DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTLERİNDEN TAVSİYELER

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) beslenme ve kronik hastalıklar hakkında bağımsız uzmanlara hazırlattıkları ortak rapor yayınlandı. Raporun amacı, her yıl daha ölümcül olan hastalıklarla mücadelede hükümetlere beslenme ve fiziksel egzersiz konularında yeni öneriler getirmek olduğu belirtildi. Rapora göre, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklar hızla artıyor. Bu tür hastalıklarla mücadele etmenini en etkili yollarından biri doymuş yağ ve şeker oranı yüksek olan besinleri azaltıp meyve sebze tüketimini artırmak. WHO ve FAO?nun daha sağlıklı bir dünya için hazırlattığı raporda şu öneriler yer alıyor.

Öğünlerde doymamış yağ ve şeker oranı yüksek besinleri azaltın.

Günde en fazla 5 gram tuz, 400 gram sebze ve meyve tüketin.

Her gün en az bir saat orta yoğunlukta fiziksel hareket yapın.

Günlük enerji tüketiminiz harcadığınız enerji miktarıyla orantılı olsun.

Özellikle öğün öncesi yenilen yemeklerde ve içeceklerde büyük miktarda bulunan doymamış yağ, şeker ve tuz tüketimini sınırlandırın.

Yağ ve sıvı yağın kalitesi ve içerdiği emilmiş tuz miktarı, felç ve kalp krizi gibi hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidir. Bu nedenle günlük enerji alımınızda yağ miktarı yüzde 15-30?u geçmemeli, doymuş yağlarsa bu miktarın yüzde 10?unu aşmamalı.

Karbonhidratlar, bir günde tüketilen besinlerin yüzde 55-75?ini geçmemeli, şeker bu oranın yüzde 10?unu oluşturmalı.

Proteinler, günlük kalori ihracının yüzde 10-15?ini karşılamalı.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN