DUYGUSAL MOTİVASYON (2)

İlk dördün döneminde doğanlar (90-135 derece arasında)

Hırslı, mücadeleci ve yaptıkları işi mutlaka somuta indirgemek isteyen karakterdedirler. Ama kendi içlerinde büyük çelişki ve huzursuzluk yaşarlar. Duygusal dalgalanmalara açıktırlar. Bu kişiler düşüncelerini somuta dökmek, bir temel yaratıp uygulamak için buradadırlar. Örnek: Michael Douglas.

Büyüyen Ay döneminde doğanlar (135-180 derece arası)

Daha sosyal ve entelektüel motivasyonlar ve özellikle mükemmellik arayan, eldeki işleri düzeltmek, eleştirmek ve daha verimli hale getirmek isteyen motivasyonlar gösterirler. Öncelikle gruplara göre çok daha objektiftirler ve sadece kişisel ilgi ve çıkarlarla hareket etmezler. Bu yüzden enerjilerini eleştirel yönde daha çok geliştirmek, yeni öneriler getirmek için kullanırlar. Bu bakımdan analitik ve detaycı olabilirler. Örnek: Grace Kelly.

Dolunay döneminde doğanlar (180-225 derece arası)

Enerjilerini ilişkilere ve ortaklıklara yöneltirler. Bu grupta doğanlar tek başına hareket etmek yerine sürekli bir partnere dayanmak, uyum göstermek ve işbirliği yapmak çabasındadır. Bu objektif olma ve sürekli bir tartma sürecinde olduklarını da gösterir. Fazla kararsız ve ilişkilerden kolay etkilenen, aktif olmak yerine reaktif olmayı seçen tiplerdir. Sürekli olarak teyit alma isteğinde olmak onları zorda bırakabilir. Sosyal ortamlarda daha rahattırlar. Örnek: Kirk Douglas, Judy Garland.

Küçülen Ay döneminde doğanlar (225-270 derece arası)

Sosyal ortama, hayata kendi inançlarını, görüşlerini taşımak ve evrensel konuları paylaşmak isterler. Entelektüel konularda daha ateşli ve yenilikçidirler ama bir o kadar da dogmatik olabilirler. Topluma katkıda bulunacak görüşleri ortaya koymak, düşünce ve ideoloji savaşlarına girmek isteyeceklerdir. Sürekli olarak başkaları ile iletişim ve paylaşım arzusundadırlar. Tek başına kalmak yerine kalabalıkları tercih ederler. Ruhsal konulara ve gelişmeye açık durmak isterler. Örnek: Albert Einstein, Gray Kasparov.

Son dördün döneminde doğanlar (270-315 derece arası)

Son derece hırslı karakterde olurlar. Bu grupta doğanlar çocukluk döneminden itibaren kendilerini ispatlamak, anne-babadan onay almak, başarılarını göstermek arzusundadır ve iş hayatına geçince de bu durum daha belirgin olur. Daha kuralcı ve baskıcı olabilirler. Örnek: Margaret Thatcher, Tony Blair.

Balsamik dönemde doğanlar (315-360 derece arası)

Bu dönemde Ay iyice küçülme ve kaybolma aşamasındadır. Bu durum bu dönemde doğanların psikolojisinde hakim olacaktır. Bu grup çok daha idealist ve fedakardır. Hayatlarında tek başına yönlendiremedikleri olayların kurbanı olabilirler. Bu yüzden potansiyellerini ortaya koymaları pek kolay olmayacaktır. Şu andaki çıkarlarına değil, hep geleceğe yönelik bir ideal hatta bir ütopyada yaşamak eğilimindedir. Mistik konulara ya da ruhsal deneyimlere açık ve verici bir duygusal motivasyon gösterirler. Örnek: Karl Marx.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN