DÖRT YAPRAKLI YONCA NASIL OLUR?

YANIT: Yüzyıllardır uğurlu olduğuna inanılan dört yapraklı yonca 6 parmaklı insan eline benzer. Genetik mutasyonun insanlarda ilave bir parmağın oluşumuna zemin hazırlaması gibi, gelişigüzel mutasyon bitkinin sapında bir dördüncü basamak oluşturmuştur.

Amerikan Tarım Bakanlığı dört yapraklı yoncayı "Trfolium repens L" veya beyaz yonca olarak isimlendirir. Beyaz yonca bütün yıl boyunca açan üç yapraklı bir bitkidir. Ancak her 10.000 yoncanın birinde 4.yaprak oluşur. Oregon Eyaleti Botanik ve Bitki Patolojisi Dairesi'nde görevli profesör Aaron Liston'a göre güneşin morötesi ışınları bu mutasyonun en önemli tetikleyicisidir. İkinci önemli etmen ise kimyasal gübrelerdir. Mutasyon ayrıca DNA çoğalması sırasında ortaya çıkan bir kusurdan da kaynaklanabilir. Bu durumda dış etmenler söz konuşu değildir. Sebep ne olursa olsun dört yapraklı yonca uğurlu olma özelliğini yıllardır koruyor. İngiltere'de Galler bölgesinde Keltler beyaz yoncadan kötü ruhlara karşı büyü olarak yararlanıyordu. 1620 yılında Sir John Melton şöyle yazıyordu:

"Yonca tarlasında yürüyen bir insan dört yapraklı bir yonca bulursa, çok kısa bir süre içinde çok hoş bir şeyle karşılaşacaktır."

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN