DİYETİN ADI ANTİ-STRES

Bu hafta gerçekten çok yorulacaksınız. Sadece yönetim kuruluyla yapacağınız toplantıyı düşünmek bile sinirlerinizi geriyor. Fincan fincan kahve içmeden önce daha sağlıklı ve pratik beslenme önerileriyle bu haftayı kazasız belası atlatabilir, stresinizi altedebilirsiniz!

"Yarın sabah kurul toplantısı var. Allahım, ya onca raporu sunarken karıştırırsam? Konuşma metnimi yazdım, ama sık sık bakmak istemiyorum. Ellerim de çok terliyor heyecandan. Kolay değil, 3 saat sürecek. Yabancılarla konuşurken terimleri doğru telaffuz edemezsem yanarım! Toplantı yetmezmiş gibi bir de şu ithalatçı firmanın müdürüyle öğle yemeği yiyeceğim. Daha doğrusu o yiyecek ben bakacağım. Böyle zamanlarda hiçbir şey yiyemem ki! Akşamüstü pazarlama müdürüne sunmam gereken 3 aylık raporu da toparlamam lazım, iyisi mi koca kahve kavanozumu ve sakinleştirici hapımı yanımdan ayırmayayım!" Toplantılarla dolu yoğun bir haftanın eşiğindeyken herhalde sizin de düşünceleriniz bundan farklı değil. Tabi bu düşüncelerin ardından gelen kalp çarpıntısı ve uyku problemi de cabası...

Aslında Pazar gününden itibaren kapıldığınız bu telaş çok normal. Başarısız olmak istemiyorsunuz ve en başta bu nedenle strese kapılıyorsunuz. Şimdi sakin olun. Bu arada beslenmenize de dikkat edin. Örneğin; kendinize, ızgara veya buğulama güzel bir balık hazırlayın. Yanında da şöyle nefis bir salata. Sonra rahatça uzanın koltuğunuza ve bitki çayınızı yudumlayın. Önünüzdeki l haftayı da bize bırakın. Sadece doğru beslenme taktiklerini içeren anti-stres diyeti ile hem dopinginizi yapmış olacak hem de "stres, sinir de neymiş? Hiç haberim yok!" diyeceksiniz...

Stresi yiyerek yenin!

Ne kadar sağlıklı ve bakımlı bir kadın olursaniz olun mutlaka stresle karşılaşıyorsunuz. Özellikle çalışan kadınlar, stresi pek yakından tanıyorlar. 'Stres ve kadın' deyince, koca bir kutu dondurma gibi kalori kaynağı besinlerden söz edeceğimizi sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü amacımız, sizi, yaşadığınız gerginlikten kurtararak sağlıklı beslenmeniz için rehberlik etmek. Az olmak kaydıyla çikolata da yiyeceksiniz. Çünkü beyninizin yoğun günler için endorfin salgılamaya ihtiyacı var. Ancak altını çiziyoruz:

Bir paket değil; bir sıra; hani şu üç parçalık sıralardan! l haftalık Anti-stres diyet programında birçok beslenme önerisi yer alıyor. Süt, balık, tavuk, yulaf ve tabii bol bol sebze meyve. Strese karşı en sağlıklı silahlarınızı kuşanın ve saldırın!

Daha güçlü bir doping için

o Bir spor merkezine gidecek vaktiniz olmasa bile en azından günde 15 -20 dakika yürüyebilirsiniz.

o Uyku öncesi yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı bir egzersiz de yapabilirsiniz. En az 7 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

o Uzun süreli masa başı işlerde ayaklarınızı ve bacaklarınızı sık sık hareket ettirmeniz yararlı olur.

o Günde en fazla 2 fincan kahveyle (veya çayla) yetinmelisiniz. Bunların aşırı tüketimi halsizliğe, baş ağrısına ve beyin işlevlerinin azalmasına yol açabiliyor.

o Günde en az 2 litre su içmeniz gerekiyor.

o Günde en fazla 1 kutu meyve suyu içmenizin bir zararı olmaz. Ancak fazlası, hem formunuzu riske atar hem de günün ilerleyen saatlerinde halsizlik ve bitkinlik yapar.

o Böyle haftalarda, haftada 1 kez alkol tüketebilirsiniz. Alkol tükettiğiniz gün, su ihtiyacınızı 3 litreye çıkarabilirsiniz. Çünkü alkol vücutta kuruluğa (dehidrasyon) neden oluyor.

BİR HAFTALIK ANTİ-STRES DOPİNGİ

PAZARTESİ

09:00 Büyük toplantı başlıyor! (SABAH)

Toplantıya girmeden önce 1 bardak sütle birlikte 1 adet muz yiyebilirsiniz. Böylelikle hem sakinleşecek hem de beyninizin saat gibi çalıştığını göreceksiniz. Muz yerine 2 tatlı kaşığı pekmezi de tercih edebilirsiniz. Ya da 2 küçük parça bitter çikolata bu seçeneklerden daha cazip geliyorsa hiç durmayın! 'Daha da etkili olsun' diye yediklerinizi artırmanızın bir yararı olmaz. Bu sadece halsizleşmenize ve tembelleşmenize yol açar.

12:30 Sancılı öğle yemeği randevusu (ÖĞLEN)

Konuğunuz siparişini verdi bile. Ama siz hiçbir şey yiyemeyeceğinizi hissediyorsunuz. Oysa bir kase yoğurtla başlayabilirsiniz seçiminize. Uyku yapmasından korkuyor alabilirsiniz. Ancak kısa sürede dinçleştiğinizi göreceksiniz. Böylece günün ilerleyen saatlerinde işteki performansınıza da yansıyacak bu besini tüketmeniz. Sonra şöyle yeşili bol, peynirli, mısırlı bir salata yiyebilirsiniz pekala. Bu hafif menüyü 1 kutu diyet kola veya sadece suyla tamamlayabilirsiniz.

16:30 Gün ortası 'tatlı' destek (ÖĞLEDEN SONRA)

Toplantı ve öğle yemeğini atlattınız. Ofiste ordan oraya koştururken midenizden çıkan sesleri duymaya başladınız değil mi? Zaten stres de yakanıza yapışmış durumda. Endorfin arttırıcı bir destek olan sütlü tatlılar, gayet uygun bir seçim bu koşullarda. Ama dikkat edin; haftada 3 porsiyondan fazla sütlü tatlı tüketmemeniz formunuzu korumak adına önemli. Bir kase sütlü tatlının ardından oturup sunacağınız şu sıkıcı raporları toparlamaya başlayabilirsiniz.

20:15 Proteinli gün sonu (AKŞAM)

Gerçekten yoğun ve zor bir gün geçirdiniz. Ama sonunda atlattınız ve bugün güne yaraşır şekilde beslendiniz. Şimdi akşam yemeği için ihtiyacınız olansa öncelikle protein almak. Bu yoğun haftanın akşam yemeklerinde 5 günü beyaz ete (balık ve tavuk), 2 günü ise kırmızı ete ayırabilirsiniz. Kırmızı etin fazlasının gerginliği arttırdığını da hatırlatalım bu arada. Dün akşam balık yediniz. Bu akşam da kırmızı et tüketebilirsiniz. Örneğin; ızgara köfte, salata ve ayran,

SALI

09:00 Bugün kahvaltı edin! (SABAH)

Yoğun geçen bir gün bitti ve yenisi başladı bile. Bu sabah toplantınız yok;

klasik masa başı işleriniz var. O halde evden getirdiğiniz bir parça beyaz peynir (60 gr.) ve iki dilim ekmeği kahvaltı menünüz olarak tüketebilirsiniz. Yanında çay, daha iyisi bir bardak taze meyve suyu içebilirsiniz. Daha pratik olsun isterseniz, yağsız, kaşarlı tost da pekala uygun olur.

12:30 Beyin fırtınasına hazırlık (ÖĞLEN)

Öğleden sonra şefiniz ekibi toplayarak 'beyin fırtınası' toplantısı yapacak. Stresin kara bulutları üzerinizde dolaşırken yine serotonine ihtiyaç duyuyorsunuz. Yani süt bir parça bitter çikolata veya sütle pekmez gibi. Öğle yemeğinizde fırında patatesin içine, biraz peynir ve haşlanmış sebze koyarak nefis bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Patatesten hoşlanmıyorsanız haşlanmış sebze, ızgara tavuk ve yoğurttan oluşan bir menü de uygun.

19:45 Meyve - sebze kürü (AKŞAM)

Öğle yemeğinde patates (karbonhidrat) yemeyi tercih ettiyseniz akşam yemeğinde protein tüketmenizde yarar var. Örneğin; bu akşam hindi yiyin. Hindi, artık pek çok çeşidiyle sofralarda başrolde oynayan sağlıklı bir besin. Yanına çoban salata yapabilirsiniz. Ancak ikinci menüyü (tavuk) seçtiyseniz, fırında brokoli veya karnabahar graten (üzer peynirli) gibi pratik bir sebze yemeği yapabilirsiniz. Bu seçenekten 2 saat kadar sonra da bir porsiyon meyve iyi gider.

ÇARŞAMBA

08:30 Ortada bir güne başlamak!

Bugün de gerginliğiniz ve stresiniz var. İş haricinde hala haftasonuna yaklaşamamış olmanın verdiği 'hafta ortası sendromu'ndan nasibini alıyorsunuz. Hafif bir kahvaltı edin ve gün boyunca aynı Pazartesi gibi serotonin ve protein takviyenizi yapın. Sütlü yulaf ezmesi, hafif ve lezzetli bir seçim olabilir.

 

12:30 Hafif, ama kuvvetli bir öğün

Öğleden sonrayı dışarda sürekli koşturarak geçireceksiniz. Ağır bir yemeğin performansınızı düşüreceğini unutmayın! Bugün hem stres katsayınız yüksek hem de oldukça hareket edip yorulacaksınız. Yani proteine devam edin. Süt, peynir, yoğurt grubundan istediğinizi öğle yemeğinde tüketebilirsiniz hatta yeşil bir salatanın üzerinde 1 adet haşlanmış yumurta iyi bir seçim olur.

16:00 Şeker bir mola

Hafta boyunca 3 adet sütlü tatlı tüketme hakkınız olduğunu unutmayın. Şimdi ikincisiniz kullanabilirsiniz. Zaten enerjiye de ihtiyacınız var. Tavuk göğsüne ne dersiniz ?

20:00 Sebzeyi ihmal etmemeli

Tatlınızı yediniz, kahvaltı ve öğle yemeğinde proteininizide aldınız. Dün akşam da hindi (veya sebze menüsü) yemiştiniz. Hindiyi tercih ettiyseniz bu akşam ızgara tavuk yanında haşlanmış sebze niçin olmasın? Dün brokoli/karnabahar tükettiyseniz, hindiyi akşam yiyebilirsiniz. Ancak yine yanına haşlanmış sebzeyle.

PERŞEMBE

09:00 Enerjinizi tazeleyin

Gelin, bu sabah, biraz klasik denebilecek bir Türk kahvaltısı edin. Tabii formunuzu bozmayacak şekilde. Örneğin; 1 adet haşlanmış katı yumurta, biraz beyaz peynir, 1 tatlı kaşığı bal, salatalık, domates. Günün ilk saatlerinde beyin aktivitenizin ve düşünce gücünüzün ne kadar sağlıklı yürüdüğünü göreceksiniz.

13:00 Yeşil beslenin

Bugün enerjinizi tazeleme günü olarak ilan edildi, bu yüzden günün ünvanına uygun davranmayı sürdürebilirsiniz. Sabah güzel ve sıkı bir kahvaltı etmiştiniz. Günün öğle yemeği molasında biraz sebzeye talim etmeniz fena olmaz. Belki sıcak sebze yemeklerini formunuzu korumak adına veya ağır gelir diye tercih etmiyor olabilirsiniz. O halde zeytinyağlı veya haşlama olarak istediğiniz sebze türlerinden tüketebilirsiniz.

 

16:30 Yoğurt, ama...

Anti-stres diyette süt ve süt ürünlerinin, özellikle de yoğurdun önemini anlamışsınızdır. Bugün de hem meyve hem yoğurt gereksiniminizi 1 kutu meyveli yoğurtla karşılayabilirsiniz. Bu bir ara öğün olarak da sağlıklı ve doğru bir seçim.

20:15 Kırmızı et günü

Gün boyunce sebze, meyve ile süt grubu ürünleri tükettiniz. Stres de yavaş yavaş kanatlarını taktı ve uçup gitmeye hazırlanıyor. Hafta boyunca ikinci ve son kırmızı et gününüz bugün olabilir. Bir öncekinde köfte yemiştiniz. Belki bu kez, bonfile, biftek veya rosto yiyebilirsiniz. Yanında da dilerseniz haşlama sebze, dilerseniz çoban salata veya az yağlı patates püresi olabilir.

CUMA

09:00 Kurtuluş günü!

TGIF- Thank God It's Friday- (Tanrıya şükürler olsun ki cuma) İşte o en sevdiğiniz, en kutsal gün geldi! Bu sabah enerjik hissediyorsunuz kendinizi. Taze sıkılmış bir bardak portakal suyu (greyfurt da olabilir), yanında da bir adet yağsız kaşarlı tost, hem hafif hem de sağlıklı bir kahvaltı alternatifi.

12:00 Salata bara doğru adım adım!

Restoranların salata barları (bkz: Formsante Ağustos 2001 sayışı) klasik salata çeşitlerinin dışında seçenekler sunuyor. Orta boy bir kaba, yalnızca sebze türleri, belki yanında bir makarna veya patates salatası koyabilirsiniz. Ya da yeşillikler, domates, mısır, kırmızı lahana gibi sebzelerden karışık bir salata hazırlayabilirsiniz.

16:30 Aksama hazırlık için

Bugün haftanın stresinden tamamen arınmak adına, akşam arkadaşlarınızla alkol almakta kararlı gibisiniz. O halde bu ara öğünde 1 kutu yoğurt veya 1 bardak süt tüketin. Öğle yemeği öncesinde 1 porsiyon meyve yemeniz de sağlıklı bir tercih olur. Ancak en önemlisi, alkol alacağınız saate kadar en az 3 litre su içmeniz.

20-30 Bu kez dışardasınız!

Bir ödülü hakettiniz. Ve bugün sizin balık gününüz. Arkadaşlarınız da size katılacak. Niyetiniz bir parça alkol almak aynı zamanda. Ancak en fazla 2 kadeh şarap veya 1 duble rakı tüketebilirsiniz. Balık restoranlarında kalamar gibi deniz ürünleri de oldukça caziptir. Bunlardan canınız çok istiyorsa tadımlık birer adet tüketin. Ama en sağlıklı olanı ızgara veya buğulama olarak balık, yanında salata yemeniz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN