip, eğitmen yetiştirdik. Hedefimiz dağcılığın daha da gelişmesini sağlamaktır."

Şu anda Türkiye'de dağcılık sporuyla hiçbir ilgisi olmayan kişilerin dağcılık dersi verdiğine dikkati çeken Karaca, eğitmen belgesi olmayanların ders vermemesi gerektiğini belirterek, "Dağcılık malzemesi satan mağaza açan, mağazasının bir bölümüne 'dağcılık dersi verilir' diye yazı asıyor. Böyle birşey olmaz. Şimdi bu konuya el attık" diye konuştu. Karaca, iyi bir dağcılık rehberinin en az 15 yıllık deneyiminin olması gerektiğini de söyledi.

"Köyde eline bir çubuk alan 'ben dağcıyım' diyor. Dağcılığa hevesli gençlerimiz, federasyon tarafından düzenlenen kurslara katılsın" dedi. Karaca, bilgilendirme eksikliği olduğunu, dağcılık sporunda bilinmesi ve öğrenilmesi gereken çok konunun bulunduğunu kaydetti.

Dağcılıkta tek rakip doğa

Dağcılık sporunda rakibin bulunmadığını vurgulayan Karaca, sporun sevgi, saygı, kardeşlik, dostluk olduğunu ve dağcılık sporunun içinde bunların hepsinin bulunduğunu anlattı. Dağcılıkta tek rakibin doğa olduğunu kaydeden Karaca, "İnsanlarla kavga etmiyor, kırıcı, itici bir şeyler yapmıyorsunuz" dedi. Dağcılık sporunun birçok özelliği bulunduğunu ifade eden Karaca, "İnsanlar dağcılıkta daha aktif bir konuma geliyor. Bu spor daha çabuk karar verme yeteneğini geliştiriyor. İyi bir dağcı, iyi bir aşçı ve iyi bir doktor olmak zorundadır" diye konuştu.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN