Dr. Ender SARAÇ

Binlerce yıllık bir geçmişi olan, Hindistan'daki gelişmiş bir uygarlıktan kaynaklanan 'veda'ların sağlıkla ilgili doğruları gösteren bölümü 'ayurveda'dır.

Ayur (yaşam) ve veda (bilgi) sözcüklerinin birleşiminden oluşan ayurveda, sağlığın korunması ve mükemmel sağlığın geliştirilmesini sağlayan bilgi ve yöntemleri içerir.

Üç bin yılı aşan geçmişinde saf özünden bir ölçüde kopan ayurveda, etkinliğini kaybetmeye başlamıştı. İnsanlığın sağlık konusundaki bilgi eksikliğini fark eden, Transandantal Meditasyon tekniğinin dünyaya yayıcısı Maharesk Yogi, bu bilgiyi özgün şekilde koruyan ayurveda hekimleriyle yürüttüğü titiz çalışma ile bu değerli bilgiye eski saflığını ve etkinliğini kazandırarak 'Maharashi Ayurveda' adıyla insan sağlığının hizmetine sunmuştur.

Son yıllarda batı tıbbı sürekli ihtisaslaşmaya giderek, insanı ayrıntıda, yüzeysel ve parçalar halinde ele almıştır. Buda tipi bütünsellik ve derinlikten uzaklaşmıştır ve insanları yorucu, zahmetli ve pahalı tanı ve tedavi yöntemlerine maruz bırakmıştır.

Ayurvedanın doğal yöntemleri ile kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri, ucuz ve basit, çoğu evde uygulanabilir doğal ve yan etkisiz oluşu nedeni ile giderek yaygınlaşmaktadır.

Ayurveda, batı tıbbı ile uygulanabilir ve onun yan etkilerini azaltıp iyileşme sürecine destek olur. Ayurveda insanı sadece bir organ topluluğu olarak değil, onu fiziksel bedeni, bilinç düzeyi, yaşadığı ortam, makrokozmosla bir bütün olarak ele alır. Çünkü evrendeki her şeyi bir bitinin karşılıklı etkileşim içindeki bir parçası olarak görür.

Ayurveda tedavileri, zaman içinde etkilerini gösteren, ancak temelden kalıcı iyileşme sağlayan yöntemlerdir. Hastanın o anki şikayetlerini tedavi etmek yerine, hastalığa yol açan nedenleri düzeltmeyi hedefler. Yanlış yaşam tarzını düzeltmeyi önerir, kişinin kendi beden tipi özeliklerini kişiye tanıtır. Adeta kişiye kendi bedenini kullanma yeteneği sunar. Ayurvedik yöntemler, hastalıkların ortaya çıkmadan belirlenip önlenmesiyle hastalıksız, uzun ve mutlu bir yaşam sunar.

Maharashi Ayurveda'nın mükemmel sağlık için 20 yaklaşımı şunlardır:

1. Bilinç: Transandaltal Meditasyon ve ileri teknikler, TM- Sidhi tekniğini içerir.

2. Temel Ses: Veda'lara göre titreşim düzeyinden dengesizliği gideren sesler.

3. Entelekt: Hastalıkların temel nedeni olan Pragyaparant giderek ve entelekte yaratılışın temel bilgisini vermek ve hatasını gidermek.

4. Duygular: Duygular düzeyinde dengesizliği gidermek.

5. Dil: Dilin, lisanın bazı özelikleri ile zihne ve bedene olumlu etki vermek.

6. Gandharva Veda: Doğada uyum yaratan ses ve ritm dengesizliklerini gidermek.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN