DOĞAL MANTAR

Sert bir kabuğa sahip mantar ağacının dış katmanı keserle yarılır ve ağaç portakal gibi soyulur. Alttaki yumuşak katmandan doğal yekpare mantarlar elde edilir. Ağacın mantar katmanım tekrar geliştirmesi için ortalama 5-6 yıl süre geçmesi gerekir.

Şişelemenin en önemli hususlarından biri de, doğru mantar kullanımıdır. Gözenekli bir yapıya sahip olan mantar, eskitilen şarapların gereksinim duydukları cüzi miktarda oksijenin şaraba geçmesini sağladığından yüzyıllardan beri şarapçılıkta kullanılmaktadır.

Bir tür natürel ahşap olan mantar, dünyada özellikle Portekiz ve İspanya`nın Atlantik kıyısındaki bazı bölgelerinde yetişen mantar ağacından elde edilir.

Arzı talebine göre oldukça düşük olan mantarın birim fiyatı 1 Amerikan dolarına değin ulaşan maliyetler sunabilmektedir. Doğal mantar fiyatlarının son yıllarda oldukça artış gösteren bir maliyet kalemi olması üzerine dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok şarap üreticisi alternatif yapay tıpa arayışına girmektedir. Silikon, yapay kauçuk ve plastikten üretilen tıpalar özellikle pek fazla eskitilmeye elverişli olmayan şaraplarda kullanılmaktadır. Gözenekli bir yapıya sahip olan mantar, eskitilen şarapların gereksinim duyduğu çok az miktarda oksijeni
şaraba geçirerek sağlıklı gelişimini sağlar. Ayrıca sıcaklık değişikliklerine göre genleşip daralabilen esnek bir yapısı olduğundan da doğal mantar şarapçılıkta tercih edilmektedir. Ancak istatistiksel olarak dünya genelinde şarapların ortalama yüzde 1 ila 10`u mantardan kaynaklanan sorunlardan ötürü bozulmaktadır. Şarap üreticileri, tıpa olarak yekpare mantar tercih ederek şaraplarını bir ölçüde koruyabilseler de, piyasaya sunulduktan sonraki saklandığı koşullar da şarabın kaderini etkileyebilmektedir.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN