DOĞANIN RİTMLERİ

Yaz sonu; iki mevsim arası, birinden diğerine geçiş dönemi, büyülü bir dönemdir. Bu dönem bir değişim dönemidir, görünmez bir değişim. Yaz sonu 'toprak' zamanıdır, sonbahar ve kışın sakinliğine doğru geçiş zamanı. Değişim bitkiler yeterince büyüdükten sonra kendini göstermeye başlar; artık hasat zamanı gelmiştir. Bu mevsim aldatıcıdır, çünkü hava hâlâ sıcaktır ve hâlâ yazı yaşadığımızı düşünürüz. Bu yüzden yaz temposunda yaşayabileceğimizi ve aynı beslenme düzenini sürdürebileceğimizi sanırız.

Toprak döneminin ikili doğası vardır; sadece yazla sonbahar arasındaki dönemi değil, bütün mevsimler arasındaki dönüşümü temsil eder. Her değişimde olduğu gibi bu dönemde de yere sağlam basıyor olmak önemlidir. Duygusal olarak güçlü olmadığımızda enerji değişimlerinin dengemizi bozması pek olağandışı değildir. Artık yaz döneminde uyguladığımız hafif beslenme biçimini değiştirme zamanıdır. Vücudumuzu kışa hazırlamak için ısıtıcı ve enerji verici yiyecekleri diyetimize eklemenin vakti geldi. Dışarısı hâlâ sıcak olsa da hava sıcaklığını değil, mevsimin enerjisini takip etmek daha akıllıca olacaktır.

 

Makrobiyotik Beslenme Teorisine göre ısı düşük olduğunda yiyecekleri daha uzun süre pişirip, daha güçlü baharatlar, yüksek olduğunda ise daha kısa süre pişirip, daha hafif baharatlar kullanmalıyız. Yine aynı şekilde havadaki nemin düşük olduğu zamanlarda pişirme için daha fazla su kullanırız (çorbalar, sulu yemekler gibi), nemin yüksek olduğu dönemlerde ise daha az suyla pişiririz. Bu durumda nemin hâlâ yüksek olduğu yaz sonunda sebzeleri çok az suyla pişirmeyi (örneğin sadece sebzenin kendi suyu ve domatesin suyuyla) ya da buharda pişirme yöntemini tercih edin. Pazara çıktığınızda (eğer alışverişinizi semt pazarlarından yapıyorsanız) değişimi gözlemenizi öneririm. Her ne kadar artık hemen hemen her meyve ve sebze her mevsim bulunabiliyorsa da mevsimlik sebzeleri ayırt etmemiz mümkündür. Kendiniz neyin mevsim sebze veya meyvesi olduğunu bilmiyorsanız ailenizin ortayaşlı ya da yaşlı kadınlarına sorun, onlar sizi istediğiniz bilgilerle, hatta daha fazlasıyla donatacaklardır. Yaz sebzeleri yukarıya güneşe doğru yetişirken (patlıcan, domates, biber gibi) yaz sonu ve sonbahar sebzeleri toprağın altından gelenlerdir (havuç, soğan, turp gibi). Havalar soğudukça toprağın daha da derinliklerinde yetişen sebzelerle beslenmeye başlayacağız.

Beş element teorisine göre bu mevsimin tadı 'tatlı', rengi 'sarı', duyu organı 'ağız'dır. Elma, üzüm, havuç, soğan gibi sebze ve meyveler bu dönem sofromıza gelirler. Örneğin hafif haşlanmış veya buharda pişirilmiş havucu salatalarımıza ekleyebiliriz. Bu mevsimde kök bitki tüketimini arttırabiliriz, ancak havalar hâlâ sıcak olduğu için onları çiğ sebzelerle karıştırmak akıllıca olur. Toprak dönemiyle özdeşleştirilen organlar 'dalak'/mide', ve 'pankreas', doku ise 'kas'tır. Dalağın görevi su ve vücuda gerekli besinleri taşımak ve dönüştürmek, kanı kontrol etmek ve kasları yönetmektir ve mide ile ilişki içindedir. Dalağın normal çalışmaması durumunda ishal, halsizlik, zayıflama ya da kanın damarların dışına akması gibi semptomlarla karşılaşılabilir. Dalağın kaslara gerekli besinleri gönderememesi durumunda da kas dokularının kalitesi bozulur.

Bu dönemde sindirim sistemimiz duyularımızdan çok etkilenir ve duygusal sağlığımız yerindeyken iyi çalışır. Toprak döneminin duygusu sempati ve şefkattir. Başkalarına şefkat gösterebilmemiz için merkezde de sağlam olmamız gerekir, yoksa kendimizi başkalarının sorunlarında kaybetmemiz hayli mümkündür.

Yaz sonu önemli bir dönemdir ve bizi kalbe, merkeze (yaz sonunun yönü de merkezdir) götürür. Toprak dönemine konsantre olmanın bir yolu içte ve dışta (yani vücudumuzda, duygularımızda ve doğada) olan değişiklikleri gözlemlemek ve bunun bir değişim dönemi olduğunun bilincinde olmaktır. Mevsimler değişirken (sağlığımızda bir bozukluk olduğunda, örneğin çok çalışmaktan dolayı kendimizi sürekli yorgun ve stresli hissettiğimizde) hayvanların davranışlarını da gözlemleyebiliriz. Sabah kalktığında bir kedi ilk olarak ne yapar? Günün belli zamanlarında onlara bakın. Ne zaman geriniyorlar? Ne zaman dinleniyorlar? Ne zaman yemek yiyorlar? Onlar insanlar kadar bozulmamış olduklarından hâlâ doğal davranışlarını sürdürürler. Nasıl bitkiler toprağı kucaklıyorsa siz de kendinizi neyin güçlendirdiğini, merkezde tuftuğunu bilin ve orada kalın.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN