DAĞLARIN ÖYKÜSÜ

1960 yılının henüz başıydı. Bir gün spor servisinin kapısını aralayarak içeriye sessiz sedasız birisi giriverdi. Beni sordu, "Buyrun benim" dedim, yer gösterdim. Kendisini anlattı.

Doktormuş, Almanya'da çalışıyormuş, Türkiye'ye gelmiş. Mesleğini bir iki tümceyle geçti, hobisini anlattı. Meğer dağlara meraklıymış. Avrupa'nın en büyük tepesi Mont Blanc'ın doruğuna çıkmış. Ben de ilgilendim doğrusu. İlk kez bir dağcı ile karşılaşıyordum. O sessiz sedasız adam dağ anılarını anlatırken iskemlede oturamıyordu adeta, çok heyecan duyduğu belliydi. Uzatmayalım dağcılığın ne olduğunu bana anlatan, hatta sevdiren, hatta Türkiye'de belki ilk dağcılık kulübünün kurucusu olmayı bile bana kabul ettiren birisi oldu. İstanbul'da Tünel'den çıkıp İstiklal Caddesi'ne doğru giderken sağda yıkık, dökük bir binada (Türkiye Gençlik Federasyonu'ydu galiba) Türk Dağcılık Kulübü'nü kurduk.

Bir gün çok güzel bir dağcı fotoğrafı geldi ajanstan, büyük boy sayfaya koydum. Fotoğraf dağcılığı ne denli güzel anlatıyorsa o denli de ürkütücüydü. Dağ ayakkabısının ucuna basmış, dik bir dağın tepesine tırmanan bir dağcı fotoğrafıydı. Ertesi gün birçok okurdan telefonlar geldiyse de genel yayın müdürümüz rahmetli Cevat Fehmi Başkurt'un "Ne bu böyle, dağ kadar fotoğraf vermişsin" fırçasını yemekten de kurtulamadım.

Dağcılık Kulübü'nü kurduk ama ne yalan söyleyeyim, çıkabildiğimiz dağlar devede kulak örneği; bir Uludağ, bir de Ankara'da Elmadağ. Az daha unutuyordum, bir de İstanbul'da Elmadağ.

İşte bana dağcılığı sevdiren o kişi Türkiye'de dağcılığın duayeni, dağcılığın bağımsız bir spor dalı olmasında en büyük etken ve bugünkü dağcıların yetişmesinde imzası olan Dr. Bozkurt Ergör'dü. Aladağlar'ın Demirkazığı'ndan, Ağrı Dağı'nın doruğuna tırmanışlar yapan hocam Bozkurt Ergör, anılarını ve dağlarla ilgili belgeleri bir kitapta topladı. Emre Kongar hocanın ağabeyi Engin Kongar'ın Aladağlar'ın doruğu Demirkazık'a çıkarken düşerek ölmesinden başlayıp yitirdiğimiz nice dağ şehitlerine dek anılan bu belgeseli dostumuz Sönmez Targan kaleme aldı.

Ağrı'nın doruğuna kış tırmanışı yapan ilk kişi olarak dünya dağcılık literatürüne giren Bozkurt hocam kitabının adını bile iddiasız koymuş; "Dağcılık".

Dağları seven ve hemen hemen her fırsatta doruklara tırmanmayı kaçırmayan Sevgili Fikret Ünlü'nün de büyük keyif alacağı bu kitap, dağcılığın da ilk belgeseli olacak nitelikte. Bozkurt hocam bu konuda da bir ilke imzasını atmış ya, helal olsun.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN