DEPRESYON

Uzmanlar, 'dış etkenlere bağlı' ve 'tıbbi' olmak üzere iki tür depresyon olduğu görüşünde. Her ikisinde de uygulanan tedavi yöntemleri çok çeşitli. Fiziksel semptomları da bulunan ve her geçen gün daha da yaygınlaşan bu hastalıkla mücadelede hangi yöntemler uygulanabilir, doğal ilaçlar neyi, ne kadar iyileştirebilir?

Her yıl her bin kişiden biri depresyon tedavisi için hastaneye ve her bin kişiden biri de uzmanlara başvurmaktadır. Bu sayılar kimseye başvurmadan, kendi kendine depresyondan kurtulmaya çalışan binlerce insanı ise içermemektedir.

Psikiyatristlere göre iki tip depresyon vardır; işini kaybetme, boşanma, parasızlık veya bir yakının ölümü gibi dış etkenlere bağlı olan depresyon, ve bedensel biyokimyevi nedenlere bağlı olan tıbbi depresyon. Bazen de aşırı sevinç ve hiperaktiviteyi takip eden derin depresif aşamalar yaşanır.

Bu kadar karmaşık ve ciddi bir rahatsızlıkta, klinik depresyon ile normal yas ve üzüntü duygularını birbirinden ayırt etmek güçtür. Bazı durumlarda, ENDİŞE semptomları depresyon halini maskeler. Depresyon erkeklerden ziyade kadınları etkilemektedir, ancak hiçbir yaş sınırı da yoktur. Çocuklardan emeklilere kadar herkes depresyon geçirebilir. Ancak intiharların yüzde 50-75'i depresyon kaynaklıdır.

Semptomlar arasında kendini değersiz hissetme, yetersizlik, yalnızlık, ümitsizlik ve kimsenin kendine anlayış ve hoşgörü göstermediği duyguları yaygındır. Bu duyguların yanı sıra iş ve özel hayata karşı ilgisizlik, hiçbirşeye konsantre olamama, ciddi durumlarda düşünme kapasitesinin yavaşlaması ve hayal görme hali dahi yaşanabilir.

Fiziksel olarak, semptomlar arasında enerji yoksunluğu, üzerinde bir 'ağırlık' hissetme, ağız kuruması, hazımsızlık, bağırsakların çalışmaması ve kabızlık yer alır. Bazı durumlarda kilo kaybı ve kadınlarda adetten kesilme gibi sorunlar da görülür.

Bazen, beyindeki biyokimyevi arazlardan ötürü doğuştan depresyona yatkın kişilere rastlanır. Bazı kişilerde depresyon kansızlık, hormon değişiklikleri, tiroit bezinin yavaş çalışması, vitamin eksikliği veya uyuşturucu bağımlılığı ile bağlantılıdır. Bazı kadınlar doğum sonrası hormonal değişimle doğrudan bağlantılı depresyona yakalanır.

Uyarı! Zihinsel veya bedensel semptomlar birkaç haftadan fazla sürerse, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Uzmanların Önerileri

HOMEOPATİ

Konsultasyon Depresif ataklar sık sık veya uzun süreli oluyorsa bir uzmana başvurmalıdır. Kısa süreli ataklarda -özellikle sabaha karşı olan ve kişinin endişe, huzursuzluk veya aşırı yorgunluk semptomları gösterdiği durumlarda- Arsenicum Album önerilir. Vefat gibi ani üzüntülerde, hemen olaydan sonra Ignatia denenebilir. Eğer üzüntü devam ederse, Natrum mur alınabilir. Tüm bu koşullarda remedler, iki hafta süreyle günde 3 kez ve 6 güçte alınmalıdır.

BACH TERAPİSİ

Kendi Kendine Yardım Eğer depresyon uzun süreli bir yorgunluk veya bir hastalık sonrası olmuşsa, zeytin yararlı olabilir. Bastırılmış kızgınlıkla gelen ani depresyonda hardal, kızgınlık veya kırgınlık için söğüt, ümitsizlik için karaçalı, kendine güvensizlik halinde melez çamı ve kendinden önce hep başkalarını düşünme durumunda peygamber çiçeği/kantaryon yararlı olabilir.

Derin ümitsizliğe kapılmış, özellikle ruhen bunalımda olan kişilere tatlı kestane önerilir. Ceviz ise hayatında önemli değişikler yaşamakta olan, hayata ilgisini kaybetmiş ve atalete kapılmış kişilere verilir.

DİĞER DOĞAL TEDAVİLER

Naturopati: Uzmanlar depresyondan kurtulmak için yüksek dozda B vitamini önerir. Özellikle adet sorunlarından kaynaklandığı düşünülen depresyonda B6 vitamini verilir. Menopozun neden olduğu bunalımlarda uzmanlar hormon tedavisi önerir.

Hidroterapi: Bazı durumlarda, sauna veya hamama gitmenin yararlı olduğu düşünülür.

Akapunktur: Depresyon bir karaciğer sorunu olarak değerlendirilir ve uzmanlar karaciğer, safra kesesi, perikard, ren, du, dalak ve mide ile bağlantılı akapunktur noktaları üzerinde çalışırlar.

Aromaterapi: Aromaterapi vücüt masajının depresyona çok iyi geldiği düşünülür. Birkaç yağın etkili olduğu görüşü vardır. Bunlar fesleğen, adaçayı, neroli, otto, Roma papatyası, gül ve kekiktir. Bu yağlar bir kağıt mendilden sık sık derin nefesle içe çekilmeli veya bu yağlardan herhangi biri 6-8 damla olarak banyo suyuna ilave edilmelidir.

Fitoterapi: 1-2 bardak hodan veya mine çiçeği çayının moral yükselttiği söylenir. Diğer bir yöntemle, her gün içine bir tutam kediotu katılmış bir sıcak bardak biberiye çayı içmektir. Sinirsel bir tonik olarak ise 4-5 adet lavanta çiçeğini haşlayıp, içine rahatlatıcı etkisi olan bal ekleyerek içmektir.

Ototelkin ve Hipnoterapi: Uzmanlar her iki metodun depresyon tedavisinde başarılı olduğu görüşündedir.

Masaj: Masajın rahatlatıcı etkisinin depresyondaki kişilere çok yararlı olduğu düşünülür.

 

BUNALIMI YENME

Herkes zaman zaman depresyona kapılabilir, hele hayatla baş etmek güç hatta imkansız hale geldiğinde. Bu durumda, aşağıdaki yöntemler denenebilir. Faydalı olmazsa da, bir uzmana veya doktora danışılmalıdır.

Egzersiz yapmak: Bisiklete binme, koşma veya yüzme gibi bir egzersizle enerji düzeyinizi arttırmayı deneyebilir veya bir biyoenerji grubuna katılabilirsiniz.

Duyguları ifade etmek: Bazen depresyon bastırılmış kızgınlık veya ağlayamamaktan kaynaklanır. Durum böyle ise, kızgınlığınızı açığa vurun ve kendinize gözyaşı dökme hoşgörüsü gösterin.

Fiziksel temasta bulunmak: Yalnızlık ve kopukluk duyguları bazen depresyona neden olabilir. Bu takdirde, masaj veya Shiatsu yaptırabilirsiniz.

Günlük tutmak: Yaşadıklarını kağıda dökmek kişiyi rahatlatan bir yöntemdir. Bu, özellikle hayatla baş edememe veya günlük yaşamın kişiye ağır geldiği dönemlerde geçerlidir.

Sorunları konuşmak: Bazen sorunları bir dost ile paylaşmak depresyonu yenmede en etkin yöntem olabilir. Örneğin, bunu bir arkadaşınızla yürüyüş yaparken gerçekleştirebilirsiniz.

Olumlu düşünmek: Kendiniz ve yaşamınız hakkında olumlu ifadeler kullanarak depresyonu yenebilirsiniz. Örneğin, "Mağdur değilim", "Bunun üstesinden geleceğim", "Yarın yepyeni bir gün" gibi.

Derin nefes almak: Bezginlik ve ümitsizlik halinde derin YOGA nefesleri almak çok etkili olur.

İmgeleme yapmak: Bunaltıcı düşüncelerden arınmak için kendinizi sakin ve huzurlu bir yerde hayal edebilirsiniz.

Yaratıcı sanat: Resim yapmak, dans etmek, şarkı söylemek veya bir müzik aleti çalmak depresyonu yenmede etkin yöntemlerdir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN