EĞİRDİR

Kıyısında yer aldığı göl kadar, zengin bir arkeolojik alanda, şelaleleri, kanyon ve mağaralarıyla, doğa sporlarına uygun yapısıyla, çok çekici bir turizm merkezi olma yolunda Eğirdir. Göl kıyısındaki lokantaları ve otelleriyle kış aylarında da çok keyifli, özellikle Davraz Kayak Merkezi'ne yakınlığıyla haftasonu için farklı bir seçenek sunuyor. Bölgeye ulaşım, karayolu ve demiryollarının yanı sıra, İsparta ve Antalya havaalanlarına yakınlığı ile de çok kolay. Eğirdir Gölü'nün yemyeşil Yeşilada'sında konaklayın ki, gölgesi göle vuran başı karlı Eğirdir Sivrisi ile tam gölün içinde olun siz de. Türkiye'nin en büyük ikinci tatlı su gölü Eğirdir'in dört yanı dağlarla çevrili, iç kesimlerde saz ve söğütlerle kaplı küçük, harika alanlar var. Bu mevsim mavisi biraz puslu göl, çiğdemlerle çevrili. Dört mevsimin renkleri çevresinde yaşıyor. Gölün batı kıyısından Eğirdir ilçesine uzanan ve harika manzaralı yol tam 65 kilometre. Ağaçlar, sazlıklar, kara parçası, rüzgar, ışık ve göl; hepsi birden sürekli değişen bir renk

cümbüşünde. Gölün rengi bir gök mavisi, bir turkuvaz. Bir yanda bulanık mavi, öte yanda parlak camgöbeği; gece mavisi ya da çivit mavisi. Eğirdir Gölü'nün yedi rengi olduğuna dair öyküler bunun için anlatılıyor. Gölün çevresin dolaşırken mevsimin en güzel resmini göreceksiniz.Eğirdir yerleşimi binlerce yılın izlerini taşıyor. Kentin İÖ 560-547de Udya'nın son hükümdarı Kroisos tarafından kurulduğu sanılıyor. Günümüzde sadece bir duvarıyla temsil edilen ve Lidyalılarca yaptırıldığı düşünülen kalenin kalıntıları baş köşede. Selçuklu ve beylikler döneminden de pek çok yapı var.

Bugün yerleşim gölün kıyısında değil sadece, aynı zamanda içinde. Kale Burnu'nun tam karşısında iki ada var. Yeşilada ve Canada. Yeşilada, pansiyon, otel ve restoranlarıyla hizmete açılmış. Canada ise yerleşim yapılamayacak kadar ufak, daha çok piknik için kullanılan bir alan. Yeşilada (diğer adıyla Niş) eskiden beri yerleşime açık. Önceleri adanın sakinleri sandalla gidip gelirlermiş. Ama şimdi çift şeritli bir asfalt yolla bağlanmış kente. Rumlar?ca Kutsal sayılan Aya Stefanos Kilisesi'nin de bulunduğu bu ada SÎT alanı ilan edilerek koruma altına alınmış durumda. Eğirdir Gölü'nün en güzel yeri sayılan Akbük, gölün doğu kıyısında yer alan bir koy; kıyılarından çıkan billur sular dereler oluşturarak göle karışıyor. Akbük eskinin sadeliğini ve sessizliğini hala koruyor. Üzerinde sazlarla kaplı balıkçı evleri dikkatinizi çekecek mutlaka. Hoyran, Eğirdir Gölü'nün kuzeyde kalan bölümü. Aşağıtırtar Köyü'nün balıkçı limanı, göle kansan pınarları ve söğütlükleri ile Hoyran'ın en güzel köşelerinden biri. Bulabilirseniz, artık çok nadir; Eğirdir'de göle nazır Sazan (Çapak) dolması yemeden dönmeyin.

ERKEKLER ÇORAP ÖRÜYOR

Yöre köylerinde çorap örme işini erkekler üstlenmiş. Kahvede oturup sohbet ederken bir yandan da ustaca çorap örüyorlar. Bu işte yavaş olanlara da ?bir kış geçti karma bir çorap öremedin" diye takılıyorlar.

ULAŞIM

KARAYOLU: İlin diğer illerle karayolu bağlantıları Afyonkarahisar, Konya, Antalya üzerinden.

Ankara-Isparta: 422 km. İstanbul-Isparta:

601 km. İzmir-Isparta: 382 km.

DEMİRYOLU: İzmir-Aydın demiryolunun bir uzantısı olan Isparta demiryolunda tarifeye bağlı olarak Pamukkale Ekspresi, Göller Ekspresi, Posta Treni, Mototren çalışıyor. Yurdun her tarafına demiryolu ile ulaşım mümkün.

Göller Ekspresi, Isparta-Basmane. Kalkış 23:55 Vanş 08:49 Hergün

Göller Ekspresi: Basmane-Isparta. Kalkış 21;30 Vanş 06B:20. Hergün

Pamukkale Ekspres: H.Paşa-Denizli. Kalkış 17;35 Vanş 08:20. Hergün

Pamukkale Ekspres: Denizli-H.Paşa Kalkış 17;00 Vanş 08:34 Hergün

HAVAYOLU: Havaalanı Isparta'ya 28 km. uzaklıkta ve Keçiborlu ilçesi sınırlarında. Isparta Süleyman Demirci Havalimanın?dan Isparta/İstanbul karşılıklı sefer var.

KONAKLAMA, YEME-İÇME

Davraz Kayak Merkezi'ne 25 kilometre, Antalya Havalimanı'na 145 kilometre ve Isparta Havaalanı'na 45 kilometre uzaklıkta bulunan Eğirdir'de hemen herkes evini pansiyon yapmak üzere açmış. Eğirdir'de ve Yeşilada'da lezzetli yemek yiyebileceğiniz pek çok restoran var. Atabey, Mavigöl, Eğirdir otellerinin restoranları dışında. Kapris Restoran (Yeşilada'da, Tel: 0246-311 6068) ve Derya Restoran (Tel: 0246-3114047) farklı seçenekler olabilir.

HOTEL ATABEY: 12 ay hizmet veren otelin Eğirdir merkezine uzaklığı bir kilometre. 38 yatak kapasiteli. Restoran ve barı var. Yeşilada Mahallesi, Tel: 0246-311 5006, Faks: 0246-3115592

EĞİRDİR OTEL VE RESTORANI: 145 yatak kapasiteli, internetten yapılan rezervasyonlarda yüzde 10 indirim var. Tel: 0246-3113961-62, Faks: 0246-31139 71, www.hotelegirdir.com

hotelegirdir@hotelegirdir.com

MAVİGÖL OTEL: Tüm odaları göl manzaralı, 64 yatak kapasiteli ve 12 ay açık. Yeşilada Mahallesi, Tel:0246-311 5383, Faks: 0246-311 6303, www.mavigolhotel.com

APOSTOS OTEL: Eğirdir Merkezinde, göl kenarındaki otel 60 yatak kapasiteli. Restoran, bar ve otoparkı var. Tel: 0246-311 5451, Faks: 0246-312 3533

ÇOLAK OTEL: 35 yatak kapasiteli. Odalarda banyo ve 24 saat sıcak su var; Kahvaltı verilmiyor.

Tel: 0246-311 4069

SİNAN OTEL: 25 yatak kapasiteli, odalarda TV, telefon, devamlı sıcak su, banyo/tuvalet bulunuyor. Tel: 0246-312 3007

AKLINIZDA BULUNSUN

Yalvaç Psida Antiocheia Antik Kenti ve Yalvaç Müzesi'ni gezip Gençali Köyü üzerinden Eğirdir'e dönebilirsiniz.

Çandır'da şelaleleri görmek isteyenler, Kovada Gölü'nde bir mola verebilir. Özellikle de bir kekik çayı içmek için.

Yazılı Kanyon'a yolunuzu mutlaka uzatın ve Göksu ırmağı kıyısındaki lokantalarda ağız tadıyla bir yemek yiyin, elbette hava buna muhalefet etmezse.

Sütçüler ilçesi üzerinden giderek Köprülü Kanyon ve Adada harabeleri görülebilir.

Sagalasos harabelerini gezmek için mutlaka zaman ayırın.

Aya Stephanos Kilisesi, Aya Yorgi, Prostana antik kenti. Aksu Zindan Mağarası, Pınargözü Mağarası, Kubadabat Sarayı, Kızıldağ Ormanı Milli Parkı, Ertokuş Medresesi, Gölcük Yaylası Krater Gölü çevrede görülmeye değer diğer yerler arasında.

Özellikle gül ürünleri ve el dokuma halıları her mevsim satın alınabilir.

Yalvaç ilçesinde geleneksel el sanat ürünleri, deri eşya ve keçe, turistik hediyelik eşya olarak da satılıyor.

Yalvaç'a gidince Psidia Antiocheia'nm binlerce yılın etkilerine meydan okuyan su kemerlerini mutlaka görün.

Güneyce Köyü yakınlarındaki Kapıkaya harabeleri Helenistik dönemden kalma.

Aksu ilçesinin Yakaavşar Köyü'nde bir evin duvarları Asartepe olarak bilinen ören yerinden alınan kabartmalarla süslü.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN