EKOLOJİK (ORGANİK - BİYOLOJİK) TARIM NEDİR?

Tarımsal üretimde kullanılan kimyasal ilaç, gübre ve hormonların insan ve toplum sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri artarak kendini hissettirmeye başlamıştır. Kanser, kan dolaşımı ve sinir sistemi bozuklukları, obezite gibi olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması amacıyla kimyasal gübre ve tarımsal savaş ilaçlarının hiç kullanılmaması, ya da bunların yerini aynı görevi yapan organik gübre ve biyolojik savaş yöntemlerinin alması temeline dayanan "Ekolojik Tarım Sistemi" geliştirilmiştir. Modern tarımda

500 çeşit kimyasal kullanılırken organik tarımda yalnızca 4 çeşit kimyasal kullanımına izin verilir. FAO ve Avrupa Birliği tarafından konvansiyonel tarıma alternatif olarak da kabul edilen bu üretim şekli değişik ülkelerde; "Ekolojik Tarım", "Biyolojik Tarım", "Organik Tarım" gibi farklı isimlerle anılmaktadır.

Organik Tarım, ekolojik sislemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım İlaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe (ekim nöbeti), toprağın korunması, bitki direncini artırma, tarımsal savaşta doğal düşmanlardan (predetörlerden) yararlanmayı tavsiye eden ve tüm bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil, aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan bir üretim şeklidir.

 

Çevrenin, doğal kaynakların korunması ve bozulan ekolojik dengenin yeniden oluşturulması, toprağın yaşatılması, flora ve faunanın korunması, biyolojik çeşitliliğin devamı, kimyasal kirlilik ve toksik kalıntıların ortadan kaldırılması organik tarımın ana hedefidir.

 

Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar kontrollü ve sertifikalı üretim biçimidir.

 

Temmuz 2002’de yürürlüğe giren “Türk Ekolojik Tarım Yönetmeliği” gereği, yurt içinde satılan organik ürünlerde organik ürün logosu bulundurulması zorunludur.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN