DAHA UZUN BİR HAYAT

Sezen Aksu ve Süleyman Demirel'in özel doktoru olarak tanınan, Anti-Aging Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun "Yaşasın Hayat" adlı çalışmasında yer alan, bir hekimin profesyonel vizyonuyla önerdiği ?yaşlanmayı yavaşlatma ve sağlıklı yaşam? kürü, bilimsel ve yeni bir yaşam alternatifi olarak hepimizin aklını çelecek gibi görünüyor. Müftüoğlu, ruh ve beden birliğine inanıyor. Doktor, "Yaşasın Hayat' ta ruhen ve bedenen gerçekleşecek kalıcı bir iyileşmenin ?kolay uygulanabilir? reçetesini sunuyor.

Müzikle, kokuyla, ışıkla, yoga, meditasyon, hipnozla, yani akıl ve ruha yönelik şeylerden de yararlanılacak bir tıp anlayışından, Ultraprevetif tıp kavramından söz ediyor. Ultraprevetif tıp, bitki, vitamin, mineraller, doğal hormonlar gibi doğal ürünleri, organik besinleri önerirken, yapay tatlandırıcı, yapay renklendirici, koku verici gibi yapay olan her şeyden uzak kalmaya çağırıyor bizi. Ruhsal olarak da öyle. Bu yeni tıp anlayışı kişiyi doğru beslenmeye, nefes almaya, olumlu düşünmeye, egzersize, yeterli uykuya teşvik ediyor. Diyor ki Müftüoğlu, dini duygular ve inançlar yaşamı uzatır. Çünkü aklın çözemediği bazı durumları tevekkül zihniyetiyle, din inancıyla kabullenmek, inançlarla açıklamak insanoğlunun daha dingin, rahat olmasını, bazı şeyleri daha dirayetle karşılayabilmesini, daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Siz varın dinin yerine budizmi koyun, felsefeyi koyun, rock müziği koyun. Bir diğer mühim ve muamma mesele de vitamin ve mineral tamamlayıcılar. Bu hapları yutmanın bir yararı var mı? Ya zararı? Müftüoğlu, kesinlikle kullanabileceğimizi söylüyor. "Sadece" diyor, "kullanırken ilgili güvenlik önerilerini ve dikkat edilmesi gerekenleri okuyun. Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa etkileşim olasılıklarını bir hekime danışın." Bir de alemin ağzında sakız olan detoks mucizesi var.

Nedir ki detoks, diye sorunca ?detoksifikasyon? dan, yani ?toksinlerden arınma? dan kısaldığına ayıyoruz. Kısaca diyor Prof.Dr. Bay Müftüoğlu, detoks zararlı kimyasal bileşiklerden arınmadır. En iyi detokslardan biri de neymiş biliyor musunuz? Her dinde mevcut, oruç. Süreyle sınırlı açlıklarda hem yeni toksin almıyor, hem de öncekilerden kurtulmuş oluruz. Başlıca toksin kaynaklarını da buradan açıklamak ayrı bir zevk olacak. Alkol, kafein, ilaçlar, katkı maddeleri, hava kirliliği, sigara dumanı, egzoz gazı ve radyasyon. Hepsi cısss. Bu arada detoks, diyor hoca, ruhsal olarak da yapılmalıdır.

Önerilen zone diyetine de biraz bulaşmak lazım. Bir kere orta sınıf evlerimizde çok zorlanmadan uygulanabilecek bir içeriğe sahip bu diyet. Cebimizde taşıdığımız daha iyi bir hayatın gençleştirici diyeti zone'da, en az miktarda kaloriyle en yüksek düzeyde fiziksel ve zihinsel performans hedefleniyor ve insülin düzeyi kontrol altında tutuluyor ki kadınlar için önerilen günlük toplam kalori 1600-1800, erkekler içinse 1800-2000. Kalori kısıtlamasının yaşlanma önleyici etkilerini elde etmek için günlük olarak kadınlarda 1200, erkeklerde 1500 kaloriyle idare edilmesi gerekiyor. Tiramisu eşliğinde vanilyalı kapuçino devri vicdanen kapandı anlayacağınız. Artık iyi bir toksin temizleyici olduğunu bildiğimiz yeşil çay eşliğinde üç kuru kayısı ile mutluluğu keşfedeceğiz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN