DOKTOR BALIKLAR

Kangal ilçesi Kavak köyü yakınında bulunan Sivas'a 89 kilometre uzaklıktaki kaplıcaya halk arasında Yılanlı Çermik de denilmektedir. Tedavi için kaplıcaya gelenlerin konaklamaları için dört otel bulunuyor. Biri yarı olimpik olmak üzere beş havuzu var. Havuzlardan iki tanesi kış mevsiminin soğuk geçmesi nedeniyle kapalı olarak dizayn edildi.

Gelen konukların tek başına yararlanabilecekleri 16 banyo var. Restoran, özellikle sedef hastalarının rehabilitasyonu için dinlenme salonları, alışveriş merkezleri, günübirlik gelenler için kamp ve mesire alanları bulunuyor. Tesislerde bulunan oteller, gelenlerin hastalık derecelerine ve ekonomik durumlarına uygun olarak hazırlanmış.

 

Sıcak suda yaşayabiliyorlar

Mineralli suların yeryüzüne çıkış noktaları üzerine inşa edilen havuzlarda boyutları 10-12 cm'yi bulan kü-çük doktor balıklarıyla ünlenen kaplıcanın suyu 37 derecedir. (Yapılan araştırmalara göre 28 derecenin üstündeki sıcaklıkta balığın yaşaması mümkün değildir) içinde cilt hastalıklarının tedavisinde en etkin madde olan 'Selenyum' bulunduğu kaplıca suyu, yara, sivilce, egzama ve sedef gibi deri hastalıklarını iyileştirir. Doktor balıkların yardımıyla da yaraları temizleyerek tedavi etmektedir. Ankara Üniversitesi tarafından tahlil edilen kaplıca suyu, her türlü romatizmal ağrılar, kadın ve sinir hastalıkları, kırık, çıkık ve ezikler ile deri, sedef ve böbrek hastalıklarının tedavisinde yararlı olmaktadır.

alıklı Kaplıca'ya havayoluyla gidilebileceği gibi karayoluyla da ulaşım sağlanabilir. Sivas'tan her saat tesislerin bulunduğu Kangal'a otobüs seferleri yapılıyor. Kangaldan kaplıcalara ise taksi ve minibüsler çalışıyor. Ayrıca demiryoluyla da Kangal Balıklı Kaplıcalar'a gitme olanağı var.

 

Modern tıp da onay veriyor

Sivas Valiliği ve Cumhuriyet Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katıldığı 'Kangal Balıklı Kaplıcası ve Psoriasis (Sedef) tedavisi" konulu panel sonrasında sonuç bildirgesi yayınlayan bilim adamları, doktor balıklara bilimsel tescil verdiler.

 

İlgi çekici bir oluşum

'Kangal Balıklı Kaplıcası'ndaki balıkların hastalığı tedavi edici özelliklerinin çok yüksek olduğunu belirten bilim adamları yayınladıkları ortak bildirgede, "Psoriasis oldukça sık görülen ve kronik seyirli olan bir deri hastalığıdır. Hastalığın oluşum şekliyle ilgili pek çok araştırmayla birlikte çok çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Ama, tüm tedavi yöntemlerinde de hastalığın tekrar edileceği akılda tutulmalıdır. Hastalığın tekrarında, hastanın içinde bulunduğu ruhsal durumun belirgin bir rolü ve önemi vardır. Kaplıca ve iklim tedavisi uzun yıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde uygulana gelen önlemlerdendir. 'Balıklı Kaplıca' Psoriasisli hastaların tedavi amacıyla yaygın olarak başvurdukları, suyu, iklimi ve balıklarıyla ilgi çekici bir oluşumdur. Balıkların yaraları temizlemesi, suda bulunan selenyum, yüksek akımdaki doğal ultraviyolesi ile sedef tedavisinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Kaplıca bu görünümüyle ve taşıdığı ögeleriyle 'Sedef Tedavi Merkezi'dir" denildi.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN