DOĞAL TIP MERKEZİ

Türkiye, şifalı termal kaynakları bakımından dünyanın en verimli topraklarına sahip. Bu potansiyel kullanılabilirse yurdumuz sağlık turizminde öncü ülkelerden biri olabilir.

Kent yaşamının yarattığı sağlık sorunlarından kurtulmak, dinlenmek ve tazelenmek amacı ile sağlık turizmine giderek daha çok ilgi göstermeye başladı. Türkiye, Alpin-Orojenik Kuşağı olarak adlandırılan genç bir dağ zinciri ve aynı zamanda önemli bir jeotermal kuşak üzerinde bulunuyor. Sıcaklıkları 20-110 C', debileri de 2-500 lt/sn arasında değişebilen yaklaşık bin 300 termal (jeotermal) kaynağa sahip ve dünyada ilk yedi ülke arasında yer alıyor.

Türkiye, bitki örtüsü, şifalı suları ve hala temiz kalabilen havasıyla doğal bir tıp merkezi. Dünyanın dört bir yanından gelen on binlerce turist, yurdumuzun çeşitli yerlerindeki tedavi merkezlerinde şifa arıyor.

Geleneksel yöntemler

Modern tıbbın yanı sıra etkili bir tedavi yöntemi olarak tavsiye edilen kaplıcalar ve ılıcalar yüzlerce yıldır ülkemizde insanların yoğun ilgi gösterdiği yerler. Geleneksel yöntemler arasında yer alan kaplıca tedavisi artık bilimsel tedavi biçimi olarak da kabul ediliyor. Hatta tıp fakültelerinde, "Kaplıca Uzmanı" olarak eğitilen Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji öğrencileri, hastaların şifalı sulardan yararlanabilmesi için görev yapıyor. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından binlerce insanın akın ettiği bu yerler sağlık turizminin en önemli öğeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bilimsel ticaretin içinde tamamlayıcı yöntem olarak uygulanan kaplıca tedavisi, Fransa, Almanya, ispanya. Portekiz, Rusya, İsrail, Japonya ve Çin'de sağlık hizmetleri içinde yer alıyor.

Romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, göz hastalıkları şikayetinde bulunanların bu tedaviden belli dönemlerde yararlanması öneriliyor.

Uzmanlar bazı durumlarda kaplıca tedavisinin fayda yerine zarar verebileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle hastaların, kaplıcaya girmeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmesi ve kaplıca merkezinde de doktor gözetiminde önerilerine harfiyen uyulması da şart.

Doğal Tıp Derneği Başkanı Ender Saraç:

Sağlık çiftlikleri kurulmalı

Doğal Tıp Demeği Başkanı Dr. Ender Saraç, doğanın içinde çok büyük şifa gücü barındırdığına, Türkiye'nin bu açıdan tam anlamıyla bir cennet olduğuna dikkat çekerek "Bizim ülkemiz bitki, tahıl, aroma, sebze ve meyve cenneti. Bilimsel şekliyle kullanmayı bilmeyince ne yazık ki bunlardan yararlanamıyoruz. Doğal tıp kaynakları bu konuda özel eğitim alan tıp doktoru ve tıp eğitimi almış kişiler tarafından uygulanmalı. Dünyada birçok ülke doğal tıp kaynaklarını tedavide kullanırken ülkemizde zaman, kaynak ve şifa ziyan ediliyor" diye konuştu.

Sağlık turizmi

Türkiye'deki şifalı otların hangi durumlarda kullanılacağının yabancı kaynaklardan öğrenildiğini kaydeden Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaplıcalar, çamurlar, bitkiler, bitkisel çaylar, baharatlar, sebze ve meyve özleri, geleneksel olarak kullanım alanına sahip. Ancak, spesifik olarak hangi hastalık ya da dengesizlikte, hangi aromanın kullanılacağı bilinmiyor. Bunları yabancı kaynaklardan öğreniyoruz, onların preparatlarını kullanıyoruz." Sağlık turizminin gelişememesinde doğal tıp kaynaklarının küçümsenmesinin etkili olduğunu belirten Saraç, "Afrika'nın hafızayı güçlendirici otlarından yapılan ilaçlar kullanılıyor. Bu konuya gönül vermiş kişilerin tecrübelerinden yararlanılması gerekiyor" dedi.

Tanıtım yapılmıyor

Bitkisel baharatlardan strese karşı formül geliştiren Saraç, bahçelerdeki zenginliğin farkına varmayan Türkiye'nin sağlık alanında birçok gelişmeyi geri teptiğini, daha sonra yurtdışından hap halinde ithal ettiğine dikkat çekti.

Saraç, doğru uygulamalarla Doğu Karadeniz'in, Ege sahillerinin, kaplıcaların, balıklı gölün sağlık turizmi cenneti olabileceği müjdesini verdi.Türkiye'de sağlık turizminin canlanması için dünyada binlerce örneği olan sağlık çiftliklerine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Saraç, "Fransa okyanus suyuyla yaptıkları su terapilerini Türkiye'ye pazarlarken ülkemizde kaplıcalar yeterince tanıtılmıyor. 18-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak Naturel 2001 Festivali'nde kaplıca tedavilerine dikkat çekilecek" dedi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN