DO.IN

Çok eskilere dayanan ve kendi kendine yapılan Çin kaynaklı bu masaj şeklinin amacı hastalıkları iyileştirmekten ziyade hastalıktan korunmaktır. Meridyen adlı 'enerji kanalları'nı güçlendiren bir dizi egzersiz, meridyenlerin bağlı olduğu kalp, akciğerler, karaciğer, safra kesesi ve diğer iç organların da sağlıklı kalmasını sağlar.

Uyarıcı olarak yapılan Do.In en çok sabah uyanınca yapıldığında etkindir. Ayrıca işten eve yorgun gelince ve gece yatmadan önce yapılırsa da gevşeme ve rahatlama sağlar. Ancak, yemek sonrası hariç, günün her saati uygulanabilir. Bu masaja istediğiniz kadar az veya fazla zaman ayırabilirsiniz, üstelik, büyük benzerlikler taşıdığı Japon kaynaklı SHİATSU gibi, yaş ve fiziksel kondisyon engel oluşturmaz. Hareket edebilip sağlıklı olduktan sonra, bütün gereksiniminiz bir eşofman (veya sıkmayan rahat bir giysi) ve makul bir alandan ibarettir.

Do.In, aslında kendi kendine yardım etme tekniği olmasına rağmen, bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce, doğru çizgide olduğunuza emin olmak açısından, bir kursa katılmanızda yarar vardır.

Altı adet temel DO.IN egzersizi

Bu egzersizlerin amacı, bedeni ve iç organları güçlendirmek ve sağlıklı tutmaktır. Böylelikle de stres, gerginlik, romatizma ve artirit gibi rahatsızlıklardan korunma amaçlanır. Egzersizlere başlamadan önce ısınmanız gerekir.

Egzersiz Öncesi

Belinizi yuvarlayıp yere değdirerek ellerinizle dizlerinizi tutun. Öne arkaya salıncak hareketi yapın. En sonunda, bacaklarınızı üst üste atıp ayak parmaklarınızı tutarak vücudunuzu iyice gevşetin.

Kalp - ince bağırsak

Bacaklarınızı açıp, ayak tabanlarınızı birbirine değdirerek oturun. Ellerinizle ayak parmaklarınızı tutup nefesinizi içinize çekin. Sonra yavaşça, alnınızı ayak parmaklarınıza değdirecek gibi (belinizi bükmeden) öne eğilin. Nefesinizi verin. Biraz durakladıktan sonra aynı egzersizi tekrarlayın.

Karaciğer - Safra Kesesi

Dik oturup bacaklarınızı mümkün olduğunca açın. Nefes alın, ve kollarınızı sol bacağınızın üzerinden uzatarak tabanınızı tutun. Sağ kalçanızın yere değmekte olmasına dikkat edin. Bu pozisyonda kalın ve iki defa derin nefes alıp verin. Sonra aynı egzersizi sağ bacağınızda yapın.

Mide - Dalak

Yüzünüzü duvara dönerek mümkün olduğu kadar duvara yakın durun. Sol kolunuzu mümkün olduğunca uzatarak sol avucunuzu duvara dayayın. Sağ elinizle sağ bacağınızı tutarken sağ üst bacağınızı duvara dayayın. Başınızı ve boynunuzu geriye doğru atarak vücudunuzun ön kısmını mümkün olduğunca gerin. Bu pozisyonda kalarak iki defa derin nefes alıp verin. Sonra aynı egzersizi vücudunuzun diğer tarafıyla tekrarlayın.

Kan Dolaşımı - Perikard (Kalp etrafındaki zar)

Kol ve bacaklarınızı kavuşturarak yere oturun. Dizlerinizi tutup öne doğru eğilin ve ellerinizle bastırarak dizlerinizi yere değdirmeye çalışın. Kol ve bacaklarınızı diğer şekilde kavuşturarak bu egzersizi tekrar edin.

Böbrek - İdrar Kesesi

Yere dik oturarak ayaklarınızı öne uzatın ve ayak parmaklarınızı yukarı doğru gerin. Kollarınızı yukarı kaldırıp derin nefes alın. Nefesinizi verin, gövdenizi öne eğerek uzanın ve ayak parmaklarınızı tutun. Bu pozisyonda kalın ve üç defa derin nefes alıp verin. Tekrarlayın.

Akciğer - Kalın Bağırsak

Dik durun ve bacaklarınızı kalça hizasında aralayın. Ellerinizi arkanızda kavuşturarak baş parmaklarınızı kenetleyin. Nefes alın. Nefes verirken kollarınızı dışa ve yukarı doğru kaldırın. Öne eğilin ve geri dik durun.

Egzersizlerin Bitimi

Sırtüstü dümdüz yatarak gevşeyin. Bacaklarınızı kalçanız hizasında aralayın ve bırakın ayaklarınız iki yana ayrılsın. Avuçlarınız yukarı bakacak şekilde kollarınızı açarak uzatın. Başınızı kaldırarak ayaklarınıza bakın. Yavaşca başınızı tekrar yere dayayın. Sonra yavaşca başınızı ve vücudunuzu silkeleyerek boyun, kol ve bacaklarınızı rahatlatın. En sonunda, gözlerinizi kapatıp 5 dakika kadar yatarak dinlenin.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN