DOĞAL TIBBA BİLİNÇLİ YAKLAŞMALI

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de doğal tıp giderek yaygınlaşıyor ve insanlar hastalıkların tedavisinde doğal ürünlere daha çok rağbet ediyor. Ancak her konuda olduğu gibi bunda da bilgisiz ve bilinçsiz kullanımdan uzak durulması gerekiyor. Aksi halde olumlu sonuç alınamayacağı, konunun uzmanlarınca vurgulanıyor.

Doğal Tıp Derneği Başkanı, ayurveda ve aile hekimi uzmanı Dr. Ender Saraç, doğal ve bitkisel preparatların, ancak bilinçli ve bilimsel şekilde kullanıldığında yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu preparatların bilimsel platformda ve bu konuda sertifikalı, bilgili, deneyimli kişiler tarafından uygulandığı takdirde etkili olabileceğini vurgulayan Saraç, ''Her doğal preparat zararsız, yan etkisiz ve mükemmel sonuç vermez. Bunlardan bazılarının olumsuz etkileri ve dikkatli kullanılması gereken yönleri olabilir'' diyor.

Bilinçli kullanıldığı takdirde doğal ve bitkisel preparatların inanılmaz faydası olduğunu, insanların yaşlanma ve yıpranmasını da geciktirebildiğini kaydeden Saraç, şunları söylüyor:

"Hastalıklara yakalanma oranını azaltabilir, hastalıkların daha hafif geçmesine yardımcı olurlar. Klasik ilaçlarla yapılan tedavide, tedavinin etkinliğini arttırıp, yan etkilerini azaltabilir ve insanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilirler. Toksin gibi zararlı maddeleri atmaya da yardımcı olurlar.''

'Çoban doktorlar, zora sokuyor'

Dr. Ender Saraç, dünyada doğal tıbbın bir bilim dalı olarak kabul edildiğini ve daha geniş kapsamlı kullanılmaya başlandığını anımsatarak, ''Ancak, ısırgan otuyla ya da zakkumla kanseri tedavi ettiğini ileri süren bazı kişiler ile otları kaynatıp suyunu bidonlara koyup satan 'çoban doktor'ların ortaya çıkması, konuyu bilimsel platformda yapmak isteyenleri zora sokuyor'' diyor.

Konunun çok ciddi sorumluluk istediğini söyleyen Saraç, konuya dikkatli yaklaşılması gerektiğini şu sözleriyle ifade ediyor:

''Ben uzman hekim olmama ve birçok konuda sertifikam bulunmasına rağmen temkinli konuşurum. Evet, otların birtakım yararları vardır, ama 'Tek başına ben ısırgan otuyla kanseri tedavi ediyorum' derseniz olmaz. Kanserli bir kişinin yaşam biçimi tedaviye uygun bir şekilde düzeltildiği takdirde bazı şeyler işe yarar. Sadece bir tek şey yaparak bütün sıkıntılardan kurtulmak, kanser gibi ciddi bir hastalıkta ütopyadır.''

Bu durumun yarattığı imaj erozyonunun kendilerini de olumsuz etkilediğini belirten Dr. Ender Saraç, ''Gerekirse hastalardan tahlil, MR istenir, hasta muayene edilir. Hekim olmayan bir kişi bunu yapamaz. Kanserli hastaların, kemoterapi ve klasik batı tıbbında yapılan tedavileri, onkologların tedavisini kesmelerini doğru bulmuyorum. Ben hastalarımın tedavisini, diğer tedaviyle kombine olarak yapıyorum" diyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN