DOĞAYA ÇIKMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Eğer doğa yürüyüşü veya kampçılık yapmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken bu işin eğitimini almak olsun. `Yürüyüşün de eğitimi mi olurmuş` demeyin eğitimsiz doğaya açılmak kazaya davettir.

Hiçbir etkinliği tek başınıza gerçekleştirmeyin. Bazen bulunduğunuz bölgedeki dağların, ormanların ve vadilerin sizi çağırdığını hisseder gibi olur, bir an önce varmak istersiniz. Oysa tek başınıza giderseniz yaşamsal risk
almış olursunuz. En küçük bir ayak burkulması bile insanın günlerce vahşi doğada tek başına kalmasına neden olabilir.

Grup bile olsanız bilmediğiniz bir bölgeye rehbersiz gitmeyin. Grupta bölgeyi bilen bir veya birkaç kişinin bulunması iyi olur.

Daha önce doğaya girmediğiniz insanlarla çok ciddi faaliyetler yapmayın. Bazı insanları kent yaşamlarında paylaşımcı tanıyabilirsiniz ancak doğada durum çok farklıdır. Birçok şeyi kısıtlı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. İstediğiniz zaman çikolata alamaz, kahve içemez, meyve yiyemezsiniz. Bu da öncelikle yiyecek üzerine başlayan bencil tartışmalar doğurabilir. İçinde bulunduğu güç koşullar insanı olduğu gibi görünmeye zorlayabilir, kentsel yaşamda bastırdığı duygular doğada ortaya çıkabilir.

Yapacağınız etkinlik süresini iyi hesaplayın. Her zaman için almanız gerektiğinden daha fazla yiyecek ve içecek alın. Bir günlük yürüyüş sırasında terleyerek sıvı kaybederiz. Bu durum da perFormansımızın düşmesine neden
olur. Yaz aylarında yapacağınız bir yürüyüşte bol miktarda sıvı (su veya diğer içecekler) almanız iyi olur.

Paylaşımcı olun. Arkadaşınıza vereceğiniz bir parça çikolata büyük dostlukların başlamasına neden olabilir. Zaten doğaya gitmek, yürümek ve kamp yapmanın temelinde de bu olmalıdır: Paylaşmayı öğrenmek.

Doğayla Yarışmayın

Bu konu hep yanlış anlaşılmıştır. Doğaseverlere, dağcılara doğayla mücadele eden insanlar gözüyle bakılır. Oysa hiçbir insan doğayla mücadele edemez. Aktivitesini doğa izin verdiği sürece gerçekleştirebilir. Doğa
izin vermezse günlerce yerimizden bile kıpırdayamayız. Unutmayın, doğayla değil kendi sınırlarımızla mücadele ediyoruz.

Çantanızda kötü hava koşullan için giyecek taşıyın. Mutlaka bir yağmurluk olsun.

Malzeme almak için acele etmeyin. Katalogdan malzeme seçmek yerine bilen birine danışın. En pahalı malzeme her zaman en iyi malzeme değildir.

Kamp veya günübirlik yürüyüş yapacağınız bölgeyle ilgili bilgileri derleyin. Bölgenin su durumu nasıl, ayrıntılı bir haritası var mı gibi bilgileri derlemeniz aktivitenizi sağlıklı yapmanıza neden olur. Meteorolojik bilgileri edinin.

Gideceğiniz bölgenin haritasını elde etmeye çalışın. Tek başına harita işe yaramaz. Pusula de gerekli. Pusula veya harita kullanmayı biliyorsanız doğada kolay kolay kaybolmazsınız. Eğer bilmiyorsanız mutlaka eğitimini alın.

Gideceğiniz bölgenin jeolojik, coğrafik ve biyolojik özellikleri hakkında bilgi toplayın. Unutmayın ki keşfetmek sadece bir bölgeye gitmek değil, o bölgenin doğa dilini de öğrenmektir.

Doğada kesinlikle kestirme gördüğünüz yerlerden gitmeye çalışmayın. `En kestirme yol en iyi bildiğim yoldur` kuralını bozarsanız, kaybolma olasılığınız yükselir.

Yürüyüş sırasında grup liderinin direktifleri doğrultusunda hareket edin. Grup disiplinini bozmayın. Önünüzdeki nereye basıyorsa siz de aynı yere basmaya çalışın. Bir kaya geçişi sırasında sıranızı bekleyin. Yukarılardan dolaşarak grubun önüne geçmeye çalışmayın. Düşüreceğiniz bir taş ciddi yaşamsal sorunlara yol açabilir.

Gruptan ayrılır da kaybolursanız, kaybolduğunuzu anladığınız noktada bekleyin. Çünkü aramalar sizin en son görüldüğünüz yerden başlar.

Etkinliğiniz sırasında doğaya zarar vermeyin. Önünüze çıkan sık ağaçlık veya çalılıktan dalları kırarak geçit açmak yerine bu bölgenin etrafından dolaşın. Doğayı ziyarete gidiyorsunuz, kurallarına uymalısınız.

Ateş Yakmayın

Doğa yürüyüşleri ve kamp yaşamının vazgeçilmez unsuru ateş yakmak ve başında oturup şarkı söylemektir. Oysa bu durum bazen geri dönülmez hatalara da yol açabilir. Eğer kamp yerinize yakın yerlerde orman varsa
kesinlikle ateş yakmayın. Rüzgarın, kıvılcımları kilometrelerce ötelere taşıyabildiğini unutmayın. Ateş yakmak için ağaç kesmeyin. Kuru dalları toplayın. Ateşi iyice söndürmeden kamp yerini terk etmeyin. Bir doğasever
olarak sizlere tavsiyem, zorda kalmadıkça sırf keyif için ateş yakmayın olacaktır.

Aktiviteniz sonrasında çöplerinizi kesinlikle yakmayın.

Konserve kutularını iyice ezerek hacmini küçültün ve tüm çöplerinizi bir poşete koyarak geri getirin. Doğada hiçbir şey bırakmayın. Mola yerinizi öyle terk edin ki arada mola verdiğiniz belli olmasın.

Yürüyüş veya kamp esnasında bulunduğunuz yerlerden aşağılara zevk için taş yuvarlamayın. Hiç ummadığınız bir rotadan birileri geçiyor veya tırmanıyor olabilir.

Çok yorulduysanız veya hava koşullan hızla değişiyorsa hemen geri dönün. Unutmayın ki doğadaki en büyük başarı doğayla uyum içinde yaşamaktır. Onu fethetmek değil.

Günlük tutun. Yaşadığınız anlar kısa sürede zihninizden uçup gider. Oysa yazılı belge yıllar sonra bile birçok şeyin hatırlanmasına neden olur.

Sürekli varacağınız hedefi düşüneceğinize, doğanın tadını çıkarmaya çalışın. Daha yürüyüş başlar başlamaz varacağınız hedefi düşünürseniz, kendinize saatlerce işkence yaparsınız. Oysa ki yürüyüşün amacı
mutlaka bir yere varmak değil bulunulan bölgenin keyfini çıkarmaktır.

Yürürken görebileceğiniz tavşan, tilki vb. gibi vahşi hayvanları rahatsız etmeyin.

Çok konuşarak insanların dikkatini dağıtmayın.

Gücünüzü ekonomik kullanın. Dönüşü de düşünün. Önemli kazaların çoğunun doğada dönüş sırasında olduğunu unutmayın. Gidiş dönüş saatini iyi ayarlayın. Eğer geç kaldığınızı düşünüyorsanız hemen geri dönün.

Yürüyüş sırasında çok kalın giyinmeyin. Hafif ama koruyucu giysileri tercih edin. Yanınızda getirdiğiniz kalın giyecekleri ise mola sırasında üzerinize alın. Eğer terlemişseniz mola sırasında yapacağınız ilk şey yedek çamaşırlarla üzerinizi değiştirmek olsun.

Trekking etkinlikleri bir yarışma değildir. Tam tersine bir ekip çalışmasıdır. Yürüyüşün tadını çıkarmaya çalışırken zor durumda olan diğer grup üyelerine yardım etmeyi unutmayın.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN