DÜNYANIN 2032 YILINDA İÇECEK SUYU KALMAYACAK

Stockholm'de 1972'de ilk Çevre Zirvesi'nden bu yana son 30 seneyi değerlendiren 450 sayfalık BM Global Çevre Raporu, 1100 bilim adamı tarafından hazırlandı. Rapor, Ağustos'ta Güney Afrika'daki Sürdürülebilir Kalkınma Dünya Zirvesi öncesinde dünya liderlerine sunulacak.

Çözüm için zamanın sınırlı olduğuna dikkat çeken rapora göre "önce piyasalar" anlayışı değişmediği takdirde yol, enerji hatları, havaalanları ve diğer altyapının inşasındaki artış, doğal yaşam alanlarını yok edecek, özellikle yerleşimin yoğun olduğu kıyı alanlarındaki canlı türlerinin soyu tükenecek. Ormanlar alarm verici oranda azalırken, toprak kaybı nedeniyle tarım alanları da yüzde 10 oranında kaybediliyor. Rapora göre yeryüzündeki doğal alanların yüzde 70'i, önlem alınmadığı takdirde tahrip olacak. Canlı türlerinin ise yarıya yakını yok olacak. Afrika'daki insan nüfusu da kitlesel yok oluş tehdidi altında.

Su, altın olacak

BM raporuna göre, dünya nüfusunun yarısı 2032 yılında içecek su bile bulamayacak ve Ortadoğu halklarının yüzde 95'i, Asya ve Pasifik'te yaşayanların yüzde 65'i ciddi su sıkıntısı çekecek. Kentleşmedeki patlama, atık suların değerlendirilmesindeki yetersizlik, turizm ve yoğun tarım yapılan alanlar nedeniyle Akdeniz kıyıları çevre sorunlarıyla kuşatılacak.

BM Çevre Programı Direktörü Klaus Toepfler, somut eylemler ve güçlü siyasi irade çağrısı yaptı. ToepfIer, "Mevcut verileri gözardı etmek bir felaket olacaktır. Daha sağlıklı, refah içinde bir yeryüzü için artık uygulamaya geçme zamanı. Bunun için de siyasi cesarete ve girişime ihtiyacımız var" uyarısında bulundu.

Kıtlık ve Felaket Çağı

· Kuşların yüzde 12'si, yani 1183 tür, memelilerin dörtte biri, yani 1130 tür yok olma tehdidi altında.

· Dünya balık stoğunun üçte biri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

· Atmosferdeki karbondioksit, 2050'de iki katma çıkabilir. 10 yılda hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklardan etkilenenlerin sayısı yılda 147 milyondan 211 milyona yüksekli.

· 1972'ye kıyasla nüfus 2.2 milyar arttı ve 30 yıl sonra 2 milyar daha artacak

· Halen dünya nüfusunun yüzde 40'ı temiz içme suyuna hasret, 30 yılda bu oran yüzde 50'ye çıkacak.

· Karasal alanların en az yüzde 15'i insan faaliyetlerinin kurbanı.

· Meraların aşırı tüketimi yüzde 35 toprak kaybına, yüzde 30 orman kaybına, tarım alanlarının yüzde 27 yok olmasına yol açıyor.

· Bir milyarı aşkın dünya nüfusu gecekondularda yaşıyor. 2010 yılında kentlerde nüfus l milyar daha artacak.

· Nehirlerin yarısı kirlilik kurbanı. En büyük 227 nehirden yüzde 60'ı barajlarla tahrip oldu.

· Her yıl 4 milyar ishal vakasına rastlanıyor ve her yıl 2.2 milyon kişi ishalden can veriyor.

· Sıtma 2 milyar insanı tehdit ediyor ve her yıl 2 milyon insan sıtmadan ölüyor.

· Dünya nüfusunun beşte biri tüketimin yüzde 90'nından sorumlu. Nüfusun üçte ikisi, yani 4 milyar insan günde 2 dolar bile zar zor buluyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN