DÜNYADAKİ SULARIN İLK ISI HARİTASI ÇIKARILDI

Dünya sularını uzaydan incelemek üzere fırlatılan "Aqua" adlı uydudan gelen yüksek teknoloji ürünü fotoğraflar, bilim adamlarının önünde yeni ufuklar açacak. NASA, Japonya ve Brezilya ortak projesi olan Aqua uydusu, termal kamera ve scanner'larla çekilen olağanüstü netlikteki fotoğraflar gönderdi. Fotoğraflar, dünyadaki su kaynaklarım, okyanus ve denizleri, çölleri gösterirken, yerküremizin güzel görüntüsü dikkati çekti.

 

Japonya'nın ürettiği ve uyduya yerleştirilen ileri Mikrodalga Radiometre Tarama (AMSR-E) cihazıyla dünya denizleri yüzeyinin ilk ısı haritası çıkarıldı. Bilim adamları, cihazın müthiş performansı ve yüksek kalitesi karşısında şaşkınlıklarım gizleyemediler. AMSR-E verileri dünyaya 1 Haziran'da yollamaya başladı.

 

Dünya'nın bu yeni görüntülerini değerlendiren Aqua projesi ve NASA görevlilerinden Claire Parkinson, "Ben ve onlarca meslektaşım, fotoğraflara hayran kaldık. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, dünya iklim sistemini ve suyun ona etkisini daha iyi anlayacağız. Buna paralel olarak, hava tahmin raporlarında da büyük gelişme yaşanacak" diye konuştu.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN